Dienas ziņas

Viedokļi par PVN samazināšanu augļiem un dārzeņiem – atšķirīgi

Dienas ziņas

Arī jaunie zemnieki apsver iespēju nākamnedēļ protestēt

PSKUS valde sola būvobjektu pārņemt ar policiju

«Velve» nepiekrīt būvniecības līguma laušanai ar Stradiņa slimnīcu; neielaižot objektā tiesu izpildītājus

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvnieks SIA "Velve" uzskata par prettiesisku slimnīcas lēmumu vienpusēji lauzt līgumu, tāpēc šobrīd turpina darbus, kādi pašlaik ir iespējami, paziņojumā medijiem informēja kompānija. Tikmēr Stradiņa slimnīca norādījusi, ka būvnieks pēc paziņojuma par līguma laušanu trešdien atteicies ielaist būvobjekta teritorijā Stradiņa slimnīcas pārstāvjus un tiesu izpildītājus.

ĪSUMĀ:

  • "Velve" uzskata par prettiesisku slimnīcas lēmumu vienpusēji lauzt līgumu.
  • "Velve" turpina darbus un cer uz amatpersonu iesaisti problēmas risināšanā. 
  • Būvnieki: kavēšanās un sadārdzinājums ir ārējo, neparedzamo notikumu sekas.  
  • Būvnieki pārmet vairākus trūkumus projektā, ko var labot tikai pasūtītājs un uzraugs.
  • Brīdina par projekta kavēšanos un sadārdzināšanos līguma laušanas dēļ.
  • "Velve" gatava izlabot trūkumus un objektu uzbūvēt 17 mēnešos no termiņa pagarinājuma brīža bez papildu finansējuma.
  • Stradiņa slimnīca: Būvnieks neielaiž slimnīcas pārstāvjus un tiesu izpildītājus objektā.

"Velve" sagaida atbildīgo valsts amatpersonu iesaisti problēmas risināšanā, jo uzskata, ka slimnīcas "nepārdomātās rīcības rezultātā sabiedrības interesēm tiek radīts būtisks kaitējums, par ko maksās visa Latvijas sabiedrība".

Būvkompānija uzskata, ka tai nav saistošs slimnīcas paziņojums par vienpusēja līguma izbeigšanu. Uzņēmums to gatavs apstrīdēt.

Kompānija atgādina, ka līgums bija noslēgts pirms Krievijas uzsāktā kara Ukrainā un kara radītās sekas atstāja būtisku ietekmi uz līguma izpildi, kā dēļ mainījās gan būvdarbu izpildes laiks, gan izmaksas.

"Tādēļ pārmest šobrīd "Velvei" nespēju iekļauties termiņos ārkārtas apstākļos, kurus neviens ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un pasaulē kopumā nevarēja paredzēt, ir nekorekti un nepamatoti," paziņojumā medijiem pauda būvnieki.

"Velve" arī pārmet slimnīcai ilgu lēmuma pieņemšanu par grozījumiem līgumā, kas radīja tālāku ķēdes reakciju, jo būvdarbu izpildē bez "Velves" piedalās arī daudzi citi Latvijas uzņēmēji un piegādātāji, kuriem visiem bija jāpieskaņojas un jāpārplāno sava darbība.

Turklāt būvnieks paziņojumā norāda, ka no 2021. gada objektā ir reģistrētas vairāk nekā 400 problēmas, ir nosūtītas vairāk nekā 50 vēstules, kur būvnieks norādījis uz projekta nepilnībām un lūdzis pēc iespējas drīzāk sniegt kvalitatīvus risinājumus. Ir veiktas vairāk nekā 500 izmaiņas būvprojektā un izsniegti vairāk nekā 200 izmaiņu rasējumi, kas aptver visas būtiskās būvprojekta sadaļas.

Tostarp pašlaik pilnībā ir pārstrādātas būvprojektu daļas, kas saistītas ar ugunsdzēsības signalizāciju, sprinkleru sistēma, māsu izsaukuma sistēmu, dūmu aizsardzības sistēmu utt., norādīja "Velve". Piemēram, būvprojekta inženiertīklu daļai joprojām nav veikta inženiertīklu piesaiste – nav norādīts precīzs tīklu novietojums.   

"Velve" arī uzsvēra, ka saskaņā ar likumu tikai būvprojekta izstrādātājs (autoruzraugs) var veikt izmaiņas būvprojektā, tajā skaitā novērst kļūdas, bet būvniekam "nav noteikta atbildība par būvprojekta atbilstību normatīvo aktu prasībām, līdz ar to būvdarbu veicējs nedrīkst veikt izmaiņas būvprojektā."

 "Velve" uzskata, ka pašlaik pasūtītāja un projektētāja atbildība tiek "pārnesta" uz būvdarbu izpildītāju.

"Velve" norāda, ka līguma laušanas gadījumā būvniecība ievilksies un, visticamāk, sadārdzināsies par aptuveni 20 līdz 30 miljoniem eiro,

bet problēmas, ar ko saskaras šobrīd objektā "Velve", nekur nezudīs, jo jebkurā gadījumā būvprojektā būs jāveic izmaiņas un jānovērš neatbilstības un trūkumi.  

"Velve" pauda gatavību pati uzņemties arī izlabot trūkumus, ja pasūtītājs šādu pilnvarojumu dos, un piedāvā objektu uzbūvēt 17 mēnešos no termiņa pagarinājuma brīža (15 mēneši paredzēti būvdarbiem un vēl divi objekta nodošanai pasūtītājam), neprasot papildu finanses.

Slimnīca: "Velve" neielaiž būvobjektā slimnīcas pārstāvjus

Tikmēr Stradiņa slimnīca norādījusi, ka būvnieks pēc paziņojuma par līguma laušanu trešdien atteicies ielaist būvobjekta teritorijā Stradiņa slimnīcas pārstāvjus un tiesu izpildītājus.

"Stradiņa slimnīca aicina SIA "Velve" pildīt publiskos solījumus un konstruktīvi nodot būvobjektu tā pasūtītājam, sarunās vienojoties par nodošanas kārtību," aicināja slimnīca, norādot, ka

līgums paredz, ka tā izbeigšanas gadījumā pasūtītāja pieaicinātie tiesu izpildītāji fiksē situāciju objektā, un būvniekam ir jānodod objekts Stradiņa slimnīcas valdījumā.

Slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis norādīja, ka slimnīca aicinājusi būvuzņēmumu uz sarunu par būvobjekta nodošanas kārtību un cer, ka SIA "Velve" pusē sapratne par konstruktīvas sarunas nepieciešamību ņems virsroku pār emocijām. Latvijas Televīzijai Vidzis norādījis, ka

gadījumā, ja pēc objekta pārņemšanas Stradiņa slimnīcas topošajā korpusā netiks ielaisti slimnīcas pārstāvji un pieaicinātās personas, talkā tiks aicināta Valsts policija.

"Viņi laiž iekšā pārstāvjus, laiž iekšā valdi un vadības komandu, un pēc piecām dienām notiek objekta secīga pārņemšana, tādēļ mēs lūdzam "Velvi" būt saprotošiem un nodot [objektu] saprātīgā ceļā. Viņi nedrīkst nelaist [pēc objekta pārņemšanas]. Tad jau mums ir jāpieaicina Valsts policija," sacīja Vidzis.

"Velve" savukārt paziņojumā medijiem skaidroja, ka būvobjektā ielaiž slimnīcas pārstāvjus, kam ir "caurlaides un tiesisks pamats tur atrasties",  jo būvniecības objektā nepiederošas personas nedrīkst atrasties. Lai saņemtu caurlaides, ir procedūra, kas jāievēro.

Būvnieki arī pauda, ka nesaņēma aicinājumu uz konstruktīvu dialogu, bet gan aicinājumu tikties par objekta nodošanu, bet šādām sarunām  nav pamata, apstākļos, kad "Velve" ir paudusi, ka nepiekrīt slimnīcas lēmumam vienpusēji lauzt līgumu.

Slimnīca paziņoja, ka būvniecības līgums tiks izbeigts ar 13. februāri, un patlaban Stradiņa slimnīca gatavojas būvobjekta pārņemšanai 20. februārī.

KONTEKSTS:

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Saistībā ar risku zaudēt Eiropas Savienības naudu pērn rudenī no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kurai bija jāorganizē būvniecības audits.

Situāciju vēl vairāk saasināja pērn novembrī A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklātais pelējums. Lai gan būvnieks visas pelējuma skartās virsmas demontēja par saviem līdzekļiem, tika pieaicināti neatkarīgi eksperti no "Bior" un Rīgas Tehniskās universitātes, lai pārbaudītu telpas. Un jau atkal – šā gada 8. janvārī – "Bior" speciālisti pagrabstāvā konstatēja pelējumu.

Uzņēmums vēlāk paziņoja, ka bojātās daļas ir demontētas, bet termiņu kavējumus esot ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca. "Velve" arī apliecināja gatavību un spēju pabeigt būvniecību, taču ir nepieciešams papildu laiks. Tomēr Stradiņa slimnīca paziņoja, ka lauzīs līgumu ar būvnieku "Velve"; būvfirma sola lēmumu apstrīdēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti