Tramps atliek tērauda un alumīnija tarifu ieviešanu pret ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps atlicis tērauda un alumīnija tarifu ieviešanu pret ES vēl uz vienu mēnesi. Iepriekš viņš bija noteicis termiņu līdz 1.maijam, lai panāktu vienošanos un piekāpšanos no Eiropas tirdzniecības jautājumos, pretējā gadījumā pret to vēršot jaunos tarifus.

Tramps atliek tērauda un alumīnija tarifu ieviešanu pret ES
00:00 / 01:18
Lejuplādēt
Tomēr tagad dots papildus laiks sarunām. ES pieprasa, lai tarifu piemērošanu tai atceļ pavisam, un paziņoja, ka Trampa lēmums tikai pagarina neskaidrību. Vienlaikus ASV panākušas vienošanos ar vairākām valstīm par tarifu neieviešanu, piemēram, Dienvidkoreju - apmaiņā pret tērauda eksporta samazināšanu uz Savienotajām Valstīm.

Tramps martā parakstīja rīkojumu par muitas tarifu piemērošanu 25% apmērā tērauda importam un 10% apmērā alumīnijam. Pamatojums – nacionālās drošības apsvērumi un vietējo ražotāju aizsardzība. Tarifu ieviešana galvenokārt bija vērsta pret Ķīnu, tomēr apdraudēja arī Vašingtonas sabiedrotos. Tādēļ attiecībā uz dažām valstīm, kā Kanādu, Meksiku un ES tarifu piemērošanu atcēla līdz 1.ajam maijam vienošanās panākšanai par ASV izdevīgākiem tirdzniecības noteikumiem.

Tomēr 1.maija termiņš tomēr neizrādījās tik stingrs, un Tramps pieņēmis lēmumu to pagarināt uz vienu mēnesi – līdz 1.jūnijam.

To dažas stundas pirms iepriekš nospraustā termiņa pienākšanas apstiprināja Baltais Nams. Pagaidu izņēmums pagarināts arī ASV kaimiņvalstīm Kanādai un Meksikai.

ES, reaģējot uz Vašingtonas lēmumu, paziņoja, ka tas tikai „pagarina nenoteiktību tirgos”. Brisele pieprasa, lai tai tarifu piemērošanu atceļ paliekoši un pavisam. ES otrdien norādīja, ka ir atvērta sarunām kā uzticams „Savienoto Valstu partneris un draugs”, bet uzsvēra, ka neuzturēs „sarunas draudu gaisotnē.”

Tādēļ bažas par iespējamu tirdzniecības karu turpina virmot. ES jau iepriekš brīdinājusi – ja ASV pret to ieviesīs metālu tarifus, tā atbildēs ar tarifiem pret ASV ražojumiem, piemēram, burbonu, motocikliem un kosmētiku.

Pret tarifu ieviešanu pirmdien brīdināja arī Kanāda, kas ir lielākais tērauda importētājs ASV. Kanādas premjers Džastins Trudo teica, ka ieviest papildu muitas nodevas būtu „ļoti slikta ideja”.

Vienlaikus Baltais Nams paziņoja, ka par tarifu neieviešanu panāktas principālas vienošanās ar Argentīnu, Austrāliju un Brazīliju, bet ar Dienvidkoreju tāda jau provizoriski noslēgta. Proti, Dienvidkoreja tiks atbrīvota no tarifiem uz nenoteiktu laiku apmaiņām pret tērauda eksporta samazināšanu uz ASV par aptuveni 30%.

Trampa tērauda un alumīnija tarifi galvenokārt bija vērsti pret Ķīnu, ko viņš apsūdz par negodīgu tirdzniecības praksi. Ķīna aprīlī atbildēja, piemērojot jaunus muitas tarifus vairāk nekā 100 ASV precēm trīs miljardu dolāru vērtībā, tostarp cūkgaļai, vīnam un augļiem.

Šī nav pirmā reize, kad Tramps atliek tarifu ieviešanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti