Pusdiena

Aizkavējušās būvniecības dēļ Jelgavā uz nenoteiktu laiku slēgts bērnudārzs

Pusdiena

Pusdiena 29.10.2018

Jauns trieciens Vācijas kancleres Angela Merkeles valdības koalīcijai

Vācijas valdošas partijas cieš smagu sakāvi Hesenes vietējās vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vācijas valdošās koalīcijas partijas cietušas smagus zaudējumus Hesenes federālās zemes landtāga vēlēšanās. Kristīgie demokrāti un sociāldemokrāti kopā varētu būt saņēmuši mazāk nekā 50% balsu.

ĪSUMĀ:

  • Merkeles vadītājiem kristīgajiem demokrātiem un sociāldemokrātiem vēlēšanās mazāks atbalsts;
  • Savukārt būtiski pieaudzis atbalsts "zaļajiem" un eiroskeptiķu partijai "Alternatīva Vācijai";
  • Valdošās koalīcijas norietu eksperti skaidro ar vairākiem iemesliem;
  • Eksperti neizslēdz, ka sociāldemokrātu līdere Nālesa varētu atkāpties no amata;
  • Analītiķi: atklāts jautājums, vai Merkele vadīs kristīgos demokrātus arī pēc kongresa decembrī.

Saskaņā ar nobalsojušo vēlētāju aptaujām un pirmajiem provizoriskajiem rezultātiem kancleres Angelas Merkeles kristīgie demokrāti ieguvuši apmēram 28% balsu jeb par 10% mazāk nekā iepriekšējā balsojumā pirms četriem gadiem. Līdzīgs popularitātes kritums ir otrai koalīcijas partijai – sociāldemokrātiem, par kuriem savas balsis atdeva piektā daļa Hesenes iedzīvotāju.

Tikmēr savas pozīcijas būtiski uzlabojuši "zaļie" un pret imigrantiem noskaņotā eiroskeptiķu partija "Alternatīva Vācijai". Šie politiskie spēki ieguvuši attiecīgi 20% un 13% balsu. Salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, atbalsts "zaļajiem" ir divkāršojies. "Alternatīva Vācijai", kas iepriekšējās landtāga vēlēšanās nepārvarēja 5% barjeru, pirmo reizi vēsturē iekļūst arī Hesenes parlamentā. Tas nozīmē, ka eiroskeptiskā partija ir iekļuvusi pilnīgi visos 16 Vācijas federālo zemju parlamentos.

Šo valdošās koalīcijas norietu laikos, kad Vācijai ekonomiski klājas izcili, eksperti skaidro ar vairākiem iemesliem. 

Raidorganizācijas "Deutsche Welle" (DW) galvenā redaktore Inese Pola pauž, ka kanclere Angela Merkele pie varas ir jau 13 gadu un līdz ar to ir iestājies zināms nogurums, kā arī sabiedrība nav vienisprātis ar viņas migrācijas politiku. Turklāt jaunā valdības koalīcija nemitīgi strīdas un šīs politiskās kaislības ir labi redzamas uz politiskās skatuves, kas vēlētājiem nepatīk.

"Cilvēki vairs nevēlas šo lielo koalīciju," norāda "DW" redaktore, piebilstot, ka tagad var sagaidīt arvien skaļākas balsis, kas aicinās sociāldemokrātus atšķelties, jo tieši Hesenē, kur vēsturiski partijai ir dziļas un stipras saknes, tā ir cietusi tik lielus zaudējumus.

"Stāvoklis, kādā patlaban atrodas valdība, ir nepieņemams. Mums priekšā ir liels darbs," tā pēc balsošanas rezultātu paziņošanas partijas sapulcē teica sociāldemokrātu līdere Andrea Nālesa.

Eksperti neizslēdz, ka partijas līdere varētu atkāpties, bet sociāldemokrātu aiziešana no valdības varētu beigties ar ārkārtas vēlēšanām Vācijā.

Decembrī gaidāms arī Merkeles vadītās Kristīgi demokrātiskās partijas kongress un priekšsēdētāja pārvēlēšana. Analītiķi norāda, ka šobrīd ir atklāts jautājums, vai Merkele šajā cīņā uzvarēs.

Hesenes federālajā zemē, kur atrodas arī Vācijas lielākais finanšu centrs – Frankfurte, ir aptuveni 4,5 miljoni iedzīvotāju un vēlēšanās aktivitāte ir bijusi liela – ap 68% iedzīvotāju ir devušies pie balsošanas urnām. Eksperti norāda, ka vēlēšanu aina Vācijā ne tikai būtiski ietekmē pašmāju situāciju, bet var atsaukties visā Eiropā, ņemot vērā to, ka Vācija patlaban ir bloka lielākais dzinējspēks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti