Dienas ziņas

Trūkst pirmsskolas pedagogu

Dienas ziņas

Garkalnē aizdedzies mežs

Pārvadātāji pielāgojas

Kā pēc breksita mainījusies Latvijas kurjeru ikdiena, vedot paciņas uz Lielbritāniju?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tika prognozēts, ka breksits radīs milzīgas rindas un haosu uz robežām, taču nu jau pagājis pusgads, pārvadātāji un robežsargi nedaudz apraduši ar jauno sistēmu. Tiesa, ir samazinājies to kurjeru skaits, kas pārvadā paciņas no Lielbritānijas uz Latviju, taču tas arī nozīmē to, ka palikušie pārvadātāji ir droši un strādā legāli.

Viens no populārākajiem komercpārvadātāju maršrutiem ir 27 stundu ceļojums ar prāmi no Liepājas uz Trāvemindi Vācijā, pēc tam deviņu stundu brauciens līdz Kalē pilsētai Francijā, kur pēc robežkontroles Lamanša tuneļa vilciens pusstundas laikā nogādās Lielbritānijā.  

Arī Uldis Osis reizi nedēļā dodas uz Latviju pēc precēm savam latviešu pārtikas veikaliņam "Rīga" Regbijā, pie reizes nogādājot arī tautiešu sūtījumus.

"Nu, ja visi papīri kārtībā, tad reāli šķērsot robežu tas ir kāda pusstunda, 40 minūtes, un tu jau esi Anglijas pusē, nekādu problēmu. Galvenais, lai ir visas deklarācijas sataisītas un visas pavadzīmes," sacīja Osis.

Latvijas produktiem un tautiešu paciņām deklarācijas gatavo brokeru kompānija Latvijā, bet Covid-19 pārbaudes komerctransporta šoferiem ir krietni atvieglotas, tādēļ ceļošana veicas raiti.

Viņš norādīja: "Salīdzinot, kā bija pagājušogad un kā bija šogad, tad es teikšu tā, ka pagājušogad man vairāk baudīja visu kravu, kas bija iekšā, bet šogad es pa septiņiem mēnešiem vienreiz esmu pārbaudīts. Jo līdz ar to, kā ir eksporta deklarācijas, es nezinu, vai viņiem vairāk neinteresē vai kā," viņš sacīja un norādīja, ka šī gada laikā vienreiz piedzīvoja nopietnāku pārbaudi, kur kravas saturu skatīja caur rentgenu, atvēra visas kastes un pārbaudīja, kas tajās iekšā. Tomēr šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, robežas šķērsošana esot vienkāršāka.

Tomēr ne visu var paredzēt. Osis pastāstīja: "Anglijas robežsargiem sistēma uzkārusies, un līdz ar to mums nācās nosēdēt kādas stundiņas trīs, un pēc tam, kad jau atvērās visi četri geiti [vārti] vaļā, tad ļoti ātri viss tas gāja. Nu, jā, nācās šodien pasēdēt, lai tiktu iekšā Anglijā."

Papildu dokumentācija sadārdzina cenas, taču Latvijas produktu kārotājus nelielas izmaiņas nesatrauc. Pircēja Evija gan atzina – ja būtu krietni dārgāk, tad justu, ka "sit pa kabatu", bet tagad tā neesot.

Pircēji pērk pat Latvijas kartupeļus, jo Anglijas kartupeļi esot negaršīgi.

KONTEKSTS:

Jaungada naktī Lielbritānija pameta Eiropas muitas savienību un vienoto tirgu. Lai gan juridiski Lielbritānija Eiropas Savienības (ES) bloku pameta jau 2020. gada 31. janvārī, līdz 2021. gada sākumam faktiski nekas daudz nebija mainījies, jo turpinājās pēcbreksita pārejas periods. Tā laikā starp Londonu un Briseli norisinājās smagas sarunas par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu, kuru pašā Ziemassvētku priekšvakarā beidzot izdevās noslēgt un 30. decembrī arī abām pusēm parakstīt. 

Dodoties uz Lielbritāniju, ES pilsoņiem tagad jārēķinās ar papildu nosacījumiem. Piemēram, bloka pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt Lielbritānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti