Uz Krieviju Evans Gerškovičs pārcēlās 2017. gadā, un to viņš darīja kā laikraksta "Moscow Times" un ziņu aģentūras "Agence France-Presse" reportieris. Vēlāk viņš sāka strādāt laikrakstā "The Wall Street Journal". Pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022. gadā Gerškovičs pārcēlās uz Londonu, taču turpināja braukāt uz Krieviju, lai ziņotu par situāciju valstī. Un to viņš darīja par spīti tam, ka vairāki mediji savus reportierus no Krievijas atsauca.
29. martā viņš Jekaterinburgā tika aizturēts un jau aprīļa sākumā oficiāli apsūdzēts spiegošanā. Krievijas prokuratūra apgalvoja, ka žurnālists esot strādājis ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes labā un vācis slepenu informāciju par tanku ražotāju "Uralvagonzavod".
Kopš aizturēšanas 32 gadus vecais žurnālists uzturas mazā kamerā cietumā Maskavā. Savukārt Sverdlovskas apgabaltiesā Jekaterinburgā Gerškovičs šodien bija redzams ar noskūtu galvu un īpašas emocijas neizrādīja. Viņa prāva ilgs vairākus mēnešus, un tiesas zālē netiks ielaisti žurnālisti, draugi, ģimenes locekļi vai ASV vēstniecības darbinieki. Ja viņš tiks atzīts par vainīgu, viņam draud līdz 20 gadiem cietumā.
Gerškovičs, "The Wall Street Journal" un arī Baltais nams ir noliedzis žurnālistam izvirzītās apsūdzības. Jau pērn ASV Valsts departaments atzina viņu par nelikumīgi aizturētu un aicināja viņu nekavējoties atbrīvot. Departaments arī uzsvēris, ka nesagaida brīvu un godīgu tiesu.
Vairākkārt uzsvērts, ka pret Gerškoviču nav uzrādīti nekādi pierādījumi. To norāda arī Pjotrs Zauers, Lielbritānijas laikraksta "The Guardian" Krievijas lietu reportieris un Gerškoviča draugs. Viņaprāt, Gerškoviču notiesās, jo tad Krievijas autoritārajam līderim Vladimiram Putinam būs ar ko kaulēties, lai viņu pret kādu apmainītu.
Cik novērojams, tad Krievija ārvalstu pilsoņus bez pamatota iemesla aizturējusi ne reizi vien, un Gerškovičs nebūt nav vienīgais ASV pilsonis, kas šobrīd atrodas apcietinājumā Krievijā.
Kremlis nereti iesloga ārvalstu pilsoņus, lai pēc tam varētu izdabūt no cietuma ārā kādu sev vēlamu personu. To iepriekš ir norādījusi arī ASV vēstniece Krievijā Linna Treisija.
"Evana lieta nav par pierādījumiem, pienācīgu procesu vai likuma varu. Runa ir par Amerikas pilsoņu izmantošanu par bandiniekiem politisko mērķu sasniegšanai, kā to dara Kremlis – arī Pola Vilana gadījumā. Evans ir parādījis ievērojamu noturību un spēku, saskaroties ar šo drūmo situāciju. Bet Krievijas valdībai ir pienācis laiks izlaist Evanu. Ja Kremlim ir kāda vēlme glābt Krievijas integritāti un starptautisko cieņu, viņiem ir jārīkojas pareizi un nekavējoties jāatbrīvo Evans un Pols," viņa teica.
Pēdējos gados Krievijā aizturēto amerikāņu skaits ir palielinājies. Jekaterinburgā nesen sākās tiesas prāva arī pret ASV un Krievijas dubultpilsoni Kseniju Kareļinu, kura apsūdzēta nodevībā, vācot līdzekļus Ukrainas militārpersonām.
Cietumā atrodas arī bijušais ASV jūras kājnieks Pols Vilans, kuram 2020. gadā tika piespriests 16 gadu cietumsods saistībā ar apsūdzībām spiegošanā. Un Krievijā ir aizturēta arī ASV radiostacijas "Radio Brīvā Eiropa" žurnāliste Alsu Kurmaševa – ASV un Krievijas dubultpilsone –, kurai draud desmit gadu cietumsods par "nepatiesas informācijas" izplatīšanu par Krievijas armiju.