Panorāma

DP seko Krievijas propagandas grāmatu tirgošanai

Panorāma

Jauns nodoklis lielo algu saņēmējiem

Latvija aicina atbrīvot E.Kohveru

Igaunijas drošībniekam Kohveram Krievijā piespriež 15 gadus cietumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Krievijā par spiegošanu apsūdzētajam Igaunijas Drošības policijas darbiniekam Estonam Kohveram Pleskavas apgabaltiesa trešdien, 19.augustā, piesprieda 15 gadu cietumsodu, ziņo Igaunijas sabiedrisko mediju portāls ERR.

Kohveru Krievijā apsūdz spiegošanā, ieroču kontrabandā un nelikumīgā robežas šķērsošanā. Prokurors lūdzis piemērot Kohveram 16 gadu cietumsodu stingra režīma kolonijā Krievijas teritorijā, kā arī samaksāt sodu 100 000 rubļu apmērā.

Advokāts Jevģēnijs Aksenovs iepriekš paudis, ka par veiksmi uzskatītu, ja Kohveram piespriestu mazāk nekā desmit gadu cietumsodu.  

Tiesas ieskatā Kohvera vaina ir pierādīta un Kohveram piespriests cietumsods stingra režīma kolonijā Krievijā.  

Kohveram arī piespriests naudas sodas 100 000 rubļu (1389 eiro) apmērā, ziņo Krievijas aģentūra "Interfax". 

Tiesas sprieduma paziņošana notika slēgtā tiesas sēdē, kurā piedalījās arī atsevišķi Igaunijas žurnālisti, taču tiem nebija atļauts izmantot jebkādas video, foto vai audioierakstu iekārtas.

Advokāts aģentūrai BNS vēl nezināja teikt, kurā Krievijas reģionā Kohveram būs jāizcieš cietumsods.  Tāpat advokāts norādīja, ka jautājums par sprieduma pārsūdzēšanu pilnībā atkarīgs no Kohvera. Viņš to varēs pārsūdzēt desmit dienu laikā Krievijas Augstākajā tiesā.

Igaunija pieprasa Kohvera atbrīvošanu

Pēc Igaunijas ārlietu ministres Marinas Kaljurandes vārdiem, Igaunija nosoda trešdienas tiesas spriedumu Kohvera lietā un kopumā visu šo procesu, vēsta BNS.

Pēc viņas teiktā, Kohvera nolaupīšana un turēšana cietumā Krievijā ir rupjš starptautisko tiesību pārkāpums. "Šodienas tiesas spriedums nemaina mūsu pozīciju, mēs pieprasām no Krievijas nekavējoties atbrīvot Kohveru," sacīja ministrs.

Viņš arī piebilda, ka Kohvera tiesas prāva no paša sākuma nebija taisnīga: „ Mūsu konsulam lieguši piedalīties tiesas sēdēs, Kohveru atstāja bez kompetentas juridiskās palīdzības."

„Mēs pieprasām, lai Krievija izpildītu starptautiskās saistības un atbrīvotu Estonu Kohveru un garantētu viņam drošu atgriešanos mājās,” sacīja ministre.

Viņa arī piebilda, ka Igaunija pateicas saviem sabiedrotajiem un partneriem, kuri atbalstīja Tallinu un aktualizēja Kohvera  lietu sarunās ar Krieviju.

„Mēs plānojam kopā ar sabiedrotajiem un partneriem turpināt spiedienu starptautiskajā līmenī, kamēr Estons Kohvers nebūs atbrīvots un neatgriezīsies mājās,” sacīja ministre.  

Igaunijas premjers Tāvi Reivass tiesas spriedumu nodevēja par nelikumīgu, vēsta BNS. Premjers sociālajos tīklos pauda, ka nosoda notiesājošo spriedumu un nelikumīgu Kohvera brīvības atņemšanu. „Šis process bija farss, šodienas lēmumam nav nekā kopīgā ar taisnīgu tiesas prāvu. Ņemot vērā Kohvera turēšanu apcietinājumā un to, kādos apstākļos notika pierādījumu vākšana šajā lietā, mēs saprotam, ka viņam nebija lēmuma pieņemšanas brīvības,”  pauda premjers.

Premjers arī norādīja, ka Igaunija darīs visu iespējamo, lai Krievija atbrīvotu Kohveru. 

Nosoda Krievijas tiesas spriedumu

Pēc sprieduma pasludināšanas vairākas ārvalstu amatpersonas pauda nosodījumu tam. To vidū ir arī  Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve Federika Mogerīnī: „Kohvera nolaupīšana un tam sekojošā nelikumīgā aizturēšana Krievijā ir acīmredzams starptautisko tiesību pārkāpums.”

Mogerīnī arī uzskaitīja šos pārkāpumus, norādot, ka Kohveram netika nodrošinātas tiesības uz taisnīgu tiesu un pienācīgi advokāta pakalpojumi. Turklāt Igaunijas konsulam tika liegta iespēja piedalīties šajā tiesas procesā. 

Viņa piebilda, ka, neraugoties uz atkārtotiem lūgumiem, Krievijas varas iestādēm nav izdevies atrisināt šo jautājumu.

ES aizvien aicina Krieviju rīkoties atbilstoši starptautiskajām saistībām, nekavējoties atbrīvojot Kohveru un garantējot viņa drošu atgriešanos Igaunijā. 

Tāpat Somijas ārlietu ministrs Simo Soini sociālajā vietnē "Twitter" pievienojās šādam aicinājumam, mudinot Krieviju nekavējoties atbrīvot Kohveru.

Līdzīgu viedokli pauda arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība"):

Arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis nosodīja tiesas spriedumu, norādot gan uz pārkāpumiem izmeklēšanas procesā, gan starptautisko normu neievērošanu.

Vējonis arī solīja, ka Latvija „maksimāli sniegs atbalstu Igaunijai starptautiskai jautājuma tālākai risināšanai.”

 Maskavas rīcība nav pieņemama arī Lietuvai, Viļņai asi nosodot Maskavu par igauņu drošībnieka notiesāšanu. Lietuvas Ārlietu ministrijas izplatītajā paziņojumā līdzīgi kā Eiropas Savienības ir uzsvērts fakts, ka jau sākotnēji visas Krievijas specdienestu veiktās darbības pret Igaunijas drošības darbinieku Kohvera bijušas nelikumīgas, tādējādi Maskavai nav bijušas tiesības viņu tiesāt.

Saskaņā ar Igaunijas Drošības policijas versiju, Kohveru nolaupīja 9.septembrī netālu no robežas ar Krieviju un aizveda viņu uz kaimiņvalsti. Igaunijas drošības dienests skaidroja, ka Kohvers netālu no robežas pildīja pienākumus, īstenojot operāciju, kas saistīta ar kontrabandas lietas izmeklēšanu.

Savukārt Krievijas Federālais drošības dienests apgalvo, ka Kohvers aizturēts Krievijas teritorijā, Pleskavas apgabalā, kad īstenoja aģentūras operāciju. Viņam līdzi esot bijusi pistole, skaidra nauda – 5000 eiro, speciāla tehnika slēptiem audioierakstiem un “izlūkošanas  rakstura materiāli”. Nākamajā dienā Kohvers nogādāts uz Maskavu.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti