Jaunais pāvests pazīstams kā piesardzīgs pārmaiņu veicējs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 7 mēnešiem.

Romas pāvesta amatā ievēlētais Argentīnas kardināls Horhe Mario Bergoljo tiek uzskatīts par pieņemamu gan katoļu baznīcas konservatīvajam, gan reformistu spārnam, bet, veicot pārmaiņas, ir pazīstams ar piesardzīgu un apdomīgu rīcību.

76 gadus vecais Bergoljo, kas kā pāvests tiks saukts par Francisku, ir jau iegājis vēsturē kā pirmais Latīņamerikas un jezuītu pārstāvis Romas Katoļu baznīcas galvas amatā, tomēr viņš zināms arī sava pieticīgā dzīvesveida un uz sociālajiem jautājumiem orientēto uzskatu dēļ, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.

Pirms ievēlēšanas pāvesta amatā Bergoljo bija Buenosairesas kardināls. Lai gan argentīnieši viņu raksturo kā kardinālu, kas nekad nesmaida, jau pirmās publiskās uzstāšanās laikā pūlim Svētā Pētera laukumā trešdien viņš izteica joku, ka "šķiet, ka mani brāļi kardināli devās gandrīz uz otru pasaules malu", lai atrastu jauno pāvestu.

Pirms konklāva sanākšanas viņa nebija to vidū, kas tika minēti kā potenciālie Benedikta XVI pēcteči, galvenokārt sava cienījamā vecuma dēļ - viņam ir 76 gadi, kas ir vien par diviem gadiem mazāk nekā Benediktam XVI ievēlēšanas brīdī. Daudzi uzskatīja ka 266.Romas pāvestam jābūt gados jaunākam.

Tomēr viņš ir spējis uzrunāt gan katoļu baznīcas konservatīvo, gan reformistu spārnu. Viņš ir nelokāms tradicionālists, piemēram, seksuālos jautājumos, bet liberāls sociālā taisnīguma jautājumos.

Baznīcas analītiķi norāda, ka Franciska pilnvaru laikā baznīca lielā mērā pievērsīsies sociālajiem jautājumiem un nabadzībai tā vietā, lai galveno uzmanību vērstu uz materiāliem un seksuālas dabas jautājumiem baznīcā.

Bergoljo ir dzimis 1936.gada 17.decembrī itāļu imigrantu daudzbērnu ģimenē Buenosairesā, viņa tēvs bija dzelzceļa strādnieks. Jaunais pāvests vairākkārt uzsvēris sociālās nevienlīdzības grēku, kas "ierobežo daudzu mūsu brāļu iespējas uz pilnīgāku dzīvi".

Bergoljo ordinēts par priesteri 1969.gadā, vadījis jezuītu ordeni Argentīnā. 1998.gadā kļuvis par Buenosairesas arhibīskapu, kopš 2001.gada ir kardināls.

Lai gan konklāvā notikušais tiek stingri glabāts slepenībā, ir izskanējis, ka jau 2005.gadā, kad kardinālu konklāvs izraudzījās Jāņa Pāvila II pēcteci, viņš bija viens no potenciālajiem kandidātiem uz šo amatu.

Kardināls Bergoljo savos sprediķos Argentīnā bieži uzsvēris sociālo atstumtību, netieši kritizējot valdību.

Viņš zināms arī ar savu pieticīgo dzīvesveidu - Argentīnā viņš izmanto metro un autobusus, bet ceļā uz Romu dodas lidmašīnu ekonomiskajā klasē. Buenosairesā viņš dzīvoja pieticīgā dzīvoklī pie katedrāles.

Arī pēc ievēlēšanas par pāvestu Francisks atteicās no limuzīna, bet kopā ar pārējiem kardināliem autobusā devās uz vakariņām.

Ņujorkas kardināls Timotijs Dolans žurnālistiem atklāja, ka pēc tam, kad vakariņu laikā kardināli uzsauca tostu par godu jaunajam pāvestam, viņš atbildējis: "Lai Dievs jums piedod!" Tas kardinālu vidū izraisījis smieklu vētru.

Arī tērpu izvēlē viņš ir pieticīgs, jo, stājoties kardināla amatā nav licis pašūt jaunu tērpu, bet izmantojis sava priekšteča valkāto. Romā viņš izvēlējās staigāt savā melnajā kardināla tērpā, nevis vilkt sarkano un violeto kardināla ietērpu.

Analītiķi norāda, ka Bergoljo ir mērens savos uzskatos visās lietās un jebkādus uzlabojumus vai pārmaiņas veicot izsvērti un pārdomāti. Viņš uzskata, ka baznīcas loma ir būt misionāram un tikties ar cilvēkiem, nevis regulējot ticību, bet to sludinot un veicinot tās izplatību.

Tomēr daudzi, kas viņu pazīst, uzsver arī viņa konservatīvos uzskatus. "Viņš ir tikpat liels bezkompromisu cilvēks kā Jānis Pāvils II, kad runa ir par baznīcas principiem - visu, ko tā ir aizstāvējusi eitanāzijas, nāvessoda, abortu, tiesību uz dzīvības, cilvēktiesību, priesteru celibāta jautājumos," 2005.gadā britu raidsabiedrībai BBC teica Osvaldo Musto, kas ar Bergoljo kopā mācījās seminārā.

Viens no jautājumiem, uz kuriem jaunajam pāvestam būs jāatbild saviem kritiķiem, ir viņa saistība ar Argentīnas militāro diktatūru 1976.-1983.gadā, jo īpaši divu jezuītu nolaupīšanu, kad militārā valdība tos slepeni ieslodzīja par darbu nabadzīgajos mikrorajonos. Abi jezuīti izdzīvoja piecu mēnešu ilgo ieslodzījumu, tomēr Bergoljo ir apsūdzēts par necenšanos viņiem palīdzēt, lai gan viņa pārstāvji to ir noraidījuši.

Bergoljo atbalstītāji uzsver, ka viņš palīdzēja abiem izbēgt no huntas gūsta.

Benedikts XVI vēsturisko lēmumu atkāpties no amata pieņēma vājās veselības dēļ, tādēļ ir bažas arī par jaunā pāvesta veselības stāvokli. Viņš jau gadu desmitiem dzīvo ar tikai vienu funkcionējošu plaušu, jo otra viņam izoperēta pusaudža gados infekcijas dēļ, tomēr ārsti saka, ka viņa veselības stāvoklis ir labs.

Jaunais pāvests ir futbola līdzjutējs, jo īpaši kaismīgi atbalstot Buenosairesas futbola klubu "San Lorenzo de Almagro".

Bergoljo ir studējis ķīmiju. Viņš pārvalda četras valodas: spāņu, itāļu, vācu un latīņu. Atšķirībā no Benedikta XVI, viņš pirms ievēlēšanas pāvesta amatā bija aktīvs garīdznieks, nevis teologs no Vatikāna.

Viņa ievēlēšana pāvesta amatā bija pārsteigums ne vien ticīgajiem visā pasaulē un katoļu baznīcas analītiķiem, bet arī pašam Bergoljo, jo, kā medijiem atklāja kāds Vatikāna šoferis, Argentīnas kardināls jau bija sakārtojis savas mantas somās, lai pēc balsojuma dotos mājup.

Ceturtdien viņš kopā ar garīdzniekiem aizlūdza Romas Svētās Marijas Madžori bazilikā.

Konklāvā, kas notika Vatikāna Siksta kapelā, piedalījās 115 kardinālu no visas pasaules, kas nav vecāki par 80 gadiem. Jauno pāvestu viņi ar divu trešdaļu balsu vairākumu ievēlēja piektajā balsojumā.

28.februārī pāvesta amatu atstāja Benedikts XVI. Kā iemeslu savai demisijai 85 gadus vecais Benedikts XVI minēja to, ka lielā vecuma dēļ viņam vairs neesot spēka pildīt šo atbildīgo amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti