Pēc 84 gadu pārtraukuma Latvijā selekcionēta jauna linu šķirne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 4 mēnešiem.

Pēc 84 gadu pārtraukuma Latvijā selekcionēta jauna linu šķirne – to paveikuši Latgales lauksaimniecības zinātnes centra (LLZC) un Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) zinātnieki. Pēc divu gadus Polijā ilgušās pārbaudes Latvijas šķiedras linu līnijai ‘I 18-1’ piešķirts šķirnes statuss ar nosaukumu ‘Vilani’, informē Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāve Dagnija Muceniece.

Sējas lini ‘Vilani’ paredzēti gan šķiedras, gan sēklu ražošanai. Zinātnieku mērķis bija radīt linu šķirni, kas ir vidēji agrīna, tās veģetācijas periods ir 83 dienas. Kvalitatīvu stiebriņu iegūšanai lielāka nozīme ir šķirnēm ar īsāku veģetācijas periodu, kuras var novākt agrākos termiņos, kad ir labvēlīgāki laika apstākļi linu salmiņu tilināšanai. Novērtējot šķirnes ražības līmeni, secināts, ka tā ir augsta. Tāpat ir laba veldres izturība un mazāka uzņēmība pret nozīmīgākajām linu slimībām.

Zied baltiem ziediem, piemērota Latvijas augsnes un klimatiskajiem apstākļiem.

"Latvijā audzē Eiropas valstīs selekcionētās linu šķirnes, kuras mūsu valsts augsnes un klimatiskajos apstākļos nenodrošina stabilas linu salmiņu un sēklas ražas.

Linu nozares sekmīgai attīstībai ir nepieciešama jaunu linu šķirņu izveidošana," norāda ZM pārstāve.

Linu selekcijas darbs ar ZM atbalstu tiek veikts kopš 1993. gada. Pēdējo 84 gadu laikā Latvijā nebija selekcionēta un reģistrēta neviena linu šķirne.

ZM konkursa “Sējējs 2018” balvas “Par mūža ieguldījumu” saņēmēja lauksaimniecības zinātņu doktore Veneranda Stramkale šo šķirni dāvina Latvijai 100. gadadienā un sola darbu turpināt, jo rindā uz pārbaudi un šķirnes statusa piešķiršanu gaida vairākas jaunas Latvijas sējas linu šķirņu līnijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti