Uzņēmumam par nelikumīgu augsnes ieguvi liek maksāt desmitkāršu dabas resursu nodokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

SIA "KVL Baltic" Mārupes pagastā ieguvis un realizējis augsni bez dabas resursu lietošanas atļaujas, tādēļ Valsts vides dienests (VVD) uzņēmumam aprēķinājis desmitkāršu dabas resursu nodokli (DRN) – apmēram 625 000 eiro apmērā, liecina dienesta paziņojums medijiem.

VVD norādīja, ka dienests vairākkārtējās pārbaudēs konstatējis būtiskus pārkāpumus dabas resursu ieguvē Mārupes pagastā. Zemes dzīļu ieguves uzņēmums no īpašuma izvedis un realizējis kopumā ap 77 000 kubikmetrus (m3) augsnes, no tiem 73 000 m3 pretlikumīgi. VVD uzņēmumam par nelikumīgu dabas resursu izmantošanu ir aprēķinājis desmitkāršu dabas resursu nodokli, kura kopējā summa veido ap 625 000 eiro.

Pārkāpumu konstatēšanā VVD pielietojis bezpilota lidaparātu, ar kura palīdzību izdevies konstatēt augsnes apjoma samazināšanos, kā arī gūt apstiprinājumu tam, ka stāvoklis dabā būtiski atšķiras no uzņēmuma iesniegtajiem topogrāfisko mērījumu datiem.

Vienlaikus VVD objekta uzraudzībai un zemes seguma izmaiņu attālinātam monitoringam izmantojis satelītattēlu uzņēmumus.

Dienestā atzīmēja, ka uzņēmumam bija izsniegta atļauja realizēt tikai četrus tūkstošus m3 augsnes, kas iegūta, noņemot augsnes virskārtu dīķa ierīkošanas laikā, tomēr pārbaudēs iegūtā informācija liecināja, ka "KVL Baltic" ieguvis augsni objektā būtiski lielākā apmērā arī pēc atļaujas beigām.

VVD izdeva lēmumus un vairākkārtēji aicinājis operatoru labprātīgi izpildīt uzdotās veicamās rīcības, tajā skaitā – iesniegt patiesu topogrāfiskās uzmērīšanas informāciju. Uzņēmums neesot izrādījis vēlmi sadarboties, ilgstoši pretojies vides inspektoru likumīgo prasību izpildei, pat izteicis draudus inspektoriem.

Līdz ar to šajā situācijā pierādījumu iegūšanai VVD veica īpašuma topogrāfisko uzmērīšanu uzņēmuma vietā, kā rezultātā apstiprinājās jau pārbaudēs iegūtā informācija. Paralēli veiktajām pārbaudēm VVD turpināja saņemt arī iedzīvotāju ziņas par pārkāpumiem objektā.

Dabas resursu nodokļa likums paredz, ka, ja persona, kura iegūst vai izmanto dabas resursus vai veic piesārņojošas darbības, nav saņēmusi nepieciešamo atļauju, nodokli aprēķina, piemērojot nodokļa likmi desmitkāršā apmērā. Pēc tam, kad VVD bija konstatējis pārkāpumus, SIA "KVL Baltic" pieprasīja VVD izsniegt jaunu atļauju, tomēr uzņēmums pieprasījis atļauju par jau veiktām nelikumīgām darbībām, kas būtībā nozīmē vēlmi prettiesiskās darbības legalizēt, norādīja dienestā.

VVD atļaujas izsniedz tikai par iepriekš plānotām un saskaņotām darbībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti