Putnu gripas draudu dēļ mājputnu saimniecībām no aprīļa pastiprinātas biodrošības prasības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Lai Latvijas mājputnus pasargātu no inficēšanās ar augsti patogēno putnu gripu, kas jau ir sasniegusi tuvējās kaimiņvalstis, valdība noteikusi pastiprinātus biodrošības pasākumus un prasības mājputnu saimniecībās laikā no 1. aprīļa līdz 15. maijam, informēja Zemkopības ministrija.

Izmaiņas veiktas noteikumos par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām.

Pusotrā mēnesī – no 1. aprīļa līdz 15. maijam – būs aizliegts:

  • mājputnu un nebrīvē turētu putnu piedalīšanās pasākumos – dzīvnieku sacensībās, tirgos, izsolēs, izstādēs un citos pasākumos ar dzīvnieku piedalīšanos,
  • mājputnus un nebrīvē turētus putnus izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības,
  • barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni,
  • nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai,
  • slimus un ievainotus savvaļas ūdensputnus ievietot dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, kurā nevar nodrošināt noteiktas prasības.

Dzīvnieku īpašniekam vai turētājam būs jāievēro virkne prasību,

tostarp mājputni un nebrīvē turēti putni jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās

vai jābaro un jādzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, kas novērš savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Ja novietnē tur skrējējputnus (Ratites), kas ir nošķirti no pārējā mājputnu ganāmpulka, ir pieļaujams, ka nav papildu norobežojuma no augšas.

Tāpat mākslīgi izveidotās ūdenstilpnes jānorobežo ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi, un tās izmantojamas tikai mājputnu un nebrīvē turētu ūdensputnu sugām.

Savukārt darbinieki un personas, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem un nebrīvē turētiem putniem, jānodrošina ar darba vai maiņas apģērbu un apaviem.

No 1. aprīļa līdz 15. maijam paredzēti arī papildu noteikumi, ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā. Šādos gadījumos ne mazāk par 21 dienu no putnu ievietošanas brīža jānodrošina šo putnu:

  • turēšana izolācijā no pārējiem patversmē vai rehabilitācijas centrā esošajiem putniem,
  • atsevišķa kopšana un barošana, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus.

Zemkopības ministrija un putnkopju biedrības – Latvijas Apvienoto putnkopības nozares asociācija, Latvijas putnkopības asociācija, Tautas putnkopju biedrība un Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības asociācija – jau iepriekš bija tikušās un vienojušās par pastiprinātu biodrošības pasākumu nepieciešamību, tādēļ tika izdarīti grozījumi noteikumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti