Panorāma

Dailes teātrī - "Neiespējamā misija"!

Panorāma

Londonā atzīmē LU simtgadi

Jaunieši pret klimata pārmaiņām

Vides aktīviste Grēta Tūnberga ANO mītnē Ņujorkā: Mēs esam neapturami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

“Mēs esam neapturami,” tā, uzrunājot jauniešu samita dalībniekus ANO mītnē, sacīja par starptautisku vides aktīvistu zvaigzni kļuvusī sešpadsmit gadu vecā zviedriete Grēta Tūnberga, kura ar klimata aizsardzības idejām spējusi aizraut miljoniem cilvēku pasaulē.

Tēva pavadībā Grēta jau vairākas dienas uzturas ASV, kur ieradās nevis ar lidmašīnu, bet jahtā, un ir runājusi ASV kongresā un tikusies ar ievērojamiem ASV politķiem, to vidū bijušo prezidentu Baraku Obamu. Grētas uzruna jauniešiem bija īsa. Viņa uzsvēra, ka šoreiz ļaus skanēt citu jaunu cilvēku balsīm un gatavojas uzstāties jau rīt gaidāmajā lielajā valstu vadītāju samitā. 

Jauniešu samits ANO mītnē Ņujorkā. Vidū ANO ģenerālsekretārs Gutērrešs un zviedru vides aktīviste Gr...
Jauniešu samits ANO mītnē Ņujorkā. Vidū ANO ģenerālsekretārs Gutērrešs un zviedru vides aktīviste Grēta Tūnberga.


“Vakar miljoniem cilvēku, īpaši jaunieši, visā pasaulē izgāja demonstrācijās, lai pieprasītu skaidru rīcību pret klimata pārmaiņām. Tas pierāda, ka mēs, jauni cilvēki, esam neapturami,” teica zviedru vides aktīviste Grēta Tunberga.

“Man ir mazmeitas, un es gribu, lai viņas dzīvo planētā, uz kuras tiešām ir iespējams dzīvot. Manai paaudzei ir milzu atbildība. Un tā ir jūsu paaudze, kurai mūs ir jātur pie vārda,” - tā ANO ģenerālsekretārs Antonio Gutērrešs.

Gutērrešs atzina, ka pasaule jau tagad zaudē cīņā ar globālo sasilšanu, proti, lai noturētu klimata temperatūru zem diviem grādiem pēc celsija, un kā nekad agrāk cilvēce ir nonākusi konfliktā ar dabu. 

Uz Ņujorku, ANO mītni atceļojusi grupa no Tuvalu. Tā ir salu valsts Polonēzijā, Klusajā okeānā, kas ir viens no tiem ģeogrāfiskajiem punktiem, kur visspēcīgāk izjūt dabas maiņas.

Jauniešu samita dalībnieki no Tuvalu
Jauniešu samita dalībnieki no Tuvalu


“Mums ir ļoti daudz problēmu. Kļūst arvien karstāks. Un mēs pat reizēm vairs nevaram paredzēt laikapstākļus. Ir milzīgs karstums, bet tajā pašā laikā līst. Strauji ceļas ūdens līmenis. Lielākās valstis to pat nejustu. Bet mēs simtsprocentīgi pieredzam klimata pārmaiņas,” uzsvēra jauniešu klimata samita delegāte Nanovala Evenia no Tuvalu.

Starp vairāk nekā 1000 delegātiem bija pārstāvēta arī Latvija. Oto Davidovs, kurš ikdienā strādā bankā par finansistu un aktīvi iesaistās vides lietās, bija viens no 100 ANO īpaši uzaicinātajiem delegātiem. 

Latvijas pārstāvji samitā Ņujorkā Kristiāna Plāte un Oto Davidovs
Latvijas pārstāvji samitā Ņujorkā Kristiāna Plāte un Oto Davidovs

“Šodien šis pasākums ir iespēja visiem smelties jaunu enerģiju un jaunu iedvesmu un varbūt motivāciju, lai ķertos pie īstā darba pirmdien, kad mēs visi atgriezīsimies savās darbavietās un atgriezīsimies pie sava ierastā dzīves veida,” teica jauniešu klimata samita delegāts Oto Davidovs.

Savukārt Kristiāna Plāte ir pirmā ANO jauniešu delegāte.

“Kamēr mēs runājam, mēs varam būvēt ļoti lielas sapņu pilis. Bet, kad mēs sākam domāt – labi, kādi ir mūsu resursi, kas mums ir jādara, kas mums ir nepieciešams, lai to sasniegtu, tad veidojas pilnīgi cita bilde,” - tā Kristiāna Plāte.

Jauniešu samita ievadīts, jau rīt ANO sāksies lielais Klimatam veltītais valstu vadītāju samits, kurā sagaida vienošanos par praktisku rīcību, lai trīs tuvākajās desmitgadēs pasauli pilnībā atbrīvotu no kaitīgajiem izmešiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti