Rīta Panorāma

#dziedundejo2021 izstāde "Radi rotājot"

Rīta Panorāma

Lietuvā vardarbīgi protestē pret ierobežojumiem nepotētajiem

Grēta Tūnberga kritizē modes industriju

Klimata aktīviste Grēta Tūnberga nosoda modes industrijas ietekmi uz klimata pārmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Modes industrijai ir jāuzņemas atbildība par tās produktu milzīgo ietekmi uz vidi, intervijā modes un dzīvesstila žurnālam “Vogue Scandinavia” uzsver Zviedrijas klimata aktīviste Grēta Tūnberga. 

Grēta ar savu pirms trim gadiem uzsākto kampaņu “Skolas streiks par klimatu” kļuva par pasaulē slavenāko pusaudzi. Janvārī viņa nosvinēja 18 gadu jubileju, bet cīņu par videi draudzīgāku dzīvesveidu turpina arī pieaugušā vecumā.

Modes žurnāls “Vogue Scandinavia” kā savu pirmo vāka modeli izvēlējies tieši Grētu, un viņa izmantoja šo iespēju, lai kritizētu strauji mainīgo modes industriju. Savu viedokli viņa vēlāk pauda arī mikroblogošanas vietnē “Twitter”.

“Modes industrija ievērojami pastiprina klimata un ekoloģisko krīzi, nemaz nerunājot par tās ietekmi uz neskaitāmiem strādniekiem un veselām kopienām, kuras tiek ekspluatētas visā pasaulē,” raksta Tūnberga.

Viņa norāda, ka lētais darbaspēks tiek izmantots, lai neliela sabiedrības daļa varētu priecāties par ātrās modes precēm, kuras uzskata par vienreizlietojamām.

Vides aktīviste nosoda modes industriju par tās “zaļajām” modes kampaņām, vēršot īpašu uzmanību uz industrijas ieguldījumu mārketingā.

“Daudziem šķiet, ka modes industrija sāk uzņemties atbildību, tērējot fantastiskas naudas summas kampaņām, kurās tā sevi attēlo kā “ilgtspējīgu”, “ētisku”, “zaļu”, “klimatneitrālu” vai “godīgu”. Taču būsim atklāti: tas gandrīz nekad  nav nekas cits kā tīra zaļmaldināšana,” raksta Tūnberga.

Kritikai seko aicinājums mainīt apģērba ražošanas un patēriņa veidu visā pasaulē. “Industrijas pašreizējā iekārtā nav iespējams masveidā ražot un patērēt “ilgtspējīgi”. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ ir nepieciešamas sistemātiskas pārmaiņas,” skaidro aktīviste. 

Apvienoto Nāciju Organizācijas dati liecina, ka ir nepieciešami 7500 litri ūdens, lai saražotu vienu pāri džinsu. Tas atbilst ūdens daudzumam, ko vidusmēra cilvēks izdzer septiņu gadu laikā. 

Vienlaikus modes industrija ir arī otrā lielāko piesārņojumu veidojošā industrija pasaulē. Katru gadu okeānā tiek izmests aptuveni pusmiljons tonnu mikrošķiedru, kas atbilst trīs miljoniem barelu naftas. Industrija ir atbildīga arī par lielāku oglekļa emisiju daudzumu nekā visi starptautiskie lidojumi un jūras pārvadājumi kopā.

Tūnberga pati cenšas radīt piemēru pārējiem: viņa nelieto uzturā gaļu un nepērk jaunas drēbes. Apģērbu viņa aizņemoties no citiem vai iegādājas lietoto apģērbu veikalos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti