Igaunijā piedāvā bargāk sodīt par valsts valodas nezināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Igaunijas valdošās koalīcijas partija "Tēvzeme" nākusi klajā ar plānu valsts valodas aizsardzībai. Politiķi piedāvā ievērojami palielināt sodu par nepietiekamām igauņu valodas prasmēm – no līdzšinējiem 640 eiro līdz 9600 eiro.

Politiķi norāda, ka līdzšinējais maksimālais soda naudas apmērs ir spēkā kopš 2002. gada, tādēļ ir novecojis. 9600 eiro sods būtu piemērojams juridiskām personām, kas nepilda prasības par darbinieku valsts valodas zināšanām, savukārt fiziskām personām maksimālais sods būtu 1280 eiro.

Labēji noskaņotā partija vēlas arī noteikt stingrākas valodu zināšanas prasības visiem, kas pretendē uz amatiem pašvaldībās, kā arī tiem, kas darbojas klientu apkalpošanas sfērā.

Viņi vēlas arī ierobežot svešvalodu pielietojumu augstākās izglītības iestādēs un nodrošināt iespēju ārvalstu studentiem apgūt igauņu valodu un kultūru.

Tāpat visām publiski redzamām izkārtnēm un zīmēm būtu jābūt igauņu valodā. Ja tās ir vairākās valodās, valsts valodai jābūt izvirzītai priekšplānā.

Politiķi uzskata, ka igauņu valodas pozīcija sabiedrībā ir jāsargā un jāpaplašina, piebilstot, ka draudus tai rada ne tikai krievu valoda, bet arī angļu valodas pieaugošā izplatība.

"Tēvzemes" vadība atzinusi, ka padomju laikā igauņi vienoti iestājās pret rusifikāciju, bet pēc neatkarības atjaunošanas ir zaudējuši modrību un igauņu valodas aizsardzībā tagad nākas cīnīties divās frontēs: gan pret krievu, gan pret angļu valodas lielo ietekmi.

Sagaidāms, ka likumprojektu varētu atbalstīt arī pārējās koalīcijas partijas.

Igaunijā pilnā sparā turpinās priekšvēlēšanu kampaņa pirms parlamenta vēlēšanām, kas notiks 5. martā.

"Tuvākie četri gadi izšķirs, vai Igaunija paliks Igaunija. Pēdējo gadu laikā igauņu valodas lietošana publiskā vidē ir strauji sarukusi. Tas ir pārsteidzis gan valdības amatpersonas, gan aktīvos pilsoņus," atzinis Igaunijas izglītības ministrs Teniss Lukass.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti