Siltumnīcas efektu pastiprinošo gāzu līmenis atmosfērā sasniedzis jaunu rekordu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Siltumnīcas efektu pastiprinošo gāzu apjoms atmosfērā pagājušajā gadā ir sasniedzis rekordaugstu līmeni. Par to brīdinājusi ANO Pasaules meteoroloģijas organizācija (PMO).

Šāds paziņojums izskanējis vien dažas dienas pirms Glāzgovā gaidāmās ANO klimata konferences, kurā tiks spriests par veidiem, kā cīnīties ar mūsdienu klimata problēmām.

Zinātnieki savā jaunākajā ziņojumā uzsver, ka cilvēce pašlaik ievērojami atpaliek no izvirzītajiem mērķiem globālās temperatūras līmeņa samazināšanā.

Lai arī Covid-19 pandēmijas laikā ekonomiskā aktivitāte daudzviet pasaulē strauji samazinājās, uz laiku mazinoties arī jauniem kaitīgajiem izmešiem, ANO Pasaules meteoroloģijas organizācija norāda, ka šiem procesiem nav bijis ievērojamas ietekmes uz kopējo kaitīgo gāzu apjomu atmosfērā un to pieauguma tempu.

Pēc organizācijas teiktā, pagājušā gada pieauguma temps ir bijis augstāks nekā 2011. līdz 2020. gada vidējais rādītājs.

Organizācijas pētījumā teikts, ka tik ilgi, kamēr emisijas turpināsies, kāps arī globālā gaisa temperatūra.

Zinātnieki arī uzsver, ka, ņemot vērā CO2 noturību, pašlaik novērotais gaisa temperatūras līmenis saglabāsies vairākus gadu desmitus, pat ja emisijas strauji tiktu samazinātas līdz nullei.

“CO2 līmenis atmosfērā 2015. gadā sasniedza 400 daļiņas uz miljonu. Un tikai pēc pieciem gadiem tas pārsniedzis 413 uz miljonu. Tam ir daudz plašāka nozīme nekā ķīmiskai formulai vai skaitļiem grafikā. Tas ļoti negatīvi ietekmēs mūsu ikdienas dzīvi un labklājību, mūsu planētas stāvokli, mūsu bērnu un mazbērnu nākotni,” brīdina PMO ģenerālsekretārs Peteri Tālass.

“Oglekļa dioksīds gadsimtiem ilgi saglabājas atmosfērā, okeānā vēl ilgāk. Pēdējoreiz, kad Zeme pieredzēja šādu CO2 koncentrāciju, tas bija pirms trim līdz pieciem miljoniem gadu, kad temperatūra bija par diviem līdz trim grādiem pēc Celsija siltāka un jūras līmenis bija par 10 līdz 20 metriem augstāks nekā tagad. Bet toreiz uz mūsu planētas nebija 7,8 miljardi cilvēku,” norāda profesors Tālass.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti