Dienas ziņas

"Mūžīgo bērnu" vecākiem pabalsta pieauguma nākamgad nebūs

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Satiksmē aizliegs auto ar Krievijas numuriem

Transportlīdzekļi ar Krievijas numuriem nedrīkstēs piedalīties satiksmē; nepārreģistrētos konfiscēs

No nākamā gada februāra Latvijā aizliegs piedalīties satiksmē transportlīdzekļiem ar Krievijas reģistrācijas numuriem, savukārt nepārreģistrētos auto paredzēts konfiscēt.

To paredz Saeimā ceturtdien, 2. novembrī, pieņemtie grozījumi Ceļu satiksmes likumā.

Likums stāsies spēkā 15. novembrī, bet jaunās normas sāks darboties pēc trīs mēnešiem, un transportlīdzekļi ar Krievijas numuriem Latvijā būs jāpārreģistrē ne vēlāk kā līdz 2024. gada 14. februārim, vai arī tiem būs jāpamet Latvijas teritorija.

Līdz tam ir pieļaujama Krievijā reģistrēta transportlīdzekļa izmantošana ceļu satiksmē Latvijā.

Pārreģistrēšanas process gan arī nebūtu bez izaicinājumiem, jo, piemēram, atšķiras atļauto izmešu normas, attiecīgi Krievijas tirgum piemērotu spēkratu Latvijā būtu jāsertificē atbilstoši Eiropas Savienības izmešu normām.

Latvijā braucošu nereģistrētu Krievijas transportlīdzekli pēc 14. februāra konfiscēs, un tos iecerēts nodot Ukrainai.

Tāpat par Latvijā nereģistrēta Krievijas transportlīdzekļa neatļautu izmantošanu ceļu satiksmē varēs piemērot naudas sodu no 750 līdz 2000 eiro.

Likuma prasības neattieksies uz, piemēram, diplomātiskā un konsulārā dienesta lietojumā vai īpašumā esošiem spēkratiem.

Transportlīdzekļi ar Krievijas numuriem gan vienu reizi varēs šķērsot Latvijas teritoriju tranzītā, un tas jāizdara 24 stundu laikā.

Atbildīgās iestādes apliecinājušas, ka būs gatavas realizēt likumā noteiktos pienākumus, iepriekš pārrunāto izklāstīja par likuma virzību atbildīgās Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītāja Skaidrīte Ābrama no "Progresīvajiem".

"Vai Ceļu satiksmes drošības direkcija ir gatava? Ir izstrādāta IT sistēma, kur visas mašīnas, kas iebraukušas, ir fiksētas ar numuru, īpašnieku. Šī sistēma ir gatava un ieviešama, kad likums būs pieņemts. Iekšlietu ministrija apliecināja, ka policisti sapratīs, kāds ir tas process: mašīnu apstādina, sods, izņemšana un pēc tam notiek konfiskācija," skaidroja Ābrama.

Saeima neatbalstīja priekšlikumu aizliegt Latvijā piedalīties arī auto ar Baltkrievijas reģistrācijas numuriem. Opozīcijas deputāts Jānis Vitenbergs (Nacionālā apvienība) norādīja – tas nozīmē, ka Krievijas auto īpašnieki varēs aizbraukt un pārreģistrēt savus transportlīdzekļus Baltkrievijā un atgriezties Latvijā, jo transportlīdzekļiem ar Baltkrievijas numuriem, atšķirībā no Krievijā reģistrētajiem, ir atļauts iebraukt Latvijā.

Bet pamatojumu pret šo priekšlikumu jau iepriekš sniedza Ārlietu ministrija - pašlaik šāda kārtība saistībā ar Baltkrievijā reģistrētiem spēkratiem nav ieviešama, jo šajā valstī reģistrētie auto nav iekļauti Eiropas Komisijas regulā par aizliegtām importa precēm.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) lēmusi, ka Eiropas Savienībā (ES) aizliegts ievest Krievijas pilsoņu privātos automobiļus, telefonus, rotaslietas un citas preces, kas uzskatāmas par aizliegto importu. Automašīnu ar Krievijas numura zīmēm ievešana ES uzskatāma par sankcionētu preču eksportu no Krievijas uz ES, pat ja tās izmanto personīgiem iemesliem. Tomēr lēmumu, kā rīkoties, drīkst pieņemt ES dalībvalstu valdības pašas.

Atbilstoši EK lēmumam Lietuva, Latvija, Igaunija un Somija aizliegusi personām ar Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem iebraukt ES pār savām robežām ar Krieviju un Baltkrieviju. No 12. septembra personām ar Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem liegts iebraukt ES arī caur Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām.

Automobiļiem ar Krievijas numurzīmēm, kas jau atrodas Somijā, valsts būs jāpamet sešu mēnešu laikā – līdz 2024. gada 16. martam. Tikmēr Baltijas valstis vēl lemj, ko darīt ar Krievijas automašīnām, kas jau atrodas to teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti