Gruzijas vēlēšanās konstatē daudz pārkāpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Gruzijas pašvaldību vēlēšanās uzvaru guvusi valdošā partija “Gruzijas sapnis”, kas uzvarējusi aptuveni divās trešdaļās pašvaldību, bet aptuveni 20 apgabalos būs nepieciešama balsošanas otrā kārta. Opozīcijas partijas un starptautiskie novērotāji gan ziņo, ka balsošanas un balsu skaitīšanas laikā konstatēts liels skaits pārkāpumu.

Gruzijas vēlēšanās konstatē daudz pārkāpumu
00:00 / 03:34
Lejuplādēt

Bijušā Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvili atgriešanās Gruzijā un viņa apcietināšana tieši pašvaldību vēlēšanu priekšvakarā šim balsojumam piesaistīja plašu starptautiskās sabiedrības uzmanību. Saakašvili bija aicinājis savus atbalstītājus balsot vai nu par viņa izveidotās “Apvienotās Nacionālās Kustības” kandidātiem, vai nu par jebkuru citu godīgo partiju. Galvenais mērķis, gāzt pie varas esošo un diezgan bieži kritizēto partiju “Gruzijas sapnis”.

Taču Centrālās Vēlēšanu komisijas paziņotie dati liecina, ka vēlēšanās tomēr uzvarējusi “Gruzijas sapnis”, iegūstot 46,6 procentus balsu. Kā paziņojis partijas priekšsēdētājs Iraklijs Kobahidze, šis ir uzskatāms par lielisku panākumu, paužot pārliecību, ka uzvaras tiks gūtas arī vēlēšanu otrajā kārtā.

“Apsveicu visus ar vakardienas pārliecinošo uzvaru. Centrālās vēlēšanu komisijas paziņotie rezultāti liecina, ka partija “Gruzijas sapnis” ir uzvarējusi ar ievērojamu pārsvaru. “Gruzijas sapņa” mēra kandidāti ir uzvarējuši 44 no 64 pašvaldībām un atkārtots balsojums būs nepieciešams tikai 20 municipalitātēs. Īpaši skumīgi ir, ka otrā kārta būs nepieciešama arī Tbilisi, taču, nav nekādu šaubu, ka Kaha Kaladze galu galā uzvarēs šajās vēlēšanās. Un ir ļoti svarīgi, lai Kaham Kaladzem turpmākos četrus gadus būtu stabils vairākums Tbilisi pilsētas domē,” pauda partijas priekšsēdētājs Kobahidze

Visiem opozīcijas spēkiem kopumā izdevies iegūt 53,4 procentus balsu, taču opozīcija ir pārliecināta, ka uzvara tām faktiski ir nozagta.

Apvienotās Nacionālās kustības līderis Giorgi Baramidze norādījis, ka ir liecības par vēlētāju piekukuļošanu un atkārtotu balsošanu. Arī opozīcijas partijas Lelo līderis Badri Džaparidze ziņoja, ka vēlēšanu laikā daudzi no vēlētājiem ir tikuši iebaidīti.

Arī starptautiskā organizācija “Transparancy International”, kura ar 300 novērotājiem piedalījās vēlēšanu novērošanā, paziņojusi, ka pirmsvēlēšanu laiks un pati vēlēšanu diena ir pierādījusi, ka Gruzijas valdībai joprojām trūkst vēlmes sarīkot demokrātiskajiem standartiem atbilstošu balsojumu. Tāpat organizācija norādīja, ka valsts joprojām ir ļoti tālu no saviem ambiciozo vēlēšanu reformu solījumiem un mērķiem.

Kopumā novērotāji fiksējuši 160 maznozīmīgus un relatīvi nopietnus pārkāpumus, par kuriem iesniegtas 30 sūdzības. Runa ir gan par partiju koordinatoru neatļautu atrašanos vēlēšanu iecirkņu tuvumā, gan par atkārtotu balsošanu. Iejaukšanos novērotāju darbā, mutiskiem uzbrukumiem žurnālistiem un nepiederošu personu atrašanos iecirkņos. Savukārt Gruzijas Iekšlietu ministrija ir ierosinājusi 16 krimināllietas, galvenokārt par fiziskām sadursmēm vēlēšanu iecirkņu tuvumā.

Nedaudz atšķirīgs vērtējums ir EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojam, kurš norāda, ka gatavošanās vēlēšanām notikusi demokrātiskā un caurskatāmā veidā, ko nevar teikt par pašu vēlēšanu procesu, kurā izteiktas priekšrocības tomēr bijušas valdošajai partijai. Tā izmantojusi arī administratīvos resursus. Arī EDSO eksperti norāda, ka ziņas par daudzajiem pārkāpumiem tomēr liek uzdot jautājumu par to, vai pilsoņiem tiešām ir bijusi iespēja nodot savas balsis brīvi un bez bailēm.

Lai arī Mihails Saakašvili bija aicinājis savus atbalstītājus tūlīt pēc vēlēšanām iziet ielās un aizstāvēt savu uzvaru, neviens no politiskajiem spēkiem līdz pēcpusdienai to vēl nebija izdarījis.

Vēlēšanu otrā kārta ir gaidāma 30. oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti