Panorāma

Par Okupācijas muzeja dedzināšanu aizturētas trīs personas

Panorāma

Panorāma

Graudu kravas rūpīgāk pārbauda, bet Latvijā tās vēl ienāk

Agresorvalstu graudu kravas pārbauda rūpīgāk, bet tās Latvijā vēl ienāk

Likuma grozījumi aizliegt no Krievijas un Baltkrievijas Latvijā importēt lauksaimniecības un lopbarības produktus ir pieņemti, bet kravas vēl turpina pienākt. Muitā gaida noteikumus, kādas tieši preču grupas neielaist, un spriež – graudu kravas tik un tā atradīs ceļus uz mūsu tirgiem  pāri citu valstu kontrolpunktiem. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsācis kravas rūpīgāk pārbaudīt – veikt analīzes. Ko tajās atklāj?

"Nekas, kas pārsniegtu pieļautās normas, nav konstatēts, bet šobrīd pārbaudes procents ir daudz lielāks, līdz ar to arī lielāka iespējamība, ka mēs kaut ko atrodam," skaidroja PVD Robežkontroles punkta "Rēzekne" vadītāja Marlinda Kaša.

Līdz šim šādi pārbaudīja pārdesmit kravu gadā, kopš pagājušās nedēļas – katru desmito zirņu, graudaugu produktu, eļļas augu sēklu vai lopbarības kravu no Krievijas vai Baltkrievijas. Iemesls – nepārtrauktā un apjomīgā kravu plūsma.

"Mēs nejūtam, ka šobrīd būtu kaut kas stipri mazāks. Darba ir palicis vairāk, jo ir aktivizējies tranzīts uz Eiropas Savienību no tādām trešajām valstīm, kur agrāk mums nebija tranzīta," pastāstīja Kaša.

Uzziņai:

PVD Rēzeknes robežpunktā kontrolēto kravu dokumentu pārbaužu skaits Pastiprinātas kontroles preču grupām no Krievijas: 

  • 2023. gadā – 9352
  • 2022. gadā – 7942
  • 2021. gadā – 7345

Analīzes nav jāņem katrai kravai, bet dokumenti gan jāpārbauda. Pērn PVD dokumentus pārbaudīja 9352 pārtikas vai dzīvnieku barības kravām no Krievijas. 2022. un 2021. gadā kravu bija mazāk. 

PVD uzsvēra, ka vairums kravu nepaliek Latvijā, bet ceļo tālāk uz Eiropu. Līdzīgi vērtēja arī muitā, kur gaida, kad Ministru kabinets apstiprinās noteikumus, lai sāktu darboties likuma grozījumi, kas paredz graudu importa aizliegumu Latvijā no Krievijas un Baltkrievijas. Zemkopības ministrijā informēja – tos skatīs nākamotrdien, 5. martā.

Vai tas nozīmē, ka šo Krievijas graudu vairs Latvijā nebūs? Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Latgales muitas kontroles punktu daļas vadītāja vietnieks Guntars Kokins pieļāva: "Pastāv risks, ka importētāji importēs šīs preces mūsu kaimiņvalstīs un vēlāk šīs preces var parādīties mūsu tirgos."

Lietuvai slēdzot savus kontrolpunktus, vairāk kravu plūst uz vienīgo Latvijas–Baltkrievijas kontrolpunktu "Pāternieki". 

Sancionētās preces nelikumīgi vēlas ne tikai izvest no Krievijas vai Baltkrievijas, bet arī tajās ievest. Piemēram, kāds Eiropas uzņēmums nelikumīgi vēlējās uz Krieviju aizvest automašīnu motorus. Motori šajā gadījumā slēpti starp citām precēm, kurām tālāk ceļš netika aizliegts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti