Stradiņa slimnīca: «Velves» apakšuzņēmēji ziņo par būvnieka parādiem

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) saņem desmitiem vēstuļu no slimnīcas jaunā korpusa bijušā būvnieka SIA "Velve" apakšuzņēmējiem, kuri apgalvo, ka uzņēmums nav norēķinājies ar viņiem par paveiktajiem darbiem, informējusi PSKUS. Vienlaikus slimnīca norādījusi, ka tuvākajos mēnešos ārkārtas sarunu procedūrā meklēs būvnieku, kurš līdz gada beigām veiks neatliekamos būvdarbus jaunajā korpusā. 

"Slimnīca saņem desmitiem vēstuļu no SIA "Velve" apakšuzņēmējiem, kas informē, ka jau kopš 2023. gada pavasara nav pilnā apmērā saņēmuši samaksu par paveiktajiem darbiem," norādījusi PSKUS, aicinot atsaukties būvobjektā strādājušos uzņēmējus, kuri līdz šim brīdim nav sazinājušies ar slimnīcu un kuriem ir neatrisināti finanšu jautājumi par A2 korpusa būvdarbu veikšanu kā SIA "Velve" piesaistītajam apakšuzņēmējam.

Kā norādīja PSKUS, slimnīca ar būvnieku SIA "Velve" ir norēķinājusies, tostarp izmaksājot avansu 4 miljonu eiro apmērā.

Kopš līguma laušanas ar būvnieku PSKUS pārņēmusi būvobjektu savā valdījumā. Patlaban slimnīca ir reģistrējusi sevi kā būvdarbu veicēju būvatļaujā, lai tuvākajos mēnešos no slimnīcas finanšu resursiem nodrošinātu ēkā atbilstošu mikroklimatu un drošumu, tostarp nepieciešamo temperatūru un apsardzi, kā arī veiktu steidzamos darbus, lai novērstu mitruma iekļūšanu jaunbūvē.

PSKUS informēja, ka šogad ēkā plānots veikt neatliekamos būvdarbus, kā arī atklātā konkursā atrast jauno būvnieku,

kas no nākamā gada sākuma līdz 2026. gada beigām (vēlākais termiņš) kvalitatīvi pabeigtu ēkas būvniecību.

Paralēli PSKUS nosaka zaudējumus turpmāko piedziņas procesu īstenošanai un bijušo amatpersonu atbildības izvērtēšanai.

Meklēs būvnieku neatliekamajiem darbiem

Plānots, ka no šī gada marta līdz maijam ārkārtas sarunu procedūrā PSKUS izvēlēsies būvnieku, kas līdz gada beigām jaunajā korpusā veiks neatliekamos būvdarbus,

tajā skaitā jumta un fasādes pilnīgu izbūvi, ieskaitot defektu novēršanu, pagrabstāvā ar pelējumu bojāto būvniecības materiālu un defektēto komunikāciju demontāžu, nokrišņu ūdens aizvadīšanas sistēmas izbūvi un ēkas uzturēšanu.

Šo būvniecības posmu iecerēts finansēt dalīti – gan no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un valsts budžeta līdzekļiem, gan no Stradiņa slimnīcas budžeta. 

Ģenerāluzņēmējs būs zināms līdz gada beigām

Savukārt jauno A2 ēkas ģenerālbūvnieku izvēlēs atklātā konkursā, un iepirkuma rezultāti būs zināmi, vēlākais, līdz 2024. gada beigām, informēja PSKUS. 

Plānots, ka jau 2025. gada janvārī jaunais būvnieks pārņems projekta būvniecību un to noslēgs, vēlākais, līdz 2026. gada beigām. A2 ēkas būvniecības turpināšanu finansēs gan ERAF, gan pati slimnīca un Latvijas valsts, norādīja PSKUS.

Līgumu ar SIA "Velve" par jaunā korpusa būvniecību PSKUS lauza šī gada 13. februārī.

KONTEKSTS:

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Saistībā ar risku zaudēt Eiropas Savienības naudu pērn rudenī no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome.

Situāciju vēl vairāk saasināja pērn novembrī A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklātais pelējums, kuru "Bior" speciālisti pagrabstāvā konstatēja arī janvārī. 

Būvnieks skaidroja, ka termiņu kavējumus esot ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca, bet Stradiņa slimnīca nolēma lauzt līgumu ar "Velvi"; būvfirma solīja šo lēmumu apstrīdēt un nevēlējās atstāt objektu.

Galu galā slimnīca būvobjektu pārņēma 21. februārī, policijas uzraudzībā un gandrīz pēc trīs stundu ilgas gaidīšanas.  

Pēc būvobjekta nodošanas piespiedu kārtā būvfirma "Velve" informēja, ka būvnieki fiziski no objekta izvākšoties nedēļas laikā, bet būvfirma joprojām gatava vērsties tiesā, jo līguma laušanu uzskata par prettiesisku. Slimnīca paziņoja, ka no objekta pazuduši būvdarbu dokumenti, par ko policijā sākts kriminālprocess.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti