Irākas spēki atguvuši trešdaļu no Mosulas - «Islāma valsts» pēdējā bastiona

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 3 mēnešiem.

Irākas bruņotajiem spēkiem izdevies atgūt vairāk nekā trešdaļu valsts otrās lielākās pilsētas Mosulas rietumu, turpinoties kampaņai, lai no tās galīgi padzītu džihādistu grupējumu „Islāma valsts.” Mosula ir grupējuma pēdējais bastions Irākā. Vienlaikus, turpinot atkarot teritoriju no džihādistiem, tiek atklāti arvien jauni masu kapi – šajā nedēļas nogalē atrasts kaps, kurā aprakti aptuveni 500 cilvēki.

Irākas bruņoto spēku pretterorisma vienības komandieris Talibs Šaghati paizņojis, ka bruņotajiem spēkiem izdevies atbrīvot 40% līdz 50% Mosulas rietumu mazāk nekā mēnesi pēc tam, kad Irākas armija sāka ofensīvu pret šo pilsētas daļu, lai no tās galīgi padzītu džihādistu grupējumu „Islāma valsts.”

Ziņu aģentūra DPA citē Šaghati Irākas valsts televīzijā sakām, ka „uzvara jau ir saredzama” un „paziņojums par pilnīgu atbrīvošanu ir laika jautājums.”

Mosula ir džihādistu grupējuma „Islāma valsts” pēdējais bastions Irākā. Pilsētu divās daļās sadala Tigras upe, un janvārī valsts bruņotajiem spēkiem izdevās atgūt pilnīgu kontroli pār Mosulas austrumu daļu. Februārī sākās ofensīva atlikušās – pilsētas rietumu daļas atbrīvošanai.

Vienlaikus tiek ziņots, ka Irākas bruņotajiem spēkiem jau izdevies iekļūt stratēģiski nozīmīgajā Mosulas vecpilsētā, kur notiek sīvas kaujas ar grupējuma „Islāma valsts” kaujiniekiem.

Grupējums Irākas otro lielāko pilsētu ieņēma 2014.gada vidū. Tieši Mosulas vecpilsētā atrodas mošeja, kurā džihādistu grupējuma „Islāma valsts” līderis Abu Bakrs al Bagdadi savā vienīgajā publiskajā uzstāšanās reizē 2014.gada jūnijā pasludināja „kalifātu”. Tomēr pēdējos mēnešos tas cietis militāras neveiksmes un zaudējis teritoriju gan Irākā, gan kaimiņvalstī Sīrijā, kur atrodas grupējuma pašpasludinātā galvaspilsēta Raka.

Mosulas ofensīvā Irākas armija iesaistījusi vairākus desmitus tūkstošus karavīru un tos atbalsta ASV vadītā koalīcija ar uzlidojumiem no gaisa, kā arī paramilitārie grupējumi.

Mosulā, pamazām atkarojot teritoriju no grupējuma, atklājas arī liecības par džihādistu kaujinieku zvērībām. Sestdien Irākas valdību atbalstošās Irākas šiītu zemessardzes "Hashed al Shaabi" pārstāvji paziņoja, ka uz rietumiem no Mosulas atraduši masu kapu, kurā aprakti aptuveni 500 cilvēki. Masu apbedījums atrasts Badušas cietumu kompleksa teritorijā, ko "Islāma valsts" ieņēma 2014.gada vidū.

Saskaņā ar starptautiskās cilvēktiesību aizstāvības organizācijas "Human Rights Watch" rīcībā esošajām liecībām, pēc Mosulas ieņemšanas džihādistu grupējums nogalinājis līdz sešiem simtiem ieslodzīto, vairums no kuriem bija šiītu musulmaņi. Atgūstot teritorijas no džihādstiem, Irākas bruņotie spēki atklājuši vairākus desmitus masu kapu ar simtiem vai pat tūkstošiem cilvēku mirstīgo atlieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti