Uzņēmēju organizācijas: Partiju programmās jāiekļauj uzdevumi eksporta un produktivitātes kāpināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Partiju programmās jāiekļauj uzdevumi, kas nodrošinātu eksporta un produktivitātes kāpināšanu, tā norādīts Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) kopā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) izstrādātajos ieteikumos politisko partiju ekonomikas programmām, lai līdz 2026. gadam sasniegtu stratēģisko mērķi – eksports ir 70% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un produktivitātes pieaugums nodrošina IKP pret strādājošo palielināšanos par 4% gadā.

Trešdien LTRK un LDDK prezentēja rekomendācijas partiju ekonomikas programmām, lai nākamā valdība spētu radīt priekšnoteikumus Latvijai kā piesaistes un izaugsmes platformai zinošiem un izaugsmes iespējas alkstošiem cilvēkiem, kā arī eksportējošiem un produktīviem uzņēmumiem, tādā veidā sasniedzot iepriekš minēto stratēģisko mērķi.

Dokumenti

LTRK un LDDK izstrādātās rekomendācijas partiju programmām

Lejuplādēt

96.42 KB

Politisko partiju ekonomikas programmām tiek piedāvātas rekomendācijas septiņos virzienos ar 26 uzdevumiem dažādās uzņēmējdarbībai un ekonomikas izaugsmei nozīmīgās sfērās. Katram uzdevumam ir sasniedzams un izmērāms rezultāts, norādīja organizācijas. 

Enerģētikas jomā nepieciešams nodrošināt drošību un energoresursu cenu konkurētspēju, kā arī veicināt atjaunojamo energoresursu ražošanu un sašķidrinātās dabasgāzes infrastruktūras attīstību. 

Nodokļu jomā prioritātes ir darbaspēka nodokļu konkurētspēja, viegli administrējami nodokļi sīkuzņēmējiem un pašvaldības motivējoša nodokļu politika. Tāpat nepieciešams novērst ēnu ekonomiku stimulējošos cēloņus, lai tās rādītāji nepārsniegtu 19% no IKP.  

Inovāciju veicināšanai nepieciešams izstrādāt efektīvu inovāciju sistēmu, iekļaujot zinātnes un uzņēmēju sadarbību veicinošus instrumentus. Cilvēkkapitāla attīstīšanai neiztikt bez izmaiņām izglītības jomā, motivējot skolēnus apgūt STEM priekšmetus, nodrošinot darba vidē balstītas mācības profesionālajā izglītībā un ieviešot “Junior Achievement Latvia” ekonomikas programmu skolās, atzīmēts organizāciju rekomendācijās. 

Darbaspēka pieejamības problēmu risināšanai nepieciešama darbaspēka mobilitātes nodrošināšana, plašāka darbspējīgo cilvēku iesaiste darba tirgū, kā arī darbaspēka piesaiste no ārvalstīm. Arī valsts pārvaldes procesos vajadzīgi uzlabojumi publisko investīciju efektivitātei, Eiropas Savienības fondu efektīvai apguvei un godīgas konkurences veicināšanai, norādīja LTRK un LDDK. Tāpat svarīga ir sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām (NV), gan organizējot regulāras tikšanās, gan kopīgi izvērtējot ekonomikas un finanšu ministru kandidātus.  

LTRK prezidents Aigars Rostovskis norādīja: “LTRK ieskatā Latvijai vajadzētu būt valstij, kurā rodas un pulcējas talanti, kas labvēlīgos apstākļos var radīt ekonomikas attīstību un labklājības veicināšanu. Mūsu rekomendācijas partijām ietver tos uzdevumus, kas būtu jāpaveic, lai Latvijā šos apstākļus radītu. Īstenojot atbilstošu politiku un pieņemot pareizus lēmumus, iespējams nodrošināt strauju mūsu valsts ekonomikas augšupeju, lai līdz 2030. gadam mēs varētu tuvoties attīstīto valstu labklājības līmenim.”

Savukārt LDDK prezidents Andris Bite atzīmēja: “Mēs vēlamies, lai ar mums ne tikai sarunājas, bet arī ieklausās. Mūsu pārliecība ir, ka bez sadarbības starp valsts pārvaldi un uzņēmējiem mēs nesasniegsim ambiciozus mērķus. Mēs nevēlamies pieļaut situāciju, ka politisko partiju ekonomiskās programmas sāk kritizēt nākamajā dienā pēc vēlēšanām. Tāpēc šīs rekomendācijas palīdz politiskajām partijām sagatavot tādas ekonomiskās programmas, kas jau tagad ir balstītas uzņēmēju un darba devēju viedoklī, pozīcijā un datos.”

Bite intervijā Latvijas Radio arī uzsvēra, ka svarīga ir spēja konkurēt ar citām Baltijas valstīm nodokļu politikā, kā arī panākt, lai gāzes un elektrības izmaksas ir konkurētspējīgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti