Dienas ziņas

Uz laiku atliek daļu no pieteiktā pedagogu streika prasītā

Dienas ziņas

Vēja ģeneratori jūrā var izmainīt Kurzemes piekrasti

Rīgā pasniedz Francijas prestižāko apbalvojumu žurnālistikā

Rīgā pasniedz Francijas prestižāko apbalvojumu žurnālistikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgā tika pasniegts Francijas prestižākais apbalvojums žurnālistikā – Albēra Londra balva. Šī gada Francijas žurnālistikas apbalvojumi ir par izmeklēšanu par notiekošo veco ļaužu aprūpes pansionātos, kā arī par kara Ukrainā atspoguļošanu.

Šogad Francijas prestižākais žurnālistikas apbalvojums, kas nosaukts Pirmā pasaules kara laika francūžu žurnālista Albēra Londra vārdā, šogad tika pasniegts Rīgā – Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Asociācijai ir tradīcija ik pa laikam apbalvojumu pasniegt ārpus valsts, komisijai un laureātiem dodoties uz vietām, kas tobrīd ir kādā ziņā aktuālas pasaules kontekstā. Šoreiz izvēlēta Rīga. Komisija pirms dažām dienām vēl apspriedās Latvijas Televīzijas telpās.

Rīga izvēlēta, jo šeit krustojas Ukrainas kara atskaņas. Latvija gan sajūtu līmenī ļoti tieši izjūt Ukrainas karu, gan uzņēmusi lielu skaitu Ukrainas bēgļu, gan arī lielu skaitu žurnālistu, kas pametuši Krieviju, bēgot no Kremļa represijām un meklējot preses brīvību.

Pirmdien, 28. novembrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika apbalvošanas ceremonija ar Albēra Londra balvas asociācijas vadītāju Erve Brusini priekšgalā. Apbalvojumi tika pasniegti trīs kategorijās – rakstītā preses, audiovizuālā žurnālistika un grāmatas.

Labākā grāmata – Viktora Kastaneta "Kapu racēji" ("Les Fossoyeurs"). Trīs gadu izmeklēšanas un 250 liecību rezultāts par uzņēmumu "Orpea", kas pārvalda veco ļaužu pansionātus – par pārkāpumiem, nepietiekamu aprūpi veco ļaužu pansionātos.

"Kopš grāmatas izdošanas tai bijusi ļoti būtiska ietekme Francijā, bet arī citās Eiropas valstīs, piemēram, Beļģijā un Itālijā. Jau tagad Francijā ievērojami kritusies šīs grupas vērtība. Akciju tirgū no 7 miljardiem tās vērtējums nokrities līdz mazāk nekā 500 miljoniem eiro. Un galvenais, tas ir izraisījis milzīgas diskusijas Francijas sabiedrībā par to, ka pret mūsu vecāka gadagājuma cilvēkiem nav pienācīgi izturējušies," pastāstīja Kastanets.

Savukārt audiovizuālajā kategorijā apbalvota divu žurnālistu izmeklējoša dokumentālā filma par Krievijas algotņu grupējumu ""Vagner" – Putina ēnu armija". Tā filmēta arī Centrālāfrikā, kur ir aktīvs šis krievu grupējums.

"Gribējām parādīt, ka "Vagner" ir grupa, kas strādā Krievijas valsts vārdā un kā Krievija karo pret Rietumiem un Eiropu Ukrainā, Sīrijā, Āfrikā. Gribējām parādīt, ka tā ir sistēma, algotņu armija, bet bez tā arī dezinformācija. Bija svarīgi globāli pastāstīt, kas ir "Vagner"," sacīja filmas autore Aleksandra Žuseta.

"Tas, ko gribējām parādīt, ir šīs grupas, kas oficiāli neeksistēja, saites ar Kremli. Atklāt visu noziegumus, ko viņi pastrādā Sīrijā, Centrālāfrikas Republikā un tagad atkal Ukrainā," norādīja filmas autore Ksenija Bolčakova.

Rakstītās preses balva tika par pēdējo mēnešu darbu Ukrainā kanādiešu-franču žurnālistei Margo Bennai. Ukrainā viņa strādājusi kopš marta, pēc vairāku gadu darba Afganistānā.

"Manuprāt, patlaban svarīgākais ir nepieļaut nogurumu. Kad konflikts ilgst vairākus mēnešus un dažkārt vairākus gadus, sabiedriskā doma savā ziņā aizmirst, ka tas turpinās. Aizmirst, ka cilvēki joprojām dzīvo konflikta apstākļos, ka bumbas reāli sprāgst katru dienu. Cilvēkiem, kas no tā ir ārpusē, tas sāk šķist kā gara, ievilkta dziesma, kas pazūd detaļās, ka neviens vairs īsti nezina, kas notiek. Mums ir jādara viss, lai tas nenotiku ar Ukrainu," sacīja Benna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti