Daugavpils cietoksnim paveras jaunas perspektīvas

Jaunas iespējas Daugavpils cietoksnim nodrošinās vakar Daugavpils Arsenāla ēkā parakstītais sadarbības līgums starp Daugavpils pašvaldību un Latvijas Piļu un muižu asociāciju (LPMA). Sadarbība ar LPMA ļaus turpināt Daugavpils cietokšņa kultūrvēsturisko vērtību izpēti, saglabāšanu un popularizēšanu. Paralēli cietoksnī tiek īstenoti jauni projekti, kas vērsti uz vides sakārtošanu. Šobrīd dienas kārtībā ir cietokšņa parka atjaunošana un ne tikai tas vien.

Daugavpils cietoksnis ir teritorija 150 hektāru platībā, tas ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis. Tagad tas ar cietokšņa statusu iekļāvies LPMA. Un tas nav nejauši, pauda Daugavpils cietokšņa un muzeju pārvaldes vadītājs Artjoms Mahļins.

"Asociācijas biedri ir gan pilis, gan pilsdrupas. Tie visi ir nocietinājumi, bet Daugavpils cietoksnis ir ļoti unikāls nocietinājumu elements un komplekss.

Daugavpils cietoksnis ir viens no objektiem, un cietoksnī ir daudzi citi nozīmīgi, skaisti objekti, muzeji, ekspozīcijas, nocietinājumi un vaļņi. Parakstot šo līgumu, arī pati Latvijas Piļu un muižu asociācija apliecina savu interesi, lai mēs kļūtu par tās biedru."

Ar 150 eiro kā juridiskas personas biedra maksājumu gadā LPMA kā 99. dalībnieks ir ienākusi Daugavpils valstspilsēta. Latgale kopumā nav aktīva šajā sadarbībā, kopvienošanās ar Daugavpili ir jauns solis arī pašas asociācijas darbībā, atzina LPMA priekšsēdētājs Roberts Grinbergs.

"Mūsu asociācija tādā ziņa ir ļoti fleksibla. Mūsu asociācijā ir ne tikai pilis un muižas, bet arī pilsdrupas. Tad šobrīd ir jauns solis sperts ar cietoksni. Tā ir tāda vēsturiska fortifikācijas būve, Daugavpils Latvijas mērogā ar to ļoti izceļas. Šis kultūrvēsturiskais mantojums ir jāstāsta, jāatspoguļo un jāpopularizē ne tikai Latvijas, bet visas Baltijas kontekstā."

Tā būs abpusēji izdevīga sadarbība, uzsvēra Grinbergs.

"Mēs sadarbību plānojam tuvākos piecus gadus. Ir paredzēti dažādi kopīgi projekti. Asociācija ik gadu rīko tūrisma attīstības veicināšanas akcijas "Apceļosim Latvijas pilis un muižas" un "Leģendu nakts", kuros turpmāk būs iespēja piedalīties arī Daugavpils cietoksnim," skaidroja Grinbergs.

Daugavpils cietoksnis attīstās, projekti tiek realizēti. Arī šobrīd, stāstīja Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.

"Jau šobrīd ir apstiprināta programma Daugavpils cietokšņa dārza rekonstrukcijai. Šogad varētu sākties būvdarbi, un gada laikā tie būs pabeigti.

Rezultātā sakopsim cietokšņa dārzu un rekonstruēsim dārza vidū esošo strūklaku. Tad plānos ir kādreizējā kara hospitāļa telpas sakārtošana un arī Jezuītu skolas atjaunošanu. Tā būtu vienota kultūrtelpa un vide," norādīja Daugavpils mērs.

Daugavpils cietoksnis ir vide tūristiem, kur pavadīt vismaz divas dienas. Sadarbība ar LPMA nāks tikai par labu šīs vides popularizēšanā, sacīja Rotko muzeja direktors Māris Čačka.

"Tā būs atkal jauna auditorija, kas bagātinās izpratni par šī reģiona specifiku, par šī unikālā kultūrvēsturiskā pieminekļa klātbūtni mūsu valstī. Un par kultūras saturu, kas šajā piemineklī ir iekšā. Ieguvējs būs arī Rotko muzejs, jo Latvijas Piļu un muižu asociācija rīko dažādas aktivitātes, arī motivē tūrisma gardēžus izvēlieties vienu vai otru galamērķi. Kāpēc lai tas nebūtu ceļojums uz Latgali, tieši uz Daugavpili, uz Daugavpils cietoksni? Jo te jau var droši pavadīt divas dienas, ieraudzīt, izbaudīt, padomāt, atcerēties vēsturi un paskatīties, kas te vēl var mainīties," teica Čačka.

Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centrs "Inženieru arsenāls", kur tika parakstīts sadarbības līgums, arī saredz pozitīvu pienesumu, turklāt mērķi un vide attīstībai ir plaši, neslēpa centra vadītājs Raitis Ķikusts.

Attēlā Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centra “Inženieru arsenāls” vadītājs Raitis Ķikust...
Attēlā Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centra “Inženieru arsenāls” vadītājs Raitis Ķikusts

"Kopā ir 9000 apbūves kvadrātmetru laukums, jāgaida iespējas uz projektiem, lai paplašinātu savas ekspozīcijas daudz detalizētāk. Lai šeit varētu apmeklētājs vadīt ne tikai 2–3 stundas, bet krietni vairāk – kaut visu dienu," atzīmēja Ķikusts.

Daugavpils cietoksnis jau sen nav tikai pilsētas apkaime, tas ir arī populārākais tūristu apskates objekts Daugavpilī. Ieguldījumi tajā veikti lieli un lieli vēl būtu jāiegulda, sacīja Daugavpils cietokšņa un muzeju pārvaldes vadītājs Mahļins.

"Pēc maniem aprēķiniem šeit jau ir ieguldīti ap 42 miljoniem eiro, gan pašvaldības, gan valsts, gan privātpersonu ieguldījumi. Cik vēl vajadzīgs? Domāju, ka pat ar vienu miljardu vēl te nepietiktu!" sprieda Mahļins.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti