Panorāma

Lietuva: Sabiedrotajiem jākoordinē rīcība "Vagner" jautājumā

Panorāma

Panorāma

Pēc bijušā deputāta Znotiņa strīda policija vērtē pamatu sākt lietu par etniskā naida kurināšanu

Pēc bijušā deputāta Znotiņa strīda policija vērtē pamatu sākt lietu par etniskā naida kurināšanu

Pēc bijušā Saeimas deputāta, Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāra un nu jau arī bijušā partijas "Konservatīvie" biedra Reiņa Znotiņa konflikta ar kaimiņiem Valsts policija par notikušo ne vien ierosinājusi administratīvo lietu par sīko huligānismu, bet arī sākusi resorisko pārbaudi, lai izvērtētu, vai nav pamata rosināt krimināllietu par nacionālā, etniskā vai reliģiskā naida kurināšanu. 

Izstājās no partijas un atvainojās iekšlietu ministram

Znotiņš ceturtdien izstājies no partijas "Konservatīvie". Šāda rīcība sekojusi pēc tam, kad internetā tika publicēts video, kurā redzamas būtiskas pretrunas ar Znotiņa iepriekš publiski paustajiem pārmetumiem, ka Valsts policija nav reaģējusi uz uzbrukumu, ko viņš piedzīvojis, jo iebildis pret krievu valodas lietošanu. 

"Es uzstāju, ka Latvijā jārunā latviski, un krievu izcelsmes kaimiņi sāka mani žņaugt kāpņutelpā. Atbrauca Valsts policija un teica, ka esmu vainīgs, ka izprovocēju krievus" – to Znotiņš ierakstīja sociālajā tīklā "X" (agrāk pazīstams kā "Twitter") 30. jūlija vakarā nepilnu pusstundu pirms pusnakts. Dažas dienas vēlāk publicists Lato Lapsa interneta vietnē "YouTube" publicēja montētu video fragmentu virkni, kas atklāj pavisam citu ainu. Konflikta sākums gan tur nav redzams, bet tālāk dzirdams, kā bijušais deputāts rupji lamājas un apsaukā kādu vīrieti, visticamāk, sociālā tīkla ierakstā minēto kaimiņu, atkal un atkal atgādinot par savu statusu un ietekmi, un galu galā izceļas kautiņš.

Vairākkārt Znotiņš pieminēja arī esošo iekšlietu ministru Māri Kučinski ("Apvienotais saraksts"). Piemēram, video dzirdams, ka Znotiņš saka: "Es piezvanīšu Kučinskim, un viņš jūs (..) izmetīs no šitās valsts."

Par Kučinski tiek brīdināta arī Valsts policija, kas pēc izsaukuma ieradās notikuma vietā un izjautāja par notikušo.

Iekšlietu ministrs gan zvanu no Znotiņa tā arī nav saņēmis.

Kučinskis sacīja: "Šorīt atvainojās Znotiņa kungs, "Telegram" īsziņā atrakstīja, ka atvainojoties par to, ko esot izdarījis. (..) Pasaule ir pamainījusies ar "Twitter" vidi, "Twitter" tiesu, kur, negaidot izsvērtus skaidrojumus, uzreiz tiek salikts, kas labais, kas sliktais, un, protams, policija no tā diezgan bieži cieš."

Sociālajos tīklos sacēlās sašutuma vētra par policijas darbu

Valsts policija uz Znotiņa rakstīto reaģēja nākamajā dienā pēc ieraksta sociālajā tīklā, vēl pirms video parādīšanās publiski rakstot, ka faktiski apstākļi bijuši citādi, tomēr sašutuma vētra sociālajā tīklā tik un tā izcēlās pamatīga, un virkne ierakstu bija vērsti arī pret policiju.

Piemēram, aktieris Ivars Auziņš rakstīja: "Šādā veidā var veidot no Policijas atlaižamo sarakstus. 0 tolerance." 

Nacionālās apvienības biedrs Imants Parādnieks savukārt ierakstīja: "Izklausās neticami, taču skaidrs, ka tas ir fakts. Valsts policijas darbinieks pēc būtības attaisno vardarbību, ja tā ir izprovocēta." Tagad gan Parādnieks policijai atvainojies un Znotiņa rīcību sauc par apkaunojošu. 

Savu ierakstu dzēsusi premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") māsa Ingrīda Kariņa-Bērziņa, kas rakstīja: "Turies, Reini, kauns par Valsts policiju."

Znotiņš pats rakstīja, ka publicētajā video redzama tikai daļa no notikušā, tomēr, kas no redzētā ir tendenciozs, no viņa neizdevās noskaidrot, jo uz Latvijas Televīzijas mēģinājumiem sazināties Znotiņš atbildēja tikai arī īsu ziņu, ka atvainojas cilvēkiem, ko ir aizskāris, un nožēlo savu rīcību. 

Policijā sākta resoriskā pārbaude

Valsts policija šobrīd vērtē ne vien kopā četrus iesniegumus no abām iesaistītajām pusēm saistībā ar fizisko konfliktu, bet sākusi arī resorisko pārbaudi, lai noskaidrotu, vai nav pamats rosināt lietu par nacionālā, etniskā vai reliģiskā naida kurināšanu.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Raimonds Kronbergs norādīja: "Jāiepazīstas ar visiem videomateriāliem, gan iesniedzēju rīcībā, gan sociālajos tīklos. Noteikti Valsts policija vērtēs arī iesaistīto personu rīcību pret policijas darbiniekiem."

Savukārt iekšlietu ministrs Kučinskis atzīmēja: "Policija ar visu stingrību vērsīsies pret naida runām pret tiem, kas nav mūsu valsts patrioti, kam ir cits prezidents un cita valoda, un citi ideāli, iespējams, bet tajā pašā laikā ļoti tuvu ir ekstrēmisms no otras puses, ir jābūt objektīviem un jāiedod signāli, ka naida kurināšana var būt arī otrādi. Ja tur būs saskatāmas kādā rīcībā naida pazīmes, par to būs jāatbild."

Pēc policijas teiktā, iesniegumi ar aicinājumu vērtēt iespējamus naida runas gadījumus ienāk ik nedēļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti