Izraēlu sanikno ES lēmums apstiprināt vadlīnijas ebreju kolonijās ražoto preču marķēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 7 mēnešiem.

Eiropas Savienība (ES) apstiprinājusi vadlīnijas ebreju kolonijās ražoto preču marķēšanai. Izraēlas politiķi reaģējusi nikni, kopienas lēmumu kritizējot kā diskriminējošu un antisemītisku. Bet palestīnieši vēlas, lai ES ievieš embargo pret Izraēlu. 

Pati kopiena gan uzsver, ka preču marķēšana ir tehnisks, nevis politisks solis, un mērķis ir precīzāk informēt patērētājus par produktu izcelsmi. Tirdzniecības plūsmas no ebreju kolonijām veido mazu daļu no kopējā tirdzniecības apjoma starp ES un Izraēlu, bet tam ir ļoti svarīga simboliska nozīme.

Eiropas Komisijas (EK) pieņemtais lēmums ir vadlīniju kopums produktu marķēšanai, kas ražoti ebreju kolonijās Izraēlas okupētajās palestīniešu teritorijās un Austrumjeruzalemē, kā arī Golānas augstienēs.

Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, ebreju kolonijas palestīniešu teritorijās ir nelikumīgas. Tās ir viens no galvenajiem šķēršļiem miera procesā. Kolonijas Jordānas upes Rietumkrastā un Austrumjeruzaelmē uzbūvētas uz zemēm, ko palestīnieši izskata par daļu no savas nākotnes valsts.

Saskaņā ar vadlīnijām uz pārtikas un citiem produktiem no ebreju kolonijām, ko pārdos ES dalībvalstīs, vajadzēs būs marķējumam, kas skaidri norādīs uz produkta izcelsmes vietu.

Ebreju kolonistu produktu marķēšanas plānu ierosināja pirms trim gadiem, un Izraēla ilgi un skaļi tam iebildusi, apsūdzot Briseli par politiskiem motīviem. Dienu pirms vadlīniju apstiprināšanas Izraēlas enerģētikas ministrs Juvals Šteinics priekšlikumu nosauca par "slēptu antisemītismu".

ES tomēr uzstāj, ka lēmums par preču marķēšanu no ebreju kolonijām pieņemts tīri juridisku iemeslu dēļ attiecībā uz patērētāju informēšanu par preču izcelsmi.

Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis norādīja, ka tā „nav nedz jauna likumdošana, nedz jauna politika,” un vadlīnijas sniegtas, „lai nodrošinātu vienotu noteikumu pielietošanu attiecībā uz norādēm par izraēliešu apmetnēs ražoto produktu izcelsmi”.

"Šis ir tehnisks jautājums, nevis politiska nostāja. ES un Izraēlai ir priviliģētas tirdzniecības attiecības, kas balstītas uz asociācijas līgumu. Saskaņā ar to produktiem, kuru izcelsmes valsts ir Izraēla tās starptautiski atzītajās robežās, tiek piemēroti atviegloti tarifi, importējot Eiropas Savienībā. Šī situācija nemainīsies. Eiropas Savienība nekādā veidā neatbalsta Izraēlas boikotu vai sankcijas pret to," teica Dombrovskis.

Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu savukārt apsūdzēja ES par dubultstandartiem un paziņoja, ka kopienai "vajadzētu nokaunēties." Viņš citēts sakām, ka marķēšanas vadlīnijas attiecas tikai uz Izraēlu un "ne 200 citiem konfliktiem visā pasaulē."

ES gan iepriekš norādījusi, ka Izraēlas okupācija nozīmē, ka situācija palestīniešu teritorijās netiek uzskatīta par salīdzināmu ar apstākļiem citās teritorijās, piemēram, Kiprā, par to vēsta raidsabiedrība BBC.

Palestīnas Atbrīvošanas organizācija savukārt paziņojusi, ka ES lēmums ir pozitīvs solis pareizajā virzienā, bet ne pietiekams, un aicina pilnībā boikotēt ebreju kolonistu produktus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti