Kariņa lidojumi: Pasažieru sarakstā padomnieki, miesassargs, ĀM pārstāvji un fotogrāfs

Laikā, kad tagadējais ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") bija premjers un kopumā 36 ārvalstu vizītēs izmantoja privātas lidmašīnas, viņa delegācijā vienmēr bijuši ārlietu, Eiropas Savienības (ES) jautājumu un komunikācijas padomnieki, kā arī miesassargs. Bieži vizītēs toreizējo premjeru pavadīja arī Ārlietu ministrijas pārstāvis un fotogrāfs, bet divpusējās vizītēs, kas nav Eiropadomes sanāksmes, – arī Valsts protokola pārstāvis.

Valsts kancelejas LSM.lv atsūtītie pasažieru saraksti liecina, ka Kariņu vizītēs pavadīja 4–6 cilvēki, tostarp miesassargs. 

Speciālie reisi uz Eiropadomi izmantoti 18 reižu, un tie veikti no 2019. gada janvāra līdz 2023. gada oktobrim. Šo komandējumu izdevumi segti no Eiropas Savienības Padomes budžeta. Iztērēti vairāk nekā 700 tūkstoši eiro, iepriekš vēstīja Latvijas Radio.

Savukārt privātās aviokompānijas pakalpojumi ārvalstu vizītēm – kopumā 18 – izmantoti no 2019. gada janvāra līdz 2023. gada septembrim, un šie izdevumi segti no valsts maka, kas ir vairāk nekā 600 tūkstoši eiro, vēstīja Latvijas Radio.

Teju nemainīgs sastāvs

Dokumenti

Pasažieru saraksts uz Eiropadomēm

Lejuplādēt

155.32 KB

Pasažieru saraksts liecina, ka premjeru ikvienā vizītē uz Eiropadomi pavadījuši padomnieki Eiropas Savienības jautājumos – sākumā Lelde Līce-Līcīte, vēlāk – Reinis Brusbārdis, kurš, pirms ieņēma šo amatu, pavadīja premjeru uz Eiropadomes sanāksmēm kā Ārlietu ministrijas pārstāvis. Pēc tam Ārlietu ministriju pārstāvēja Jānis Bērziņš un Ingrīda Levrence. Citreiz premjeram līdzi devās arī ārlietu padomniece Dana Goldfinča.

Tāpat uz ES Padomes sanāksmēm vienmēr devusies padomniece komunikācijas un politikas plānošanas jautājumos, vēlāk – biroja vadītāja Ieva Zīberga. Izņēmums ir tikai viena reize – 2022. gada 23.–24. jūnijā, kad premjeram līdzi devās preses sekretārs Sandris Sabajevs. Arī citās ārvalstu vizītēs Kariņu teju vienmēr pavadījusi Zīberga. 

Vienmēr braucis līdzi arī miessargs – Valsts drošības dienesta pārstāvis. Bieži premjeru pavadījis arī fotogrāfs Gatis Rozenfelds, retāk Eiropadomē, bet teju vienmēr – vizītēs uz citām valstīm. 

Dokumenti

Pasažieru saraksts ārvalstu vizītēs

Lejuplādēt

182.01 KB

Ārvalstu vizītēs, kas nav Eiropadomes sanāksmes, premjeru vienmēr pavadījis arī Valsts protokola pārstāvis, bet pārējais delegācijas sastāvs bijis līdzīgs kā uz Eiropadomi – ārlietu, ES lietu un komunikācijas padomnieki, fotogrāfs, citreiz arī ĀM pārstāvis. Divreiz premjeru pavadījis arī Jānis Patmalnieks – sākumā kā biroja vadītājs, vēlāk – kā parlamentārais sekretārs.

Plašāka delegācija bija Kariņa vizītē Ukrainā šā gada martā, tostarp lidoja līdzi arī premjera padomnieks nacionālās drošības jautājumos Māris Cepurītis un divi miesassargi. 

Siliņa ar specreisu lidojusi vienreiz

Siliņa, kura premjera amatā ir kopš šā gada 15. septembra, par Eiropas naudu uz Eiropadomi ar speciālo avioreisu lidojusi šā gada 25.–27. oktobrī (trešdiena–piektdiena).

Delegācijā bija vēl biroja vadītāja Ieva Zīberga, padomnieks ES jautājumos Salvis Draviņš, preses sekretārs Aleksis Zoldners, fotogrāfs Gatis Rozenfelds, ĀM valsts sekretāra vietniece Eiropas lietās Ingrīda Levrence un Valsts drošības dienesta pārstāvis.

KONTEKSTS:

Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") savā četrus gadus ilgajā premjerēšanas laikā 36 reizes ārvalstu vizītēs devās ar privātajām lidmašīnām, kas izmaksājis vairāk nekā 1,3 miljonus eiro, no tiem vairāk nekā 600 tūkstoši – no valsts maka, bet virs 700 tūkstošus eiro segusi Eiropas Savienība. Vairākos gadījumos dārgie lidojumi izmantoti, lai Kariņš Latvijā varētu atgriezties piektdienas vakarā, pirms brīvdienām.

Kariņš to pamatojis ar nepieciešamību pārstāvēt Latviju un lietderīgu laika plānošanu, jo premjeram paralēli ārpolitiskajiem jautājumiem jārisina arī iekšpolitikas problēmas. Turklāt nereti vienas sanāksmes apmeklēšana nereti aizņemot trīs dienas, jo nav piemērotu komercreisu.

Kariņa lidojumi izraisījuši plašu rezonansi sabiedrībā, kādreizējie koalīcijas partneri –"Apvienotais saraksts" – neveiksmīgi mēģinājuši Saeimā iesniegt pieprasījumu premjerei par šo jautājumu, bet politologi uzskata – Kariņam būtu jādemisionēPārbaudi veic arī Valsts kontrole un Ģenerālprokuratūra.

Tikmēr Valsts kanceleja, reaģējot uz aso reakciju par Kariņa lidojumiem, plāno mainīt amatpersonu ceļošanas kārtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti