Krievija apmaina Igaunijas drošībnieku Kohveru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 8 mēnešiem.

Krievijas specdienestu Igaunijā nolaupītais Igaunijas Drošības policijas (KaPo) līdzstrādnieks Estons Kohvers sestdien apmainīts pret bijušo KaPo virsnieku Alekseju Dresenu, paziņojis Krievijas Federālais drošības dienests (FDD).

"26.septembrī Pleskavas apgabala robežpunktā "Kuņičina gora" uz tilta pār Piuzas upi notika par spiegošanu Krievijā notiesātā Igaunijas specdienestu darbinieka Estona Kohvera apmaiņa pret bijušo Igaunijas Iekšlietu ministrijas Drošības policijas departamenta virsnieku Alekseju Dresenu, kurš izcieta sodu par slepenu datu nodošanu Krievijas FDD," teikts FDD Sabiedrisko attiecību centra paziņojumā.

Kā paziņoja Igaunijas iekšlietu ministrs Hanno Pevkurs, Kohvers jau nogādāts mājās un ticies ar ģimeni. "Visupirms mēs devām viņam iespēju tikties ar ģimeni," sacīja Pevkurs.

Igaunijas sabiedriskais radio ziņo, ka no rīta abas puses noslēgušas piekļuvi robežpunktam, kur notika Kohvera un Dresena apmaiņa.

Kā pavēstīja Kohvera advokāts Marks Feigins, apmaiņa tikusi "noorganizēta politiskā līmenī" un tās laiks izvēlēts tā, lai uzlabotu Krievijas tēlu pirms prezidenta Vladimira Putina uzrunas ANO un igauņu virsnieka advokāts uzskata, ka atbrīvošanas patiesais mērķis ir uzlabot Putina tēlu.

"Tas viss notiek pirms Putina rītdienas vizītes ANO. Citu iemeslu nav," tviterī raksta Feigins.

Tikmēr Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess paziņojis, ka šodien var noņemt dzeltenās lentītes, kas simbolizē atbalstu Kohveram.

"Šodien mēs noņemam dzeltenās lentītes, kas izteica mūsu atbalstu un ticību tam, ka pagājušā gada 5.septembrī no Igaunijas teritorijas nolaupītais un Krievijā notiesātais Igaunijas Drošības policijas darbinieks Estons Kohvers atgriezīsies mājās," teikts Ilvesa paziņojumā. "Tagad Estons Kohvers - stingrs raksturā, pārliecināts sevī un Igaunijai lojāls valsts darbinieks - atkal ir mājās, līdzās sievai un četriem bērniem."

Prezidents izteica pateicību visiem, kuri gada laikā pielikuši pūles Kohvera atbrīvošanai. Viņš arī pateicās sabiedrotajiem par starptautisko atbalstu un izrādīto solidaritāti.

Tartu tika sarīkota arī īpaša preses konference, kurā pateicības vārdus par savu atbrīvošanu teica arī Estons Kohvers: "Es esmu ļoti laimīgs atgriezties mājās un saku paldies visiem tiem cilvēkiem, kuri palīdzēja mani atbrīvot un atbalstīja mani, kamēr biju cietumā.

Taču vislielāko paldies es saku tiem cilvēkiem, kuri palīdzēja manai ģimenei pārdzīvot šo grūto laiku."

Estona Kohvera atbrīvošanu šodien apsveicis arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš gan piebildis, ka šāda nolaupīšana nedrīkstēja notikt.

Igaunijas Drošības policijas jeb KaPo virsnieks Estons Kohvers pazuda Luhamā - Igaunijas dienvidaustrumos pagājušā gada 5.septembrī, kad viņš Igaunijas un Krievijas robežas tuvumā pildīja dienesta pienākumus un vāca informāciju par pārrobežu korupciju. Vēlāk tika noskaidrots, ka Krievijas Kohveru ar varu ir aizveduši uz Krieviju, kur viņš apsūdzēts spiegošanā. 

Pirms policista sagūstīšanas no Krievijas puses noticis mēģinājums traucēt operatīvos radiosakarus, bet Igaunijas teritorijā izmantota dūmu granāta, kas traucēja drošībnieka atbalsta spēku iejaukšanos.

19.augustā Pleskavas tiesa Kohveram piesprieda 15 gadu cietumsodu stingrā režīma cietumā.

Savukārt Dresenam 2012.gada jūlijā par valsts nodevību un slepenas informācijas nodošanu Krievijai tika piespriesti 16 gadi cietumā. Dresens tika turēts aizdomās, ka nodevis FDD dažādu informāciju, arī valsts noslēpumus.

Informācija pamatā bijusi saistīta ar Dresena darbības jomu, bet viņš arī sūtījis ziņojumus par diskusijām ar kolēģiem. Sadarbību ar Dresenu veikusi FDD pretizlūkošanas daļa.

Dresens strādājis Drošības policijā kopš tās izveidošanas un sākotnēji strauji virzījies pa karjeras kāpnēm, tomēr pirms 13 gadiem, kad bijis departamenta vadītājs, ticis pazemināts, kad atklājušās problēmas saistībā ar operatīvajiem fondiem.

Viņš arī bijis viens no cilvēkiem, kurš pirms 2007.gada Bronzas kareivja grautiņiem sniedzis nepilnīgu riska analīzi. Arī tad viņš ticis pazemināts amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti