Dienas notikumu apskats

Mediķi nemierā ar valdības rīcības plānu un gatavojas prasīt Kučinska demisiju

Dienas notikumu apskats

Līdz novembrim plāno pabeigt jauna sarkofāga būvniecību pār Černobiļas ceturto reaktoru

Krimas tiesa aizliedz tatāru tautas padomes darbību Krievijā

Krimas tiesa aizliedz tatāru tautas padomes darbību Krievijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 1 mēneša.

Krievijas anektētās Krimas tiesa aizliegusi Krimas tatāru tautas padomes Medžlisa darbību visā Krievijā, to atzīstot par ekstrēmistisku organizāciju. Krimas tatāri bija vieni aktīvākajiem, kas iestājās pret Krimas pievienošanu Krievijai, un kopš tā laika saskārušies ar diskrimināciju no vietējām varasiestādēm. Medžlisa aizliegšanu nosodījusi Ukraina, ASV un citas valstis, bet Krimas tatāru līderis aicina pastiprināt sankcijas pret Krieviju. 

Krievijas anektētās Krimas Augstākā tiesa otrdien, 26.aprīlī, aizliedza Krimas tatāru tautas padomi Medžlisu, atzīstot to par ekstrēmistisku organizāciju un aizliedzot Medžlisa darbību visā Krievijas Federācijas teritorijā.

Prasību atzīt Medžlisu par ekstrēmistisku organizāciju un aizliegt tā darbību februārī iesniedza Krimas prokurore Natālija Poklonska. Pirms divām nedēļām viņa arī apturēja šīs Krimas tatāru pārstāvniecības institūcijas darbību, un vēlāk attiecīgu lēmumu pieņēma arī Krievijas Tieslietu ministrija.

Poklonska toreiz paziņoja, ka Medžlisam "tiek aizliegts izmantot visus valsts un pašvaldību plašsaziņas līdzekļus, rīkot dažādus publiskus masu pasākumus, izmantot noguldījumus bankās un vispār veikt kaut kādu darbu". Prokurore piebilda, ka "visa viņu propaganda būs aizliegta".

Pussalas pamatiedzīvotāji Krimas tatāri bija vieni no aktīvākajiem, kas pretojās Krimas aneksijai Krievijai, un kopš tā laika saskārušies ar diskrimināciju, vajāšanām, izraidīšanām, vairāki Krimas tatāru līderi nonākuši ieslodzījumā.

Krimas prokurore Poklonska Medžlisu apsūdzēja par ekstrēmismu, tostarp organizāciju apsūdzot par pussalas enerģētisko blokādi un masu nekārtībām.

Krimas tatāru Medžlisa vadītājs, Ukrainas parlamenta deputāts Refats Čubarovs devis rīkojumu organizācijai "darboties ārkārtas režīmā [..] Krimas pagaidu okupācijas apstākļos". Tāpat Čubarovs paziņojis, ka Medžlisa centrālais birojs atradīsies Kijevā, vēsta ukraiņu mediji.

Iepriekš Medžlisa līderis Čubarovs intervijā telekanālam "5" bija norādījis, ka organizācijas aizlieguma gadījumā būtu jāseko sankciju pastiprināšanai pret Krieviju.

"Tuvākajās dienās par Krimas tatāru Medžlisa aizliegumu būs attiecīgas reakcijas, tostarp no Apvienotajām Nācijām. Medžlisa aizliegšana – tas ir vēl viens iemesls, lai sankcijas pagarinātu ne tikai saistībā ar Minskas vienošanos izpildi, bet arī saistībā ar Krimu. Tas pirmkārt. Un otrkārt – šis sankcijas vajag pastiprināt," teica Čubarovs.

Iepriekš Ukrainas Ārlietu ministrija bija paziņojusi, ka, aizliedzot Krimas tatāru Medžlisa darbību, Krievija pārkāpusi starptautiskās tiesības, kā arī konvenciju par visa veida rasu diskrimināciju. Prezidents Petro Porošenko to nosauca par cilvēka pamattiesību un brīvību pārkāpumu.

Arī ASV Valsts departaments iepriekš aicināja Krieviju atcelt lēmumu par Medžlisa atzīšanu par ekstrēmistisku organizāciju. Vašingtona norādīja, ka Medžliss "ilgu laiku bijusi Krimas tatāru tautas pārstāvniecības struktūra".

Krimas tatāri izcieta masu deportācijas 1944.gadā Staļina laikā. Viņus oficiāli reabilitēja 1967.gadā, taču viņiem atļāva atgriezties Krimā tikai 80.gadu beigās. Krimas tatāru tiesību pārkāpumus kopš Krievijas īstenotās Krimas aneksijas nosodījušās Apvienotās Nācijas, ASV un citas valstis.

Medžlisa priekšsēdētājam Čubarovam, kurš ir arī bijušais Latvijas atmodas aktīvists, ir aizliegts iebraukt Krievijā. Maskava pret viņu uzsākusi izmeklēšanu, tāpat kā pret bijušo Medžlisa vadītāju Mustafu Džemiļevu. Krievija viņus apsūdz par aicinājumiem uz Krievijas Federācijas teritoriālās vienotības pārkāpšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti