Gruzijas prezidenta vēlēšanās nobalsojuši jau 17%; izvēles atšķiras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Gruzijā ir sākušās prezidenta vēlēšanas, un līdz pusdienlaikam bija savu izvēli izdarījusi jau 17% balsstiesīgo. Līdzšinējais valsts vadītājs Mihails Saakašvili amatā pavadījis divus termiņus un vairs nevar kandidēt. Par favorītu uzskata Saakašvili pretinieka, premjera Bidzinas Ivanišvili izvirzīto kandidātu - Giorgiju Margvelašvili. Pie vēlēšanu iecirkņiem sastaptie vēlētāji viņu uzskata par godīgu cilvēku, bet līdzšinējo - par autoritāru. Savukārt citi stabilitātes dēļ gatavojas atbalstīt Saakašvili partijas kandidātu.

Līdz pusdienlaikam vēlētāji bijuši gana aktīvi un savas balsis atdeva ap 17% balsstiesīgo. Tas gan ir mazāk nekā pērnā gada parlamenta vēlēšanās pa šo laiku.

Šī ir pirmā reize Gruzijas vēsturē, kad jauns prezidents būs ievēlēts kārtējās, nevis ārkārtas vēlēšanās. Eduards Ševarnadze par prezidentu kļuva pēc tam, kad apvērsumā tika gāzts pirmais neatkarīgās Gruzijas prezidents Zviads Gamsahurdija. Savukārt Mihails Sasakašvili par valsts galvu kļuva ārkārtas vēlēšanās pēc Rožu revolūcijas, kas lika atkāpties Ševarnadzem.

Šoreiz vairāk nekā 20 kandidātu pretendē uz piecu gadu termiņu prezidenta amatā. Pēc vēlēšanām gan stāsies spēkā izmaiņas pamatlikumā, kas vairumu prezidenta pilnvaru nodos valdības un parlamenta rokās.

Par favorītu tiek uzskatīts Giorgijs Margvelašvili. Viņu atbalsta Saakašvsili politiskais un arī personīgais pretinieks - premjers Bidzina Ivanišvili. 43 gadus vecais filozofs ir jauna seja uz Gruzijas politiskās skatuves. Bijušais akadēmiķis dažus mēnešus pavadīja izglītības ministra krēslā pēc tam, kad Ivanišvili vadītā koalīcija „Gruzijas sapnis" uzvarēja pērnā gada vēlēšanās.

Viens no galvenajiem jautājumiem, vai Margvelašvili uzvarēs jau pirmajā kārtā, uzreiz iegūstot vairāk nekā 50% balsu. Viņš pats par savu uzvaru ir tik pārliecināts, ka paziņojis, ka nepiedalīsies otrajā kārtā, kur nāktos sacensties ar kandidātu, kurš palika otrais, jo šāds scenārijs neesot iespējams.

Par Margvelašvili nobalsoja arī vairāki pie vēlēšanu iecirkņiem sastaptie iedzīvotāji. Viņi Latvijas Radio stāstīja, ka Ivanišvili izvirzīto kandidātu uzskata par godīgu cilvēku. Bet Saakašvili apsūdz par autoritāru varas stilu.

Arī 56 gadus vecā Iveta, kas pie vēlēšanu iecirkņa sarunājās ar draudzenēm: „Jo viņš ir cilvēks ar tīru dvēseli, normāls un pieklājīgs cilvēks, ne tāds kā pārējie. Mēs gribam sākt jaunu dzīvi ar jaunu cilvēku. Margvelašvili izdarīja tā, ka skolas grāmatas ir par brīvu, un tā nauda palika mums kabatā"

Pie vēlēšanu iecirkņiem aptaujātie atzīst, ka pirms gada notikušajās parlamenta vēlēšanās bijusi saspringta gaisotne no abām pusēm. Toreiz Mihaila Saakašvili dibinātā Apvienotā Nacionālā kustība cieta sagrāvi. Šoreiz atmosfēra ir daudz mierīgāka. Daļai Margvelašvili atbalstītāju tomēr ir bažas, ka politisko pretinieku nometne varētu rīkot provokācijas.

Gaidāms, ka nozīmīgu atbalstu iegūs arī Dāvids Bakradze, kuram prognozē otro vietu. Bijušais parlamenta spīkers no Saakašvili dibinātās Apvienotās Nacionālās kustības tāpat ietur stingri prorietumniecisku kursu. Un daudzi balso par viņu, jo uzskata, ka Saakašvili stiprinājis Gruziju.

„Es nobalsoju par to, lai mūsu valsts būtu pastāvīga, brīva un lai pie mums būtu kārtība," pauž kāda sieviete. Pensijas vecuma sieviete atsakās nosaukt savu vārdu, tomēr pie izslēgta mikrofona stāsta, ka Saakašvili valstī ievedis kārtību, piemēram, radikāli reformējot policiju, kurai tagad varot uzticēties. Bet pēc Ivanišvili atbalstītā kandidāta nākšanas pie varas viņai ir bažas par to, kas notiks tālāk. Par Bakradzi nobalsoja arī Fedors, kurš tāpat atzinīgi vērtē Saakašvili padarīto: „Jo Bakradze ir uzticams un cienījams puisis. Saakašvili izdarīja ļoti daudz laba."

Tiek gaidīts, ka šajās vēlēšanās nebūs nopietnu pārkāpumu, vismaz pagaidām par tādiem nav ziņots. Vēlēšanu norisei līdzi seko tūkstošiem novērotāju, tostarp vairāki simti no ārvalstīm, piemēram, Eiropas Drošības un sadarbības padomes, kas rīt gatavojas publicēt savu vērtējumu par vēlēšanu norisi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti