Panorāma

RAKUS elektrības rēķins par augustu – pusmiljons eiro

Panorāma

Panorāma

Rīgā divas reizes pieaugs apkures tarifs

Rīgā no oktobra siltumenerģijas tarifs pieaugs divas reizes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

AS "Rīgas siltums" siltumenerģijas tarifs no oktobra pieaugs divas reizes – no 85,45 eiro par megavatstundu (MWh) līdz 170,59 eiro par MWh, liecina oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicētais Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes lēmums. 

Tostarp siltumenerģijas ražošanas tarifs pieaugs 2,2 reizes – no 63,86 eiro par MWh līdz 139,13 eiro par MWh, siltumenerģijas pārvades un sadales tarifs pieaugs par 51% – no 19,31 eiro par MWh līdz 29,18 eiro par MWh, bet siltumenerģijas tirdzniecības tarifs saglabāsies nemainīgs – 1,48 eiro par MWh. 

Tā kā “Rīgas siltums” saražo tikai 30% no kompānijai nepieciešamās siltumenerģijas, cenas pieaugums saistīts ne tikai ar dabasgāzes, bet arī pirktās siltumenerģijas cenu sadārdzinājumu. 

Rīgā tarifs par siltumu iepriekš bijis zemākais no visām trim Baltijas valstu galvaspilsētām, bet nut siltumenerģijas gala tarifs būs 170,59 eiro par MWh, ietverot dabasgāzes akcīzes nodokļa komponenti 0,29 eiro apmērā par MWh un neparedzētās izmaksas 0,51 eiro apmērā par MWh.

Vienlaikus “Rīgas siltums” pieļauj, ka tarifs šajā apkures sezonā vēl varētu arī mainīties – iespējams, pieaugt vai, iespējams, samazināties. Izmaiņas varētu notikt, ņemot vērā iepirktā siltuma cenu.  

AS “Rīgas siltums” pāstāve Linda Rence norādīja: “Mēs, “Rīgas siltumā” esam iegādājušies dabasgāzi visai sezonai. Šobrīd arī tiek slēgti līgumi attiecībā par kurināmo šķeldu. Šie faktori var ietekmēt vienā vai otrā virzienā siltuma cenas, bet tas attiecas ne tikai uz Rīgu, tas attieksies uz visas Latvijas uzņēmumiem.”

SPRK jaunus siltumenerģijas pieaugumus apstiprinājusi arī citās pilsētās, tostarp Dobelē tarifs pieaugs 1,8 reizes. Daugavpilī tarifs pieaugs teju uz pusi, savukārt Jelgavā un Rēzeknē tarifs pieaugs par apmēram 10%. 

KONTEKSTS:

Ar valsts atbalstu mājsaimniecībām siltumenerģijas izmaksu segšanai centralizētai siltumenerģijai ir paredzēts kompensēt pusi no siltumenerģijas cenas pieauguma virs 68 eiro par MWh.

Iepriekš "Rīga siltuma" pārstāvji skaidroja, ka tādējādi mājsaimniecībām, pēc valsts atbalsta kompensācijas, maksa par siltumenerģiju pieaugs par 40%, no šobrīd spēkā siltumenerģijas cenas 85,45 eiro par MWh līdz 119,3 eiro par MWh.

No visa Rīgai nepieciešamā siltuma "Rīgas siltums" saražo 30% siltumenerģijas, bet 70% tiek iepirkts no neatkarīgajiem ražotājiem. Nozīmīgākais ražotājs ir AS "Latvenergo", kas šobrīd ir apstiprinājis TEC-1 un TEC-2 siltuma ražošanas tarifus un plānots būt vidēji robežās no 185 līdz 190 eiro par MWh.

"Firmas.lv" dati liecina, ka "Rīgas siltuma" apgrozījums pērn bijis 146,45 miljoni eiro, bet peļņa – 5,4 miljoni eiro. Kompānijas kapitālā 49% pieder Rīgas domei, 48,99% – Latvijas valstij, 2% – SIA "Enerģijas risinājumi. RIX", bet "Latvenergo" pieder 0,005% akciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti