Stambulā centieni ieņemt premjera biroju; Erdogans izvēlas doties ārvalstu vizītē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 11 mēnešiem.

Turcijā aizvadīta vēl viena sadursmju nakts starp policijas spēkiem un tūkstošiem protestētāju, kas pieprasa premjera Redžepa Tajipa Erdogana atkāpšanos. Stambulā un Ankarā neapmierināto pūļi centās ieņemt valdības vadītāja biroju, un viņus apturēt izdevās tikai ar asaru gāzi un ūdens lielgabaliem. Turcijai gatavojoties ceturtajai protestu dienai, premjers Erdogans izvēlējies doties vairāku dienu ilgā ārvalstu vizītē. Viņš protestētājus, šajās dienās izgājuši ielās vairākos desmitos pilsētu, nodēvējis par „vandāļu baru".

Svētdien cilvēku pūļi turpināja piepildīt Taksima laukumu Stambulā, kaut gan situācija, salīdzinot ar dienu iepriekš, bija mierīgāka, un policijas klātbūtne bijusi maz manāma. Taču vakarpusē krietni satraucošāki notikumi risinājās netālu esošajā Bešiktašas rajonā, kad tūkstošiem protestētāju mēģināja doties uz premjerministra Redžepa Tajipa Erdogana biroju. Pie valdības vadītāja mītnes līdzīgi notikumi risinājās arī galvaspilsētā Ankarā. Policija lietoja asaru gāzi un ūdens lielgabalus, lai apturētu neapmierināto pūļus, kas izmantoja bruģakmeni, lai celtu barikādes. Protestētāji esot mēģinājuši izlauzties caur norobežojumiem izmantojot automašīnas, taču policijai demonstrāciju izdevies atspiest. Incidenti Stambulas centrā tomēr uzplaiksnījuši līdz pat pirmdienas rītam.

Kopš piektdienas protesti notikuši vairāk nekā 60 pilsētās, un to laikā arestēti 1700 cilvēki, no kuriem lielākā daļa jau ir atbrīvota. Turcijas iekšlietu ministrija svētdien paziņoja, ka protestos ievainoti 58 civiliedzīvotāji un 115 drošības struktūru darbinieku. Ārsti un cilvēktiesību organizācijas gan ziņo, ka ievainoto skaits ir krietni lielāks. „Human Rights Watch" vēsta, ka kāds demonstrants zaudējis aci pēc tam, kad policija viņam iešāva ar plastmasas lodi.

Pēdējos gados plašākie protesti Turcijā sākās piektdien, no vides aktīvistu akcijas pāraugot demonstrācijas pret premjerministru Redžepu Tajipu Erdoganu. Viņš ieņēmis šo amatu pēdējos desmit gadus, tomēr, kaut gan viņa vadītā konservatīvā Taisnīguma un attīstības partija uzvarējusi pēdējās trīs vēlēšanās, pēdējās iegūstot gandrīz pusi balsu, daudzi sekulāri noskaņotie turki Erdoganu apsūdz par autoritārismu un islāma kārtības nostiprināšanu valstī.

Protesti sākās piektdien, kad policija izdzenāja vairākas nedēļas ilgušu mierīgu sēdstreiku pret plāniem Taksima laukumā celt tirdzniecības centru, kas nozīmētu vietējā parka izpostīšanu. Pēc šādas rīcības sākās vērienīgi protesti un plašākas sadursmes ar policiju. Premjers Erdogans gan norādījis, ka neatkāpjas no plāniem pārveidot parku, taču norādījis, ka no projekta varētu svītrot tirdzniecības kompleksu. Tomēr svētdien viņš paziņoja, ka Taksima laukumā tiks celta mošeja, kas, ņemot vērā Erdoganam veltītās sekulāristu apsūdzības, ir jūtīgs jautājums.

Kaut gan reaģējot uz pārmetumiem par policijas pārmērīgu brutalitāti premjers atzinis, ka tās darbībā pieļautas „dažas kļūdas", protestētājus viņš nodēvējis par „vandāļu baru". Neskatoties uz to, ka šodien varētu būt gaidāma ceturtā demonstrāciju diena, Erdogans tomēr pieņēmis lēmumu doties vairāku dienu vizītē uz ārvalstīm. Savukārt ārlietu ministrs Ahmets Davutoglu aicinājis pārtraukt protestus, jo tie kaitē Turcijas tēlam reģionā un pasaulē.

Satraukumu par varas iestāžu vēršanos pret demonstrācijām paudušas ASV, vairākas Eiropas valstis un arī Eiropas Savienība. Daudzviet pasaulē notikuši atbalsta mītiņi protestētājiem Turcijā, tostarp Vācijā, kur ir nozīmīgā turku diaspora, Amsterdamā, Ņujorkā un arī Telavivā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti