Dienas ziņas

Aizsardzības ministre I. Mūrniece viesojas Kijivā

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Baltkrievijā aizmuguriski sāk tiesu pret S. Cihanousku

Lukašenko režīms aizmuguriski tiesā Baltkrievijas opozīcijas līderi Cihanousku un viņas līdzgaitniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Minskā otrdien sākusies tiesas prāva, kurā aizmuguriski tiesā bijušo Baltkrievijas prezidenta amata kandidāti un tagad trimdā dzīvojošo Baltkrievijas demokrātisko spēku līderi Svjatlanu Cihanousku un vairākus viņas sabiedrotos.

Valdošais režīms apsūdz opozicionārus virknē nopietnu likumpārkāpumu, par kuriem draud bargs sods. Cihanouska tiesas procesu ir nodēvējusi par farsu un Baltkrievijas autoritārā vadītāja Aleksandra Lukašenko personīgu atriebību.

"Šī tiesa vispār nav tiesa. Tas ir šovs, tas ir farss, tam nav nekāda sakara ar taisnīgumu. Tā ir Lukašenko un viņa līdzskrējēju personīga atriebība ne tikai pret mani, bet arī pret citiem cilvēkiem, kas viņam pretojas," uzsvēra Cihanouska.

Lukašenko režīms aizmuguriski tiesā Baltkrievijas opozīcijas līderi Cihanousku un viņas līdzgaitniekus
00:00 / 01:51
Lejuplādēt

Tiesas process ir vērsts pret Baltkrievijas opozīcijas izveidotās Koordinācijas padomes locekļiem Svjatlanu Cihanousku, Pāvelu Latuško, Mariju Morozu, Olgu Kovaļkovu un Sergeju Diļevski.

Viņiem ir izvirzīts liels skaits apsūdzību, tostarp par sazvērestību ar mērķi sagrābt varu valstī, ekstrēmistu grupējuma izveidošanu un gatavošanos dalībai masu nemieros.

Visi apsūdzētie pašlaik atrodas ārvalstīs, tāpēc neviens no viņiem tiesā neieradās.

Cihanouska pašlaik piedalās Pasaules ekonomikas forumā Davosā. Viņa lepojas, ka ir pirmā Baltkrievijas līdere vairāk nekā 30 gadu laikā, kas uzaicināta apmeklēt šo pasākumu.

"Mums tas ir liels gods, jo Baltkrievija gandrīz 30 gadu bijusi melnais caurums Eiropas kartē. Nevienu īpaši neinteresēja, kas pie mums notiek. Mums nebija balss; mūs uzskatīja par Krievijas piedēkli," aģentūrai "AFP" stāstīja Cihanouska.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska ar sava vīra Sjarheja portretu, protesta akcijā...
Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska ar sava vīra Sjarheja portretu, protesta akcijā Lietuvā 2021. gadā. Sjarhejs ir ieslodzīts Baltkrievijas cietumā, un Lukašenko režīms mēģina vērsties arī pret trimdā Lietuvā dzīvojošo Svjatlanu

Lietuvā dzīvojošā Cihanouska ir paziņojusi, ka ar šo prāvu Baltkrievijas vadonis Lukašenko atriebjas ne tikai viņai, bet visiem baltkrieviem, kuri protestēja pret 2020. gadā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.

"Diktators nesaprot, ka problēma nav manī, bet viņā. Viņš zaudēja vēlēšanās, sagrāba varu, arestēja cilvēkus, pārdeva Baltkrievijas suverenitāti Krievijai un ievilka mūsu valsti karā.

Kopš 2020. gada tiesu sistēma ir kļuvusi par represiju un terora mašīnu. Aizmuguriskās prāvas, kurās cilvēki nevar sevi aizstāvēt, pārkāpj mūsu pilsoņu fundamentālās tiesības un brīvības. Šajā situācijā nav iespējams sagaidīt taisnīgumu," sacīja Cihanouska.

Cihanouska apgalvo, ka viņai nav bijusi iespēja iepazīties ar tiesas materiāliem, bet mēģinājumi sazināties ar valsts piešķirto advokātu bijuši nesekmīgi. Politiķei nav zināms, cik ilgi šī prāva norisināsies, bet Cihanouska ir pārliecināta, ka viņai piespriedīs daudzus gadus cietumā.

"Es pat nezinu, ko mans tā saucamais advokāts darīs šajā tiesā, kā viņš mani aizstāvēs, ja nezina manu nostāju, ja viņš nekad ar mani nav komunicējis," norāda Cihanouska. "Neesmu redzējusi nevienu šīs apsūdzības lapu. Es pat nezinu, par ko tieši mani apsūdz. Nezinu šos apsūdzību materiālus, bet šai tā saucamajai tiesai nav problēmu mani tiesāt, neuzklausot manu pozīciju. Tā tas mums šobrīd ir Baltkrievijā."

Tāpēc viņa bažījas, ka Lukašenko režīms varētu izdot starptautisku orderi viņas aizturēšanai un atņemt viņai Baltkrievijas pilsonību un anulēt pasi.

Jautāta par Krievijas un Baltkrievijas kopīgajām militārajām mācībām, kas pastiprinājušas bažas, ka arī Baltkrievija varētu iesaistīties karadarbībā Ukrainā, Cihanouska bija skeptiska.

"Es to sauktu par blefu vai šovu baltkrievu tautai, pirmkārt, draudēt: "Redziet, te ir Krievijas armija, tāpēc sēdiet klusi, nepretojieties!" Lukašenko tagad izliekas par cilvēku, kurš aizsargā Baltkrieviju, bet tam mūs nevajadzētu mulsināt – viņš absolūti ir Putina pusē, viņš absolūti ir viņa vasalis vai marionete un pilda visu, ko Kremlis viņam liek."

Vēl viens apsūdzētais šajā lietā Pāvels Latuško aizmugurisko tiesas procesu ir nodēvējis par "cirku".

Baltkrievijas cietumā jau ir ieslodzīts Cihanouskas vīrs Sjarhejs Cihanouskis, kuram Lukašenko režīms piesprieda 18 gadu cietumsodu.

Baltkrievijas cilvēktiesību aizsardzības grupa "Vjasna" vēsta, ka Baltkrievijā ir vairāk nekā 1400 politieslodzīto. Viņu vidū ir arī "Vjasna" dibinātājs, Nobela Miera prēmijas laureāts Aless Beļackis, kurš arī pašlaik tiek tiesāts.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā pastiprinājās pēc 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdzēja valdošo režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasīja Lukašenko atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku, bet protesti tika ar spēku apspiesti. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm. Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti