«Re:Check»: Vai kādreizējā Eiropas Parlamenta deputāte Grigule ZZS bijusi «viesmāksliniece»?

Vai kādreizējā Eiropas Parlamenta deputāte Iveta Grigule Zaļo un Zemnieku savienībā (ZZS) bijusi "viesmāksliniece", kā apgalvo Saeimas deputāts un kandidāts no ZZS Harijs Rokpelnis? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" jaunākais apskats
00:00 / 08:34
Lejuplādēt

Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" aizvadītajā nedēļā piedalījās Saeimas deputāts, kā arī Zaļo un Zemnieku savienības pirmais numurs Eiropas Parlamenta vēlēšanās Harijs Rokpelnis ("Zaļo un Zemnieku savienība"). Kāds klausītājs jautāja par kādreizējo Eiroparlamenta deputāti no ZZS Ivetu Griguli: "Un viņa bija tāda pati kā Ždanoka. Kā lai es uzticos jūsu partijai?"

Rokpelnis atbildēja, ka partijai tā bijusi mācība un nosauca Griguli par viesmākslinieci: "Tā bija mūsu mācība, ko nozīmē strādāt ar viesspēlētājiem vai viesmāksliniekiem situācijā, ja cilvēks nav bijis ilggadīgs partijas biedrs, nav izgājis šo filtru. Mums ir pamatīga partija ar lielu struktūru, ar nodaļām reģionos, ar pārstāvniecību pašvaldībās, pēc tam parlamentā. Un, ja ienāk cilvēks, kurš varbūt sākumā var šķist jauks un patīkams, bet nav praksē pārbaudīts, tur var brīnumi gadīties."

Vai tiešām Iveta Grigule – tagad Iveta Grigule-Pēterse – ZZS bija praksē nepārbaudīta viesmāksliniece?

Tā gluži nav. Centrālās vēlēšanu komisijas dati un aģentūras LETA arhīvs liecina – pirms iekļūšanas Eiroparlamentā 2014. gadā Grigule cieši sadarbojās ar ZZS vismaz deviņus gadus. 2010. gadā viņu no ZZS ievēlēja Saeimā. Tolaik viņa pārstāvēja Latvijas Zaļo partiju, kas neilgi pēc tam Griguli par pārkāpumiem no savām rindām izslēdza. Taču tas netraucēja ZZS tajā pašā gadā iekļaut Griguli 11. Saeimas vēlēšanu sarakstā, no kura viņu parlamentā arī ievēlēja. Vēlāk viņa kļuva par Latvijas Zemnieku savienības biedri.

"Krustpunktā" klausītājs, visticamāk, runāja par 2016. gadu, kad Grigule jau bija Eiropas Parlamenta deputāte no ZZS. Viņa kopā ar vēl diviem Latvijas deputātiem Andreju Mamikinu un Tatjanu Ždanoku nobalsoja pret rezolūciju, kas vērsās pret Krievijas propagandu. No Latvijas Zemnieku savienības viņu izslēdza tikai nepilnus trīs mēnešus vēlāk.

Tātad nav pamata apgalvot, ka Grigule, kandidējot uz amatu Eiropas Parlamentā, Zaļo un Zemnieku savienībā bija praksē nepārbaudīta viesmāksliniece.

Rokpelnis mums telefoniski sacīja, ka raidījumā vairāk runājis no Zemnieku savienības pozīcijas.

Pēc norādes, ka Grigule jebkurā gadījumā daudzus gadus pārstāvēja ZZS, deputāts neiebilda: "Jums jāpiedod mana jaunība šajā jautājumā."

Rokpelnis radio raidījumā arī teica, ka no pieredzes mācījušies: "Līdz ar to mēs esam pilnīgi mainījuši taktiku, šobrīd visi mūsu kandidāti sarakstā ir ilggadēji partijas biedri, kas sevi ir pierādījuši, līdz ar to šīs bažas var mierīgi likt malā un esam tās novērsuši."

Pirms nepilniem diviem gadiem ZZS apvienojās ar LSDSP. Tā pirms vairākiem gadiem apvienojusies ar "Gods kalpot mūsu Latvijai". Līdz ar to ZZS vēlēšanu sarakstā ir vairāki šo partiju pārstāvji. Piemēram, divi no ZZS saraksta kandidātiem, kas tagad pārstāv LSDSP, vēl 2021. gadā bija nu jau izjukušās "KPV LV" valdes locekļi. Rokpelnis mums atbildēja, ka domājis tieši viņa pārstāvētās Latvijas Zemnieku savienības, nevis visas ZZS kandidātus. Taču jānorāda, ka vēlēšanās startē ZZS saraksts un interviju Rokpelnis sniedza kā šī saraksta līderis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti