Igaunijā plāno pieprasīt, lai taksisti un kurjeri mācētu igauņu valodu

Igaunijas Izglītības un zinātnes ministrija nākusi klajā ar aicinājumu, kas paredz veikt izmaiņas likumos, lai nostiprinātu igauņu valodas pozīcijas valstī. Grozījumi paredz, ka Igaunijas taksometru vadītājiem un kurjerdienestu darbiniekiem būs obligātas igauņu valodas zināšanas.

Pašlaik liela daļa šajā nozarēs strādājošo neprot igauņu valodu; saskarsmē ar klientiem viņi pārsvarā izmanto angļu vai krievu valodu.

Igaunijas Izglītības un zinātnes ministrija piedāvā veikt grozījumus Valodas likumā un Sabiedriskā transporta likumā, ziņo ERR.ee.

"Igauņu valodai jābūt galvenajai informācijas un saziņas valodai Igaunijā visās nozarēs," uzsver izglītības un zinātnes ministrs Teniss Lūkass, kurš pārstāv nacionālkonservatīvo partiju "Tēvzeme" ("Isamaa").

Lūkass skaidro, ka likumu grozījumu palīdzēs risināt vairākas problēmas, piemēram, ka liela daļa pakalpojumu nozares darbinieku neprot igauņu valodu, kā arī to, ka tirdzniecības centros skan reklāmas ne tikai igauņu, bet arī citās valodās.

"Ar likuma grozījumiem mēs, no vienas puses, aizstāvam igauņu kā patērētāju intereses, bet, no otras puses, ir svarīgi nostiprināt igauņu valodas kā vienīgās valsts valodas pozīcijas, padarīt to par dominējošo publiskajā telpā," norāda Lūkass.

Piemēram, grozījumi Sabiedriskā transporta likumā paredz noteikt, ka taksometru vadītājiem būs jāprot igauņu valoda vismaz B1 līmenī. Šāda prasība jau bija spēkā līdz 2016. gada martam, bet vēlāk tika atcelta.

Eiropā izmantotie svešvalodas prasmju noteikšanas līmeņi
Eiropā izmantotie svešvalodas prasmju noteikšanas līmeņi

Likuma grozījumi arīdzan paredz regulēt audio reklāmas, kas tiek atskaņotas tirdzniecības centros. Grozījumi paredz, ka vismaz 80% šo reklāmu jābūt igauņu valodā, bet svešvalodās drīkstēs būt tikai 20%.

Tāpat plānots noteikt, ka Igaunijas valsts un pašvaldību iestāžu mājaslapu adresēs drīkstēs izmantot tikai igauņu valodas vārdus. Piemēram, šobrīd ar angļu valodas domēnu nosaukumiem ir apveltītas Igaunijas Glābšanas dienesta (rescue.ee) un Vides ministrijas (envir.ee) mājaslapas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti