Krievija atbrīvojusi ieslodzīto amerikāņu basketbolisti Graineri apmaiņā pret ieroču tirgoni Butu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

ASV un Krievija ir vienojušās par ieslodzīto apmaiņu, tādējādi no Krievijas cietuma atbrīvota ieslodzītā amerikāņu basketboliste Britnija Grainere, savukārt ASV piekrita atbrīvot Krievijas ieroču tirgoni Viktoru Butu, kuram bija piespriests 25 gadu cietumsods.

Ieslodzīto apmaiņa notikusi pēc vairākus mēnešus ilgušām sarunām starp Vašingtonu un Maskavu.

ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka viņam notikusi telefonsaruna ar atbrīvoto Graineri. Basketboliste ir sveika un vesela un atrodas lidmašīnā, kas viņu nogādās ASV.

Krievijas mediji ziņo, ka arī Buts jau ir nogādāts Krievijā. Ieslodzīto apmaiņa notikusi Abū Dabī lidostā.

"Britnija pēc mēnešiem ilga netaisnīga ieslodzījuma neciešamos apstākļos Krievijā drīz atkal varēs apskaut savus mīļos," ceturtdien pavēstīja Baidens. Viņš teica, ka ASV pārstāvji aktīvi strādājuši, lai panāktu Graineres atbrīvošanu.

Uzrunas laikā viņam līdzās bija Graineres sieva Šerela, kas izteica pateicību ASV prezidentam un viņa valdībai par ieguldījumu Britnijas atbrīvošanā.

Apmaiņas darījumā nav izdevies iekļaut ASV pilsoni Polu Vīlenu, kurš Krievijā notiesāts par spiegošanu un kuru ASV arī gribēja izpestīt no Krievijas cietuma.

Krievijas tiesa amerikāņu basketbola zvaigznei Grainerei bija piespriedusi deviņu gadu cietumsodu par "narkotiku kontrabandu".

Divkārtējā olimpiskā čempione Grainere tika aizturēta šī gada 17. februārī Maskavas lidostā, nedēļu pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Sieviešu NBA (WNBA) starpsezonas laikā daudzas amerikāņu basketbolistes mēdza spēlēt Krievijas klubos, kas piedāvāja vilinošu atalgojumu. 206 cm garā Grainere spēlēja Jekaterinburgas "UGMK" komandā.

Veicot viņas bagāžas pārmeklēšanu, tika atrasti marihuānu saturoši šķidrumi, kas paredzēti lietošanai elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs. Vielas daudzums bija salīdzinoši niecīgs: 0,7 grami.

Grainere skaidroja, ka ASV viņai bija izsniegta atļauja lietot marihuānu medicīniskiem nolūkiem, lai mazinātu sporta traumu radītās sāpes. Deviņu gadu cietumsods par tik neliela narkotiskās vielas daudzuma kontrabandu vērtējams kā ļoti bargs.

ASV amatpersonas uzskata, ka Krievijā valdošais režīms nolēma izmantot Graineri kā ķīlnieci, lai atriebtos par Rietumu sankcijām, kas tika ieviestas pēc Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā.

ASV mediji vēsta, ka Krievija bija ieinteresēta notiesāt Graineri, lai pēc tam viņu iekļautu ieslodzīto apmaiņas darījumā. Krievijas mērķis bija izpestīt no ASV cietuma ar Krievijas specdienestiem saistīto ieroču tirgoni Viktoru Butu, kuram par ieroču kontrabandu piespriests 25 gadu cietumsods.

Buts tika arestēts 2008. gadā Taizemē, 2010. gadā viņu izdeva ASV, kur viņam piesprieda 25 gadu cietumsodu par ieroču piegādi teroristu grupējumiem.

Tadžikistānā dzimušais Buts padomju laikā bijis saistīts ar PSRS specdienestiem, bet 90. gadu sākumā viņš aktīvi iesaistījās ieroču tirdzniecības biznesā, piegādājot ieročus dažādiem grupējumiem daudzās bruņoto konfliktu zonās. Tādēļ viņš izpelnījās iesauku "Nāves tirgonis".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti