Gadu pēc pārbūves divi bērnudārzi Rīgā aizvien nespēj pilnvērtīgi strādāt pedagogu trūkuma dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Pirms gada Rīgas dome ar prieku ziņoja, ka pašvaldībai piederošajās ēkās Slāvu ielā 19 un Rūpniecības ielā 21 pabeigti pārbūves darbi divu jaunu bērnudārzu ierīkošanai. Sākotnēji bija plānots, ka abas izglītības iestādes sāks darbu septembrī un tajās kopā būs vietas 300 līdz 340 audzēkņiem. Taču bērnudārzs "Ozoliņš" tā arī nesāka strādāt ar pilnu jaudu, bet "Dzīpariņš" vispār nav vēris durvis. 

Pedagogu trūkums diviem bērnudārziem Rīgā gadu pēc pārbūves aizvien neļauj strādāt “ar pilnu jaudu”
00:00 / 04:55
Lejuplādēt

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla atklāja, ka šobrīd bērnudārza "Dzīpariņš", kas atrodas Rūpniecības ielā 21, gaidīšanas rindā pieteikti ir 382 bērni. Nagla pauda: "Ja mums tur ir 100 vietas, mēs noteikti šo iestādi pilnībā varam nokomplektēt."

"Dzīpariņš" ir viens no diviem jaunajiem pašvaldības bērnudārziem, par kuriem pagājušā gada 17. februāri Rīgas mērs Mārtiņš Staķis pauda gandarījumu īpaši sasauktā preses konferencē. 

Savukārt otrs – "Ozoliņš" – durvis vēršot Slāvu ielā 19. "Šāda telpu pārbūve pirmsskolas izglītības iestāžu vajadzībām galvaspilsētā veikta pirmo reizi, un šis ir liels solis bērnudārza rindu jautājuma risināšanā galvaspilsētā," uzsvēra domes priekšsēdētājs Staķis. 

Netika slēptas arī izmaksas: "Ozoliņam" – 2 132 488 eiro, bet "Dzīpariņam" – 1 440 633 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

Taču gadu pēc šī skaistā notikuma bērnudārzs "Dzīpariņš", ko iekārtoja bijušajās Ziemeļu rajona izpilddirekcijas telpās, tā arī stāv tukšs un kluss. Koši krāsotajās rotaļu laukuma ierīcēs spēlējas vienīgi vējš. Pie vārtiņiem uzraksts, ka iestāde aicina darbā pirmsskolas izglītības skolotājas un skolotāju palīgus, viņu bērni šeit varēs iet bez rindas. 

"Dzīpariņa" vadītājas pienākumu izpildītāja Brigita Makijevska apstiprināja: bērnudārzs ir ciet, jo tā arī nav izdevies piesaistīt tam vajadzīgos 10 pedagogus.

Makijevska sacīja: "Problēma ir darbiniekos, nekā nevar sakomplektēt štatu. Skolotāja alga šodien ir 1081 eiro par slodzi pirms nodokļu nomaksas. Pedagogi – neviens. Nevaru pateikt, kāpēc. Sludinājumus liekam, bet līdz intervijai nenonāk."
Makijevskas pamatdarbs ir otrā jaunajā bērnudārzā, "Ozoliņā" Slāvu ielā, kur viņa uzvarējusi konkursā uz vadītājas vietu.

"Dzīpariņam" neesot izdevies atrast arī vadītāju, konkurss noslēdzies bez rezultāta, tāpēc "Ozoliņa" vadītājai palūdza uzņemties rūpes arī par šo bērnudārzu. 

"Ozoliņā" šobrīd darbojas trīs grupiņas, tas nestrādā ar pilnu jaudu, stāstīja domes pirmsskolu nodaļas vadītāja Nagla: "Arī tur ir diezgan lielas grūtības ar darbinieku atrašanu."

Tieši no trešdienas "Dzīpariņu" vadīs cits cilvēks, un domes darbiniece pauda cerību, ka tas aktivizēs darbinieku meklēšanu. Un arī bērnu rinda neesot tik liela, kā rāda skaitļi, jo vecāki mazuļus bērnudārzā visbiežāk piereģistrē jau tūdaļ pēc dzimšanas. Turklāt katru bērnu atļauts vienlaicīgi reģistrēt trīs iestādēs. 

Rīgā šobrīd uz vietu pašvaldības bērnudārzos gaida ap 800 bērnu, atzīmēja Nagla. Darbinieku trūkums esot objektīvs. Rudenī bērnudārzos šī iemesla dēļ nav atvērtas 23 grupas.

Nagla norādīja: "Šī tendence ir zināmā mērā izskaidrojama ar to, ka ļoti strauji ir attīstījies privātais sektors. Ja vecākam vajag atgriezties darbā un šis izglītības pakalpojums pašvaldības iestādēs nav pieejams, tad privātais sektors mēģina atrast veidu, kā šo pakalpojumu nodrošināt. Atalgojums, protams, privātajā sektorā ir lielāks, un skolotāji izvēlas darba devēju, kura darba alga ir labāka."

Valsts finansējums un jaunais algu pieaugums no 1. janvāra pienākas tikai tiem pirmsskolas pedagogiem, kas strādā ar bērniem tā sauktajā obligātajā izglītības vecumposmā, tātad no piecu gadu vecuma. Domes darbiniece stāstīja, ka "Dzīpariņā" apkure šobrīd nogriezta minimālajā režīmā, bet izmaksas tāpat ir. Pagaidām nav skaidrs, kā atrisināt situāciju, kas ir šokējoša arī pašvaldībai. Viņi lūdz pateikt – šeit ir darbs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti