EP deputāti no Latvijas nav vienprātīgi par atbalstu Leienai EK vadītājas amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 10 mēnešiem.

Urzula fon der Leiena – kandidāte uz Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas amatu – otrdienas, 16.jūlija, rītā Strasbūrā izklāstīja savas prioritātes nākamajiem pieciem gadiem. Vakarā Eiropas Parlamenta deputāti balsos par viņas apstiprināšanu amatā. Pagaidām vēl nav skaidrs, vai vairākums eiroparlamentāriešu būs gatavi atbalstīt fon der Leienu.

Pirms balsojuma Urzula fon der Leiena uzrunā EP deputātus
00:00 / 03:00
Lejuplādēt

Vācietei Urzulai fon der Leienai ir pienākusi izšķirošā diena. Eiroparlamentāriešiem ir jāpieņem lēmums par to, vai viņa kļūs par nākamo Eiropas Komisijas priekšsēdētāju.

Uzrunā EP deputātus

Uzrunā deputātiem fon der Leiena pirmo reizi izklāstīja savu redzējumu turpmākajiem gadiem.

Viņa uzsvēra, ka ir pirmā sieviete, kura tiek izvirzīta šim ietekmīgajam amatam, un solīja panākt, ka nākamajā Eiropas Komisijā puse no komisāriem būs sievietes.  “Kopš 1958. gada kopumā ir bijuši 183 komisāri. Un tikai 35 no viņiem ir bijušas sievietes. Tas ir mazāk nekā 20%! Mēs pārstāvam pusi no sabiedrības. Mēs vēlamies to, kas mums godīgi pienākas,” sacīja Leiena.

Fon der Leiena pieskārās arī klimata pārmaiņām, solot līdz 2050. gadam padarīt Eiropu par pirmo klimatneitrālo kontinentu. Lai sasniegtu šo mērķi, būs nepieciešamas pamatīgas investīcijas.

Tāpat topošā Eiropas Komisijas priekšsēdētāja runāja arī par interneta milžu aplikšanu ar nodokļiem, starptautisko tirdzniecību un vajadzību līdzsvarot sociālo aizsardzību un tirgus ekonomiku.

Latvijas deputāti nevienprātīgi 

Tomēr nav skaidrs, vai šie solījumi spēs pārliecināt vairumu deputātu nobalsot par fon der Leienu.

Deputāte no Latvijas Sandra Kalniete (“Jaunā Vienotība”) saka, ka pilnīgas pārliecības par to šobrīd nav: “Es skatījos uz citu frakciju deputātiem, kā viņi to uztver. Ļoti daudzi sociālisti aplaudēja un beigās pat cēlās kājās. Gan ar tādu piespiešanos. No sociālistiem tā bija viena piektā daļa, kas piecēlās. Līdz ar to pārējie uz viņiem skatījās ar aizdomām un nosodījumu, kāpēc viņi tik priekšlaicīgi parāda, ka ir gatavi atbalstīt fon der Leienu balsojumā.”

Kalnietes pārstāvētā Eiropas Tautas partijas grupa pagaidām ir vienīgā, kas pilnībā atbalsta fon der Leienu.

Tomēr arī sociāldemokrātu grupā strādājošais Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”), visticamāk, balsos par fon der Leienas apstiprināšanu: “Viņa meklē kompromisus starp dažādu politisko uzskatu paudējiem. Viņa būtībā meklē, kas vieno.”

Krietni kritiskās ir Roberts Zīle (Nacionālā apvienība). Viņa Konservatīvo un reformistu grupa, visticamāk, būs pret. “Meklējot vairākumu, manuprāt, viņa (..) izvēlējās pagriezienu pa kreisi, virzienu uz federālismu.”

Balsojuma rezultāti būs zināmi ap pusdeviņiem vakarā. Līdz tam brīdim parlamentā vēl notiks spraigas politiskās sarunas.

KONTEKSTS:

ES līderi par Urzulas fon der Leienas kandidatūru jūlija sākumā vienojās negaidīti. Leienas izvirzīšanas process augstajam amatam ir izpelnījies ļoti pretrunīgus vērtējumus, un daudzi deputāti bija skeptiski noskaņoti par iespējām amatā apstiprināt personu, kas nekandidēja maijā notikušajās Eiroparlamenta vēlēšanās.

Pirms balsojuma nebija pārliecības, ka viņa gūs pietiekamu atbalstu, lai kļūtu par pirmo sievieti Eiropas Komisijas prezidenta amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti