Lielbritānijas konservatīvo partijā uzplaiksnī diskusijas par Mejas gāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijā valdošās konservatīvo partijas rindās ar jaunu sparu uzplaiksnījušas diskusijas par iespējām gāzt partijas līderi, premjerministri Terēzu Meju. Konservatīvo politiķi apspriež iespējas mainīt partijas iekšējos noteikumus, kas ļautu jau drīzumā rosināt uzticības balsojumu Mejai. Vienlaikus "Brexit" vienošanās liktenis joprojām nav skaidrs – konservatīvie ar opozīcijā esošajiem leiboristiem sākuši sarunas kompromisa atrašanai, tomēr pagaidām bez būtiskiem panākumiem. 

Lielbritānijas konservatīvo partijā uzplaiksnī diskusijas par Mejas gāšanu
00:00 / 00:25
Lejuplādēt
Pēc Lieldienu brīvdienām britu politiķiem atgriežoties Vestminsterē, atsākušies arī iekšpolitiskie cīniņi, Lielbritānijai joprojām mēģinot rast izeju no "Brexit" strupceļa. Premjeres Terēzas Mejas panāktā izstāšanās vienošanās ar Eiropas Savienību (ES) britu parlamentā joprojām nav apstiprināta, izstāšanās datums atlikts līdz rudenim.

 

Sašķeltība joprojām ir arī valdošajā konservatīvo partijā, kurā sākušās diskusijas par iespējām gāzt partijas līderi Meju. Konservatīvo partijā uzticības balsojums Mejai bija jau aizvadītajā decembrī, ko viņa izturēja. Saskaņā ar partijas iekšējiem noteikumiem, tā nevar rīkot vēl vienu uzticības balsojumus līdz šī gada decembrim, proti, 12 mēnešus pēc iepriekšējā.

Tomēr pēdējās pāris dienas ietekmīga konservatīvo deputātu grupa sākusi diskusijas par noteikumu maiņu, lai Mejai varētu mest izaicinājumu ātrāk.

Proti, daļa uzstāj, ka partijā vajadzētu ļaut rīkot jaunu uzticības balsojumu jau pusgadu pēc iepriekšējā, ja to pieprasa salīdzinoši liels skaits deputātu, piemēram, trešdaļa, vēsta raidsabiedrība BBC. Citi gan iebilst un neatbalsta noteikumu maiņu tikai konkrētās situācijas dēļ, kā arī bažījas, kas pirms maijā paredzētajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām šāds lēmums izgaismos konservatīvo partijas sašķeltību.

Terēza Meja iepriekš solīja, ka atkāpsies no premjerministres amata, ja parlaments apstiprinās viņas panākto "Brexit" vienošanos. Tomēr tie konservatīvo politiķi, kas stingri iestājas par Lielbritānijas izstāšanos no ES, pastiprina spiedienu pret Meju un pieprasa, lai viņa jau tagad paziņo konkrētu datumu, kad demisionēs neatkarīgi no "Brexit" vienošanās likteņa.

Vienošanās liktenis joprojām nav skaidrs. Lielbritānija ir nodrošinājusi "Brexit" pagarinājumu līdz oktobrim. Tas nozīmē, ka Apvienotajai Karalistei, visticamāk, tomēr nāksies piedalīties pēc mēneša maijā paredzētajās EP vēlēšanās, un britu politiskās partijas sāk priekšvēlēšanu kampaņas.

Meja gan joprojām cer panākt vienošanos ar opozīcijas lielāko partiju leiboristiem, lai tie "Brexit" vienošanos tomēr atbalstītu un Lielbritāniju varētu paspēt izstāties no ES pirms maija vēlēšanām, līdz ar to no tām izvairoties.

Konservatīvo valdības un leiboristu sarunas turpinās, taču tās šķiet smagnējas. Mejas birojs sarunas raksturoja kā "nopietnas", taču atsevišķos jautājumos "grūtas".

Leiboristu līderis Džeremijs Korbins savukārt apsūdz konservatīvos par nespēju atteikties no savām "sarkanajām līnijām". Viņš otrdien teica, ka Mejas valdības pieejai jāmainās, pārmetot, ka tā joprojām mēģina dabūt cauri vienošanos, ko parlaments jau trīs reizes ir noraidījis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti