Stradiņa slimnīcai risks pazaudēt 46 miljonus eiro ES naudas; no amatiem atsauc padomi

Valsts SIA "Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca" (PSKUS) ārkārtas dalībnieku sapulcē ceturtdien, 5. oktobrī, no amatiem atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome. Šāds lēmums pieņemts, jo līdzšinējā PSKUS padome nav operatīvi un padziļināti izvērtējusi riskus, kas saistīti ar Eiropas Savienības (ES ) struktūrfondu finansējuma apguvi 46 miljonu eiro apmērā, informēja Veselības ministrijā (VM).

PSKUS kapitāla daļu turētāja pārstāve, VM valsts sekretāra amata pienākumu izpildītāja Aiga Balode ārkārtas dalībnieku sapulcē norādījusi, ka PSKUS padome nav operatīvi un padziļināti izvērtējusi riskus un to īstermiņa un ilgtermiņa ietekmi uz slimnīcas vērtību, ilgtspēju un atbildīgu attīstību.

Tāpēc šobrīd pastāv risks, ka uz 2023. gada 31. decembri ir identificējama ES finansējuma neapgūšana – apmēram 46 miljonu eiro apmērā.

"Ņemot vērā situāciju ar slimnīcas A2 korpusa paredzēto būtisko lomu pacientu ārstniecības procesā, kas tiek apdraudēts ar līdzšinējo projekta vadību un risku pārvaldību no padomes puses, kā slimnīcas kapitāla daļu turētāja pārstāve pieņēmu lēmumu atsaukt padomi  un ievēlēt jaunu – pagaidu padomi," skaidroja Balode.

Stradiņa slimnīcas līdzšinējo padomi vadīja Reinis Ceplis; tajā darbojās arī Juris Lapše un Renalds Jurkevičus. 

Veselības ministrijas valsts sekretāra amata pienākumu izpildītāja Aiga Balode
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

"Protams, ka tas ir pamatā valdes darbs – šie operatīvie darba procesi, bet arī padomei šis ir nozīmīgs un stratēģisks projekts, padomei bija pārliecība, ka visi šie procesi norisinājās atbilstoši plānotajam un ka tieši būvnieka darba neizpildes rezultātā ir radusies problēmsituācija. Padome nevar ignorēt šo problēmu un par to neziņot Veselības ministrijai, jo problēmu mums ieskicēja tieši valde, un ministra vizītē šajā pirmdienā mēs redzējām objektu klātienē un to, ka mēneša laikā būvdarbi un arī pārvaldes jautājumi nebija būtiski pavirzījusies uz priekšu. Attiecīgi mēs pieņēmām lēmumu," skaidroja Balode.

Vaicājot arī par Stradiņa slimnīcas valdes atbildību šajā iespējamajā naudas zaudēšanā, Balode norādīja, ka jautājums tālāk tiks skatīts pirmdien, kad viņa tiksies ar slimnīcas valdi un ceturtdien, 5. oktobrī, pēcpusdienā apstiprināto pagaidu padomi.

PSKUS ārkārtas dalībnieku sapulce apstiprināta pagaidu padome trīs padomes locekļu sastāvā ar pilnvaru termiņu līdz vienam gadam.

VM norādīja, ka pagaidu padomē izvēlēti un iecelti augsta līmeņa eksperti ar kompetencēm stratēģiskajā uzņēmumu un komandas vadībā, finanšu un būvniecības procesu pārvaldībā un medicīnā.

PSKUS pagaidu padomē ievēlēti:

  • Valsts SIA "Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas" valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs, lai uzlabotu PSKUS attīstības projektu vadību un veicinātu personāla sadarbību.
  • Rīgas Stradiņa universitātes Ķirurģijas katedras profesors un PSKUS Sirds ķirurģijas nodaļas vadītājs Pēteris Stradiņš, kura kompetencē būs ārstniecības jautājumi.
  • VSIA "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca" valdes locekle Iluta Riekstiņa, kuras pārziņā būs finanšu un būvniecības procesu pārvaldība.

VM norādīja, ka kapitāla daļu turētājs sagaida atbildīgu pagaidu padomes rīcību un formulēja tūlītējus pirmos uzdevumus:

  • Veikt Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta "Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunās A2 ēkas attīstība" pārvaldības ārējo auditu.  
  • Nodrošināt mediācijas pakalpojumu sniedzēja piesaisti projekta sekmīgai realizācijai.

PSKUS pagaidu padomes loceklis Stradiņš pagaidām vēl nevērtēja, vai iespējams nezaudēt ES fondu naudu.

Stradiņa slimnīcas pagaidu padomes loceklis Pēteris Stradiņš
00:00 / 00:44
Lejuplādēt

"Skaidrs, ka ir problēmas konkrēti ar A2 korpusa termiņiem, un ir skaidrs, ka tur ir vajadzīga kāda nopietna rīcība. Taču, vai tieši iepriekšējās padomes darbs ir bijis galvenais iemesls tām problēmām, man ir ļoti grūti komentēt no sava viedokļa, jo tur ir jāskatās visa šī dokumentācija, ar ko mēs arī nākošnedēļ nodarbosimies. Es piekritu šajā pagaidu padomē iesaistīties, jo slimnīcas būvniecība, man liekas, ir arī valstisks jautājums, jo slimnīcā ir pārstāvētas unikālas specialitātes, kuras pārstāvētas tikai vienā vietā Latvijā, un tām ir jāturpina funkcionēt un attīstīties," skaidroja Stradiņš.

PSKUS ir daudzprofilu slimnīca, kas sniedz pilna apjoma neatliekamo un plānveida medicīnisko palīdzību, kā arī nodrošina pirmsdiploma un pēcdiploma izglītību, veic zinātniskus pētījumus un nodrošina jaunu ārstniecības metožu un tehnoloģiju aprobēšanu un ieviešanu Latvijā. Slimnīca ir valsts kapitālsabiedrība, kurā visas kapitāla daļas pieder valstij, valsts kapitāla daļu turētājs ir Veselības ministrija.

Ar PSKUS darbiniekiem un valdi VM valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Balode un jaunieceltā padome tiksies pirmdien, 9. oktobrī.

KONTEKSTS:

Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") šīs nedēļas sākumā pēc vizītes Stradiņa slimnīcā secināja, ka A korpusa otrās kārtas būvniecībā pēdējos mēnešus notikusi "mīņāšanās uz vietas". Ministrs pieprasīja līdz šīs nedēļas beigām sniegt pilnvērtīgu informāciju par nozīmīgā projekta plānošanu.

Ministrs norādīja: būvniecības projektā ir iesaistīti ievērojami valsts un ES finanšu līdzekļi. Neiekļaujoties termiņos, pastāv risks zaudēt iespēju mērķtiecīgi izmantot ES līdzfinansējumu un ieguldīt veselības infrastruktūras attīstībā.

Augustā Stradiņa slimnīcas valdes locekle Agra Melne norādīja: lai plānotie slimnīcas infrastruktūras objekti netiktu apdraudēti, kritiski svarīgi ir nākamā gada trešajā ceturksnī noslēgt būvdarbus un uzsākt slimnīcas struktūrvienību pārcelšanu uz A2 ēku.

Jaunajā Stradiņa slimnīcas ēkas daļā paredzēts izvietot Neatliekamās medicīnas centra jeb uzņemšanas telpas, operāciju zāles, ķirurģijas un neiroķirurģijas profilus, neiroloģijas nodaļu un insulta vienību, sejas un žokļa ķirurģijas, intensīvās terapijas telpas, kā arī Sievietes un bērna klīniku kopā ar dzemdību bloku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti