Ārlietu ministrija: Vienpusēja Palestīnas valstiskuma atzīšana nacionālā līmenī patlaban nav dienaskārtībā

Vienpusēja Palestīnas valstiskuma atzīšana nacionālā līmenī patlaban nav dienaskārtībā, aģentūrai LETA pauda Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretāre Diāna Eglīte.

Latvijas ĀM joprojām uztur pozīciju, ka divu valstu risinājums ir vienīgais veids ilgtspējīga miera panākšanai, kas ir abu konflikta pušu un starptautiskās sabiedrības interesēs.

ĀM preses sekretāre akcentēja, ka Latvija kopā ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm vienmēr ir iestājusies par divu valstu risinājumu, kas panākts sarunu ceļā, un šī pozīcija konsekventi tiek uzturēta kontaktos gan ar Izraēlu, gan palestīniešiem, kā arī sarunās ar citiem Latvijas partneriem.

"Reaģējot uz pašreizējo krīzi, kopā ar pārējām ES dalībvalstīm turpinām aicināt uz tūlītēju humanitāro pauzi un noturīgu uguns pārtraukšanu, lai nodrošinātu piekļuvi humānajai palīdzībai. Nedrīkstētu pieļaut konflikta izvēršanos plašākā reģionālā konfliktā," uzsvēra Eglīte.

ĀM ieskatā, būtu atbalstāmi reģiona valstu centieni, kas vērsti uz spriedzes mazināšanos un atgriešanos pie politiskā dialoga. Eglīte atzīmēja, ka Latvija vienmēr atbalstījusi un atbalsta starptautiskos, īpaši ES centienus atjaunot politisko dialogu, lai panāktu ilgtermiņa politisko risinājumu.

Kā zināms, Norvēģija, Īrija un Spānija 22. maijā paziņoja, ka atzīs Palestīnas valsti, savukārt Izraēla uz to reaģēja, nekavējoties atsaucot savus vēstniekus šajās valstīs. Visas trīs gatavojas atzīt Palestīnas valsti no 28. maija.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu brīdinājis citas valstis nesekot Norvēģijas, Īrijas un Spānijas piemēram un neatzīt Palestīnas valsti, paužot nostāju, ka tā būs balva par terorismu.

"Vairāku Eiropas valstu nodoms atzīt Palestīnas valsti ir atlīdzība par terorismu," paziņoja Netanjahu.

Izraēla sāka karu pret palestīniešu teroristu grupējumu "Hamās" Gazas joslā pēc tam, kad 7. oktobrī teroristi sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot 1200 cilvēku, bet 250 sagrābjot kā ķīlniekus.

"Tā būtu teroristu valsts. Tā centīsies atkārtot 7. oktobra slaktiņu atkal un atkal; mēs tam nepiekritīsim," uzsvēra Izraēlas premjerministrs. "Terorisma atalgošana nenodrošinās mieru, un tā arī neļaus mums sakaut "Hamās"," piebilda Netanjahu.

Izraēlas un palestīniešu konflikta divu valstu risinājums paredz neatkarīgu palestīniešu valsti, kas miermīlīgi pastāvētu līdzās Izraēlai. Gan Netanjahu, gan "Hamās" iebilst pret divu valstu risinājumu. Netanjahu arī nebūtu liela atbalsta galēji labējo koalīcijas partneru vidū, lai īstenotu samierinošāku pieeju attiecībās ar palestīniešiem.

Daudzi izraēlieši uzskata, ka Palestīnas valsts Izraēlai ir nepieņemams drošības risks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti