Snoudens noplūdina arī ziņas par Lielbritāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lielbritānijas elektroniskās noklausīšanās aģentūra ir ieguvusi slepenu pieeju optiskās šķiedras kabeļiem, pa kuriem tiek īstenoti globālie interneta sakari un telefonsarunas, britu laikrakstam "Guardian" pavēstīja Edvards Snoudens, kurš jau kļuvis pazīstams kā ziņu noplūdinātājs par ASV izlūkdienestu darbību interneta un telefonsarunu novērošanā.

ASV Tieslietu ministrija piektdien izvirzīja Snoudenam kriminālapsūdzības, tostarp par spiegošanu un valdības īpašuma zādzību, paziņoja ASV amatpersona, apstiprinot laikraksta "Washington Post" ziņu.

Atsaucoties uz Snoudena noplūdinātiem dokumentiem, "Guardian" sestdien ziņoja, ka Lielbritānijas Valdības komunikāciju štābs (GCHQ) ir sācis apstrādāt lielus daudzumus personīgas informācijas un tajā dalīties ar savu partneri - ASV Nacionālās drošības aģentūru (NSA), kuras labā savulaik strādājis Snoudens.

GCHQ uzglabā no optiskās šķiedras kabeļiem iegūtos datus uz laiku līdz 30 dienām, lai to analizētu operācijā "Tempora", ziņoja "Guardian".

"Tā nav tikai ASV problēma. Lielbritānija ir iesaistījusi milzu suni šajā cīņā. Tas [GCHQ] ir pat ļaunāks nekā ASV," Snoudens pavēstīja laikrakstam "Guardian".

"Guardian" ziņoja, ka "Tempora" darbojusies jau 18 mēnešus un tās gaitā GCHQ un NSA piekļuvuši lielam daudzumam datu par sakariem starp pavisam nevainīgiem cilvēkiem. Šīs institūcijas spēj izsekot arī aizdomās turētu personu telefona zvanus, e-pasta saturu, darbības sociālajā tīklā "Facebook" un datus par viņu meklētu informāciju internetā.

Šādu datu vākšana ir devusi iespēju aizturēt un ieslodzīt britu teroristu šūniņas dalībniekus, aizturēt arī citus teroraktu plānotājus un trīs Londonas iedzīvotājus, kas plānojuši uzbrukumus pirms pagājušā gada Londonas olimpiskajām spēlēm, ziņoja "Guardian".

Snoudena noplūdinātie dokumenti rāda, ka līdz pagājušajam gadam GCHQ apstrādājis 600 miljonus "telefonisku notikumu" dienā, piekļuvis vairāk nekā 200 optiskās šķiedras kabeļiem un spējis vienā reizē apstrādāt datus no vismaz 46 šādiem kabeļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti