Krimas referendums: Maskavas mediji ziņo par 93% atbalstu iekļaušanai Krievijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Beigusies balsošana Ukrainai piederošajā Krimas autonomijā. Referendumā, kurā vēlētājiem bija jāizšķiras par pievienošanos Krievijas Federācijai vai palikšanu Ukrainas sastāvā, piedalījušies vairāk nekā 80% no pusotra miljona balsstiesīgo iedzīvotāju. Saskaņā ar Krievijas mediju sniegto informāciju par „exit poll” datiem, par pievienošanos Krievijai esot nobalsojuši 93% referenduma dalībnieku, ziņo BBC.

Līdz ar to vietējās varas iestādes uzskata  referendumu par notikušu.  Pasākuma likumīgumu gan atzīst tikai Krievija un dažas tā sabiedrotās.  

Krimas pašpasludinātās valdības pārstāvji lepojas, ka jau pirmajās balsošanas stundās sasniegta nepieredzēti augsta aktivitāte un tā saglabājusies teju visu dienu.

„Krimā 44%  procenti jeb 670 tūkstoši balsstiesīgo nobalsoja jau līdz pusdienas laikam. Tā ir lielākā jebkad reģistrētā aktivitāte. To apliecina gan novērotāji, gan ārvalstu žurnālisti,” klāstīja referenduma rīkotājs Mihails Mališevs.

Referendumam noslēdzoties tiek ziņots, ka nobalsojuši  vairāk nekā 70 procenti vēlētāju.

Ņemot vērā, ka gandrīz 60% Krimas iedzīvotāju ir krievvalodīgie, kas pārsvarā  atbalsta pievienošanos Krievijai, kā arī to, ka balsot varēja arī Krimā dzīvojošie Krievijas pilsoņi, šādi rādītāji šķiet ticami, lai arī neatkarīgu avotu, kas to apstiprinātu nav.

Velēšanas gan novēroja liels skaits ārvalstu pārstāvju, taču vairums no viņiem ir Krievijai simpatizējoši entuziasti, nevis oficiāli savas valsts deleģēti novērotāji. Referendumu par neleģitīmu iepriekš atzinusi Eiropas Savienība, Eiropas Padome, ASV un Kanāda, kā arī vairākums ANO Drošības padomes dalībvalstu. Vieni no Krimas senākajiem apdzīvotājiem tatāri, kas ir apmēram 15% no  krimiešiem,  referendumu pārsvarā boikotēja.

„Nav jābaidās. Mēs esam savā zemē. Mēs arvien atgriežamies šeit no trimdas. Piecdesmit gadus mēs cīnījāmies par savu brīvību Padomju savienībā. Krima ir mūsu tatāru zeme. Mūs vienreiz deportēja, mūsu mājās ievācās sveši cilvēki, tagad šo cilvēku bērni un mazbērni balso par pievienošanos Krievijai,” pauda Krimas tatāru kopienas līderis Refats Čubarovs.

Krievijas ārlietu ministrija jau paziņojusi, ka atzīst referendumu par notikušu. Vienlaikus atkārtoti uz tā nelikumīgumu Maskavai svētdien norādījuši ASV un Vācijas valdību vadītāji Baraks Obama un Angela Merkele. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs tomēr atzinis, ka sarunas ar Krieviju par Ukrainas krīzes noregulējumu turpināsies, taču pret Krieviju sāks īstenot arvien stingrākas sankcijas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti