Panorāma

Centralizētie eksāmeni plānoti jūnijā un jūlijā

Panorāma

Cik disciplinēti ir cilvēki Latvijā?

Trūcīgie varēs atbrīvoties no parādiem

Cilvēkus ar zemiem ienākumiem un nelielu parādu atbrīvos no saistībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Vienu reizi dzīvē ir iespēja atbrīvoties no kredītu nastas! To paredz Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotā septiņu likumprojektu pakete, ko otrdien, 14. aprīlī, atbalstīja valdība. Parādu atlaišana attieksies tikai uz trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, kuru ienākumi mēnesī ir mazāki par minimālo algu un kuru parādsaistības nepārsniedz 5000 eiro.

ĪSUMĀ:

  • Parāda atlaišana attieksies tikai uz trūcīgajiem un maznodrošinātajiem.
  • Plānots norakstīt patēriņa kredītsaistības līdz 5000 eiro apmērā.
  • Neatbrīvos no citiem, piemēram, komunālo maksājumu parādiem.
  • Parādniekam jāizpilda prasības, tostarp jāiziet finanšu pratības kursi.
  • Ja prasības noteiktajā laikā nepildīs, notārs var prasīt atmaksāt parādu.
  • Asociācija: šai grupai nākotnē var būt grūti uzņemties jaunas saistības.

Maksātnespējas process ir dārgs, un to var iziet tikai personas, kuru parāds pārsniedz 5000 eiro. Lai dotu iespēju atbrīvoties no mazākiem parādiem, TM izstrādājusi jaunu, tieši trūcīgajiem iedzīvotājiem paredzētu likumu.

Viens no parādu norakstīšanas mērķiem ir panākt, ka parādnieki darba devējiem neprasītu maksāt algu aploksnē.

"Šie cilvēki, zinot, ka viņiem ir parādi, no kuriem viņi nespēj tikt vaļā, viņi acīmredzot nevar atgriezties normālā ekonomiskā dzīvē, normālā ekonomiskā apritē, un tas veicina ļoti dažādas negatīvas sociālās sekas, ieskaitot ēnu ekonomikas veicināšanu," skaidroja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).

Ministrs uzsvēra, ka likumprojekta pakete nav pēdējā brīža izdomājums, bet gan vairāku gadu garumā izstrādāti ierosinājumi.

Jaunais likums ļaus parādus norakstīt tikai vienu reizi dzīvē, turklāt jāizpildās vairākiem likuma nosacījumiem.

Parādam jābūt vismaz divu minimālo mēnešalgu apmērā, taču tas nedrīkst pārsniegt 5000 eiro un tam jāizriet no patērētāju kreditēšanas līguma. "Tas nozīmē, ka regulārie komunālie maksājumi, ieskaitot gāzes, ūdens un tamlīdzīgi, tie neietilpst zem šīm saistībām," skaidroja Bordāns.

Tāpat parādniekam pēdējā gada laikā vismaz trīs mēnešus jābūt maznodrošinātā vai trūcīgā statusā, turklāt vidējie ienākumi mēnesī nedrīkst pārsniegt minimālo algu, kā arī parādniekam jādzīvo Latvijā. Ja kritēriji izpildās, ar pieteikumu jāvēršas pie notāra.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns
00:00 / 01:11
Lejuplādēt

"Tā nav nosaucama par parādu amnestiju, drīzāk tas ir pielīdzināms maksātnespējas procesam ar atvieglotiem un paātrinātiem nosacījumiem.

Proti, šai personai likumā noteiktajā kārtībā pašai ir jāreģistrējas pie notāra, jāpaziņo par savu situāciju. Notārs atbilstoši likumam izvērtē, vai persona ir atbilstoša," klāstīja ministrs.

Pēc tieslietu ministra teiktā, notārs divus gadus uzraudzīs šo personu un prasību neizpildes gadījumā varēs atcelt iepriekš pieņemto lēmumu par personas atbrīvošanu no saistībām, kas tad būs jāizpilda.

Parādniekiem būs obligāti finanšu pratības kursi, kurus nodrošinās Nodarbinātības valsts aģentūra. Cik cilvēku ar jauno likumu no parādiem varētu atbrīvoties, TM informācijas nav. Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) no aplēsēm izvairās, jo likuma kritēriji ir šauri.

"Protams, ka tas loks ir ierobežots. Tie nav ļoti daudz cilvēku. Katrā ziņā tie ir cilvēki, kam tiešām būtu jāpalīdz no valsts puses, jo tā ir viena no ievainojamākajām patērētāju grupām, kurām ienākumi ir salīdzinoši zemi," vērtēja PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa.

Salīdzinoši nelielo parādu atlaišanu trūcīgajiem atbalsta arī Latvijas Kredītņēmēju asociācija.

Tomēr tās vadītājs brīdināja, ka pēc parādu atlaišanas var rasties problēmas saņemt jebkāda veida aizdevumu.

"Šai iedzīvotāju grupai nākotnē uzņemties jaunas saistības būs ļoti grūti, jo, visticamāk, jebkurš kreditētājs ņems vērā šo iespējamo risku," klāstīja Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Šobrīd portālā "manabalss.lv" parakstu vākšanai iesniegtas vairākas iniciatīvas, kas paredz Covid-19 krīzes laikā iedzīvotājiem noteikt kredītbrīvdienas. Tomēr finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka šādu iespēju neatbalsta. Pēc finanšu ministra teiktā, maksātspējīgiem cilvēkiem saistības pret bankām ir jāpilda.

Valdībā otrdien atbalstītie likumprojekti vēl jāskata Saeimā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

TM pagājušā gada augusta paziņoja par ieceri ieviest mehānismu, kas ļautu atbrīvot no parādsaistībām personas ar zemiem ienākumiem. Šobrīd Maksātnespējas likumā ietvertais fiziskās personas maksātnespējas process ir salīdzinoši dārgs un nav piemērojams personām ar parādsaistību apjomu līdz 5000 eiro, iepriekš skaidroja TM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti