Panorāma

Viesstudenti vai viesstrādnieki?

Panorāma

Bočarovs vairs nevadīs LU CFI zinātnisko padomi

PSKUS nepaspēs apgūt ES naudu

Stradiņa slimnīca jaunā korpusa būvniecības kavēšanās dēļ zaudēs 23 miljonus eiro no ES fondiem

Jaunā korpusa būvniecības kavēšanās dēļ Stradiņa slimnīca zaudēs Eiropas Savienības līdzfinansējumu 23 miljonu eiro apmērā, atzina slimnīcas pagaidu valde. Vienlaikus Finanšu ministrija norādīja, lai arī šo summu zaudēs slimnīca, to nezaudēs valsts, jo nauda pārvirzīta citām nozares vajadzībām.

ĪSUMĀ:

  • Stradiņa A2 korpusa būvniecība kavējas, to plāno pabeigt 2025. gada martā.
  • Rezultātā slimnīca zaudēs 23,3 miljonus eiro no ES naudas.  
  • Valsts šos 23,3 miljonus nezaudēs – ieguldīs Bērnu slimnīcā un citur.
  • A2 korpusa projekta auditā vērtē uzraudzītāju atbildību un sankcijas pret būvnieku.
  • Ģenerālprokuratūra sākusi pārbaudi par slimnīcas amatpersonu rīcību saistībā ar finansējuma apguvi.
  • Šobrīd projekta kopējās izmaksas aprēķinātas uz 156 miljoniem eiro.
  • Nākamgad iespējami 4 rīcības varianti – arī līguma laušana ar pašreizējo būvnieku.
  • Zaudēto korpusa pabeigšanai slimnīca saņems no ES nākamā plānošanas perioda fondiem.
  • Taču tas nozīmē, ka iespēju jaunajā periodā jaunajiem projektiem būs mazāk.

Stradiņa slimnīca jaunā korpusa būvniecības kavēšanās dēļ zaudēs 23 miljonus eiro no ES fondiem
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Stradiņa slimnīcas A2 korpusa būvniecība arvien kavējas, un slimnīcas pārstāvji trešdien, 13. decembrī, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā skaidroja, ka nepareizas būvdarbu secības dēļ gada sākumā korpusa pagrabstāvā konstatēts pelējums, darbus nācās apturēt un telpas dezinficēt.

Tāpat valde norādīja, ka neredz pietiekamu strādnieku skaitu objektā un būvnieki kavējas ar iepriekš atrasto defektu novēršanu. Būvdarbus veic SIA "Velve", bet esot arī liela apakšuzņēmēju mainība, kas arī visu iekavējot.

Iepriekš slimnīca lēsa, ka būvniecības kavēšanās dēļ var zaudēt Eiropas Savienības līdzfinansējumu 46 miljonu eiro apmērā, bet oktobrī summa pieauga līdz pat 70 miljoniem. Taču patlaban slimnīcas jaunieceltās valdes vadītājs Lauris Vidzis informēja, ka summa tomēr varētu būt mazāka,

Viņš stāstīja – ja visas labās prognozes līdz gada beigām izpildās, kā plānots, tad

Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējumu varētu neapgūt par aptuveni 23,3 miljoniem eiro.

"Mēs esam arī aktīvi strādājuši pie tā, lai paātrinātu būvdarbu nodošanas procesu un uzlabotu finanšu plūsmu. Noslēgtas arī vairākas trīspusējās vienošanās, lai mēs kā pasūtītājs spētu norēķināties ar būvmateriālu piegādātājiem pa tiešo. Mēs arī esam iegādājušies papildu medicīnas tehnoloģijas un IT iekārtas projekta ietvaros," klāstīja slimnīcas vadītājs.

Ņemot vērā zaudēto līdzfinansējumu, Sociālo un darba lietu komisijas deputāti vaicāja, kādas sankcijas par kavēšanos ir būvniekiem un kas par to kopumā uzņemas atbildību.

Slimnīcas jaunā valde norādīja, ka šobrīd uzsākts neatkarīgs audits par projekta norisi un pirmie rezultāti būs gada sākumā. Auditā skaidrāk iezīmēsies projekta uzraudzītāju atbildība un arī sankcijas pret būvnieku.

Stradiņa slimnīcas prokūriste Jūlija Stare arī piebilda, ka ir skaidri redzama kavēšanās laika un grafika izpildē un arī naudas plūsmā.

"Atkarībā no tā, cik daudz būvdarbi ir pabeigti gada beigās, mēs zināsim jau konkrētu ciparu, ar kādu mums ir jāvēršas pie būvnieka ar zaudējumu piedziņu. Šīs ir tās lielākās un būtiskākās sankcijas. Šobrīd ir piesaistīts arī uzņēmums "Ernst & Young", kas veic šī projekta gaitas auditu, un

uz gada sākumu arī tur būs pirmie rezultāti, un arī tas atbildības sadalījums par radušos situāciju būs daudzmaz skaidrs," informēja Stare.

Arī Ģenerālprokuratūra sākusi pārbaudi par slimnīcas amatpersonu rīcību saistībā ar finansējuma apguvi.

Sākotnēji Stradiņa slimnīcas jauno korpusu bija jāpabeidz līdz šī gada beigām, bet augustā termiņi pagarināti un tam jābūt gatavam 2025. gada martā.

Šobrīd projekta kopējās izmaksas aprēķinātas uz 156 miljoniem eiro.

Finanšu ministrijas (FM) pārstāve Diāna Rancāne iezīmēja, ka slimnīcas neapgūtos 23 miljonus eiro no Eiropas līdzfinansējuma valsts gan kopumā nezaudēs.

Aptuveni 5 miljonus eiro pārvirzīs Bērnu slimnīcas Bērnu un jauniešu psihiatriskajai nodaļai, vēl daļu pārņems Veselības ministrija kā kompensāciju par iepriekš projektā lielākām ieguldītajām summām, nekā bija noteikts. Tātad nauda palikšot nozarē.

Rancāne skaidroja, ka to varēja izdarīt, jo "Bērnu slimnīcas projekts ir pabeigšanas posmā, ir izdevumi, ko refinansēt. Bet šis ir pēdējais gads, lai varētu saņemt finansējumu šajā plānošanas periodā – darbiem jābūt izdarītiem līdz šī gada beigām."

Viņa arī skaidroja, ka ir pārliecība, ka Latvija naudu nezaudēs, bet Stradiņa slimnīcas A2 korpusa projektu varēs pabeigt, izmantojot nākamā plānošanas perioda 2023.–2027. gadam ES finansējumu.

Rancāne stāstīja, ka Eiropas Komisija deva dalībvalstīm šādu iespēju, "saklausot šo globālo faktiski situāciju, ka daudzām valstīm infrastruktūras būvniecības projekti īpaši kavējas".

"Protams, tā blakne un tā negatīvā lieta ir tas, ka to iespēju jaunajā periodā jaunajiem citiem projektiem paliek mazāk," atzina FM pārstāve.

Pašlaik slimnīcas kompleksā kopumā ir 38 ēkas, un no šīs infrastruktūras patlaban tikai 32% atbilst mūsdienīgām prasībām. Un tieši jaunajā Stradiņa slimnīcas ēkā paredzēts izvietot arī Neatliekamās medicīnas centru jeb uzņemšanas telpas.

Slimnīcas pārstāvji sacīja, ka patlaban uzņemšanā pacientiem jāguļ koridorā, ja ir liela pacientu plūsma, un A2 korpusa projekta ievilkšanās kopumā rada spriedzi gan medicīnas personālam, gan pacientiem.

Par rīcību nākamgad izvirzīti četri iespējamie scenāriji. Turpināt līguma saistības ar SIA "Velve", slēgt papildu vienošanos, izbeigt saistības un piesaistīt jaunu ģenerāluzņēmumu un pat izbeigt būvniecības līgumu, ģenerāluzņēmēja lomu uzņemoties slimnīcai un slēdzot līgumus ar uzņēmējiem par konkrētiem darbiem.

"Ir risks, ka apstājas būvdarbi, būvlaukums tiek iesaldēts, tad ir papildu izdevumi konservācijai, un nav zināms, cik ātri var piesaistīt uzņēmēju," norādīja Lauris Vidzis.

Tas gan esot kā pēdējais variants. Tagad tiek gaidīts būvnieka aizvadītā mēneša izpildes akts.  

Saeimas komisija turpmāk plāno regulāri tikties un sekot līdzi šī jaunā korpusa būvniecības gaitai. Nākamā atskaite par šo jautājumu būs martā.

KONTEKSTS:

Veselības ministrs oktobra sākumā paziņoja, ka  A korpusa otrās kārtas būvniecībā pēdējos mēnešus notikusi "mīņāšanās uz vietas".  Tad arī saistībā ar risku zaudēt ES naudu no amatiem atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome. Tās galvenie uzdevumi – ārējais būvniecības audits un starpnieku piesaiste sadarbībai ar būvniecības uzņēmumu. 

Jaunajā Stradiņa slimnīcas ēkas daļā paredzēts izvietot Neatliekamās medicīnas centra jeb uzņemšanas telpas, operāciju zāles, ķirurģijas un neiroķirurģijas profilus, neiroloģijas nodaļu un insulta vienību, sejas un žokļa ķirurģijas, intensīvās terapijas telpas, kā arī Sievietes un bērna klīniku kopā ar dzemdību bloku.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti