Panorāma

Eiropas zemnieku protestos – katram sava problēma

Panorāma

Panorāma

Stradiņa slimnīca lauž līgumu ar būvniekiem

Stradiņa slimnīca lauzīs līgumu ar būvnieku «Velve»; būvfirma sola lēmumu apstrīdēt

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) ar 13. februāri lauzīs līgumu ar SIA "Velve" par jaunā A2 slimnīcas korpusa būvniecību, jo uzņēmums nepilda līguma saistības, kavē būvdarbu izpildi un nespēj sniegt uzticamus pierādījumus par spējām īstenot būvniecības līgumu, otrdien, 6. februārī, paziņojusi Stradiņa slimnīcas padome. Būvnieks pārkāpumus sauc par izdomātiem un sola šo lēmumu apstrīdēt. 

Stradiņa slimnīca par līguma laušanu būvniekam paziņojusi šodien, un līgums lauzts vienpusēji.

Slimnīcas padome norādījusi, ka SIA "Velve" nespēj pildīt līgumā noteiktās saistības – netiek ievēroti būvniecības termiņi, būvobjektā konstatēti būtiski defekti, kas netiek novērsti, objektā notikusi nesaskaņotu apakšuzņēmēju nodarbināšana, kā arī fiksēti citi pārkāpumi.

Būvniecības līgums, kas noslēgts 2020. gada augustā, tiks izbeigts ar otrdienu, 13. februāri. Slimnīca būvobjektu gatavojas pārņemt 20. februārī.

PSKUS norādījusi, ka līgums sākotnēji paredzēja jaunā korpusa būvniecību pabeigt 2023. gada pavasarī, bet pēc būvnieka ierosinājuma darbu izpildes termiņi vairākkārt pagarināti, palielinot arī līgumcenu. Saskaņā ar pēdējo vienošanos darbus vajadzēja pabeigt līdz šī gada 1. jūnijam, tomēr SIA "Velve" atkal lūgusi pagarināt līguma izpildes termiņu līdz 2025. gada vasarai. Slimnīcas padome uzsvēra, ka slimnīcas iespējas pagarināt līgumu ierobežo arī Publisko iepirkumu likums.

"Situācijā, kad būvnieks ilgtermiņā demonstrē nespēju pildīt līgumsaistības, ir jāpieņem radikāli lēmumi, jo kavēšanās rada finansiālus zaudējumus valstij, apdraud sabiedrības tiesības uz cieņpilnu ārstniecību un nopietni apgrūtina slimnīcas ikdienas darbu. Līguma pārtraukšana ir vienīgais veids, lai slimnīcas jaunais korpuss beidzot tiktu izbūvēts, vienlaikus nodrošinot, ka ēka būs kvalitatīva un droša pacientiem un ārstniecības personālam. Šobrīd slimnīcas valde dara visu, lai pēc līguma laušanas varētu operatīvi pārņemt būvobjektu. Ļoti ceram, ka būvnieks apzinās šī projekta nozīmi nacionālā mērogā, pildīs savus pienākumus, neliks objekta pārņemšanai šķēršļus un nodos objektu mūsu valdījumā," pauda Stradiņa slimnīcas pagaidu valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis.

Saskaņā ar līgumu SIA "Velve" tiks aprēķināts līgumsods un no uzņēmuma piedzīti zaudējumi, kas slimnīcai radušies, pārņemot objektu un uzsākot jaunu būvniecību, kā arī zaudējumi saistībā ar Eiropas Savienības (ES) finansējuma neapguvi.

Piedzenamās summas apmērs vēl tiek aprēķināts.

Slimnīca veic nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu neatliekamo būvdarbu turpināšanu un pēc iespējas ātrāk varētu izvēlēt citu būvnieku, kas varētu pabeigt ēku iespējami īsā laikā.

Būvnieks sola slimnīcas lēmumu apstrīdēt

Par slimnīcas lēmumu būvnieks informēts otrdienas vēlā pēcpusdienā. SIA "Velve" sola to apstrīdēt, kā arī vaino slimnīcu pienākumu neizpildē. Kādus pienākumus slimnīca nav pildījusi, būvnieks nevēloties pašlaik publiski iztirzāt. 

"Tiklīdz mēs būsim savākuši visus nepieciešamos dokumentus, tā mēs to darīsim. Es aicinātu vēlreiz pasūtītāju nākt pie prāta un rīkoties atbildīgi. Kā es vēlreiz uzsveru – līgums lauzts nav, par to ir jāvienojas abām pusēm, mēs tam nepiekrītam. Šis uzteikums vienpusējais, tendenciozais ir absolūti prettiesisks. Mēs no savas puses kategoriski nepiekrītam par izdomātiem "Velves" pārkāpumiem," norādīja uzņēmumā "Velve".

Plānots, ka neatliekamos ēkas saglabāšanas darbus varētu sākt aprīļa beigās. Par tūlītēji uzsākamu darbu tiek uzskatīta arī pagraba demontāža līdz betonam, lai varētu likvidēt pelējumu. Savukārt būvdarbu pilnīgu pabeigšanu slimnīcas vadība iecerējusi 23-26 mēnešu laikā. 

KONTEKSTS:

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Saistībā ar risku zaudēt ES naudu pērn rudenī no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kurai bija jāorganizē būvniecības audits. Pērnā gada nogalē bija zināms, ka jaunā korpusa būvniecības kavēšanās dēļ Stradiņa slimnīca zaudēs Eiropas Savienības līdzfinansējumu 23 miljonu eiro apmērā.

Situāciju vēl vairāk saasināja pērn novembrī A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklātais pelējums. Lai gan būvnieks visas pelējuma skartās virsmas demontēja par saviem līdzekļiem, tika pieaicināti neatkarīgi eksperti no "Bior" un Rīgas Tehniskās universitātes, lai pārbaudītu telpas. Un jau atkal – šā gada 8. janvārī – "Bior" speciālisti pagrabstāvā konstatēja pelējumu.

PSKUS pieprasīja būvniekiem SIA "Velve" pilnībā demontēt pelējuma skarto teju 8000 kvadrātmetru pagrabstāvu un apmaksāt līgumsodu 448 734 eiro apjomā, kas aprēķināts par būvnieka kavētajiem darbiem.

Uzņēmums vēlāk paziņoja, ka bojātās daļas ir demontētas, bet termiņu kavējumus esot ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca. "Velve" arī apliecināja gatavību un spēju pabeigt būvniecību, taču ir nepieciešams papildu laiks. Tomēr PSKUS paziņoja, ka varētu lauzt līgumu ar SIA "Velve", turklāt slimnīcā neapgūtais Eiropas fonda finansējuma esot pat 26 miljoni eiro.

Jaunajā Stradiņa slimnīcas ēkas daļā paredzēts izvietot Neatliekamās medicīnas centra jeb uzņemšanas telpas, operāciju zāles, ķirurģijas un neiroķirurģijas profilus, neiroloģijas nodaļu un insulta vienību, sejas un žokļa ķirurģijas, intensīvās terapijas telpas, kā arī Sievietes un bērna klīniku kopā ar dzemdību bloku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti