Interesi par «airBaltic» akciju iegādi izrādījusi arī Igaunija

Igaunijas valstij vajadzētu apsvērt Latvijas nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" akciju iegādi, trešdien paziņoja Igaunijas valsts lidostu operatorkompānijas "Tallinna Lennujaam" valdes priekšsēdētājs Rīvo Tuvike.

Intervijā Igaunijas sabiedriskajai raidsabiedrībai ERR Tuvike trešdien sacīja, ka iespējas iegādāties "airBaltic" akcijas būtu atkarīgas no cenas un ieguvumiem, tomēr viņš ieteiktu to vismaz apsvērt. "Pašlaik mums ir pavērusies tāda iespēja."

"Tallinna Lennujaam" atgādināja, ka "airBaltic" ir lielākā tirgus daļa Igaunijas aviopasažieru pārvadājumos, tādēļ kompānijas akciju iegāde saistītu to ciešāk ar Tallinu un ļautu mudināt kompāniju paplašināt darbību Igaunijas galvaspilsētā.

Viņaprāt, akcionāru līgumā var iekļaut punktus, piemēram, par atsevišķa skaita lidmašīnu bāzēšanu Tallinā vai noteikta skaita maršrutu nodrošināšanu no Igaunijas galvaspilsētas.

Kā pauda Tuvike, kā Eiropas perifērijas valstij Igaunijai ir jādomā par savienojumu attīstību, bet valsts atbalsts to varētu veicināt.

Pēc "airBaltic" akciju kotēšanas biržā kompānijas lēmumiem būs ekonomisks pamatojums, kas nozīmē nerentablu maršrutu slēgšanu, brīdināja Igaunijas lidostu operatorkompānijas vadītājs.

Iepriekš jau augustā Tuvike pauda pārliecību, ka Igaunijas valdībai noteikti būtu jāapsver iespēja iegādāties "airBaltic" akcijas, lai novērstu iespēju, ka "airBaltic" varētu samazināt tiešo reisu skaitu no Tallinas lidostas. 

Jau vēstīts, ka otrdien Lietuvas satiksmes ministrs Marjus Skuodis paziņoja, ka Lietuvas valsts apsver "airBaltic" akciju iegādi.

Latvijas satiksmes ministrs Kaspars Briškens ("Progresīvie") gada sākumā prognozēja, ka "airBaltic" akciju sākotnējais publiskais piedāvājums (IPO), ja process virzīsies sekmīgi, varētu notikt 2024. gada otrajā pusē vai gada beigās.

"airBaltic" ir nolīgusi "STJ Advisors LLP" un "Superia Corporate Finance", kas konsultē plānoto IPO.

"airBaltic" koncerna apgrozījums 2022. gadā bija 500,17 miljoni eiro, kas ir 2,5 reizes vairāk nekā 2021. gadā, bet kompānijas zaudējumi samazinājās 2,5 reizes – līdz 54,219 miljoniem eiro.

Savukārt 2023. gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2022. gadā, "airBaltic" koncerna apgrozījums palielinājās par 40,8%, sasniedzot 510,632 miljonus eiro. "airBaltic" pērn deviņos mēnešos strādāja ar 9,122 miljonu eiro peļņu pretstatā zaudējumiem gadu iepriekš.

Latvijas valstij pieder 97,97% "airBaltic" akciju, bet finanšu investoram, Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam piederošajam "Aircraft Leasing 1" – 2,03%.

KONTEKSTS:

Vairākus gadus izskan iecere par Latvijas aviosabiedrības "airBaltic" akciju kotēšanu biržā, ko varētu sākt ne ātrāk kā 2024. gada vasarā.

"airBaltic" akciju kotēšana biržā būtu nozīmīga, lai valsts atgūtu uzņēmumā ieguldītos nodokļu maksātāju līdzekļus. Atgūstot aviokompānijā ieguldīto, proporcionāli samazinātos arī valsts dalība lidsabiedrībā. 

Valsts "airBaltic" pamatkapitālā ieguldīja 250 miljonus eiro, kompensējot Covid-19 pandēmijā radītos zaudējumus. Valsts kontrole iepriekš secināja: arī pirms Covid-19 pandēmijas "airBaltic" finansiālā neatkarība jeb pašu kapitāla apjoms bijis zems, un tas pēdējos gados arvien samazinājies. Tāpēc revidenti neizslēdza iespēju, ka ieguldījums "airBaltic" pamatkapitālā būtu nepieciešams arī tad, ja pasaule nesaskartos ar Covid-19 pandēmiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti