Kardināli Vatikānā sāks balsot par jaunu pāvestu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Vatikānā otrdien sāksies kardinālu konklāvs, lai ievēlētu jauno Katoļu Baznīcas galvu - 266. pāvestu. Sekojot pāvesta vēlēšanu tradīcijām ar gadsimtiem ilgu vēsturi, konklāva laikā kardināliem būs liegta jebkāda saziņa ar ārpasauli. Viņi uzturēsies Siksta kapelā, lai balsotu, un blakus esošajā mītnē, kas sagatavota naktsguļai, ēdienreizēm un lūgšanām. Balsojumi notiks četras reizes dienā, līdz kāds iegūs divu trešdaļu kardinālu atbalsta. Šoreiz izteikta favorīta nav.

Mēnesi pēc pāvesta Benedikta XVI negaidītās atkāpšanās otrdien sākas konklāvs, lai ievēlētu viņa pēcteci. 115 kardināli no visas pasaules, pārsvarā no Eiropas un Itālijas, rīta pusē pulcējās uz Kardinālu kolēģijas dekāna Andželo Sodano vadītu dievkalpojumu Svētā Pētera bazilikā. Domājams, sprediķī viņš stāstīs par tēmām, kuras kardināli intensīvi apsprieduši vairākkārt tiekoties aizvadītajās dienās. Starp tām ir prioritātes, kas būs jārisina nākamajam pāvestam, piemēram, saistībā ar bērnu seksuālas izmantošanas skandāliem un nepieciešamību pēc reformām Romas Kūrijā, kurā ir koncentrēta Katoļu Baznīcas un Vatikāna valsts pārvalde. Ir bijuši skandāli gan saistībā ar Vatikāna Banku, gan liecības par iekšējām intrigām pēc slepenu dokumentu nopludināšanas.

Pēcpusdienā kardināli dosies uz ikonisko Siksta kapelu, kur viņiem būs jāzvēr neizpaust neko no tā, kas notiks konklāvā. Vārds „konklāvs” veidojis no latīņu vārdu „cum clave”, kas nozīmē - „ ar atslēgu” . Sods par klusēšanas zvēresta pārkāpšanu - automātiska ekskomunikācija. Tad visiem nepiederošajiem kapela būs jāpamet, sāksies pirmā balošanas kārta, un vakarpusē virs Siksta kapelas speciāli uzstādītā skursteņa pacelsies pirmie dūmi. Domājams, ka otrdienas vakarā tie vēl būs melni- signāls, ka pāvests nav izraudzīts. Atšķirībā no iepriekšējā konklāva, kad ievēlēja kardinālu no Vācijas Jozefu Racingeru, šoreiz izteikta favorīta nav. Kā norādījis kardināls Filips Barbarins no Francijas, izvēle jāizdara starp vairākiem kardināliem, un jāgaida pirmā balsojuma rezultāti.

Teorētiski par pāvestu var kļūt jebkurš katoļticīgs vīrietis. Bet praksē pēdējos gadsimtos kardināli nākamo Baznīcas galvu izvēlējuši no sava vidus. Šoreiz starp favorītiem minēti 71 gadus vecais Milānas arhibīskaps Andželo Skola no Itālijas, 63 gadus Sanpaulu arhibīskaps Odils Šērers no Brazīlijas. Tāpat ir pretendenti no ASV, Kanādas, Ganas un Filipīnām.

Favorīti gan ne vienmēr kļūst par pāvestiem. Kā minēts, Racigners gan kļuva par pāvestu, bet viņa priekšgājējs Jānis Pāvils II, kardināls Karols Vojtila no Polijas, viņa konklāvā sākotnēji nebija starp galvenajiem pretendentiem.

2005. gada konklāvā Benediktu XVI ievēlēja jau nākamās dienas vakarpusē pēc četriem balsojumiem, vēlot Jāni Pāvilu II vajadzēja dienu vairāk un astoņus balsojumus. To, cik balsošanas kārtas vajadzēs šoreiz, rādīs laiks.

Otrdienas vakarā būs pirmā balsošanas kārta. Sākot no trešdienas - divi balsojumi rīta pusē, divi - vakarpusē, pēc kuriem balošanas lapiņas sadedzinās.

Nākamajam pāvestam jāiegūst vismaz divas trešdaļas balsu. Kad jaunais Katoļu Baznīcas galva būs ievēlēts, virs Siksta kapelas parādīsies balti dūmi un sāks dimdēt zvani. Pirms tam ievēlētajam kardinālam jautā, vai viņš piekrīt būt pāvests un kāds būs viņa pāvesta vārds. Tad uz balkona Svētā Pētera laukumā iznāks viens no kardināliem, lai latīniski teiktu tradicionālos vārdus „Habemus Papam” jeb „Mums ir pāvests” un atklātu, kurš ir jaunais pāvests.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti