EK prezidente: Klimats mainās straujāk, nekā mēs spējam pielāgoties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

ASV vadība sola, ka otrdien notiekošās Kongresa vēlēšanas netraucēs īstenot iecerēto cīņu ar klimata pārmaiņām. Tomēr daudzi ar satraukumu raugās uz republikāņu iespējamo atgriešanos pie varas.

Savukārt Eiropas Savienības vadība otrdien ANO Klimata konferencē Ēģiptē parakstīja vairākas vienošanās par sadarbību mežu saglabāšanā un derīgo izrakteņu jomā.

EK prezidente: Klimats mainās straujāk, nekā mēs spējam pielāgoties
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

Jau otro dienu pasaules valstu līderi Ēģiptē spriež par klimata pārmaiņām. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs ir izteicis asu brīdinājumu lielajām korporācijām pārtraukt izlikties, ka tās veic klimatam neitrālu uzņēmējdarbību, ja patiesībā tās iegulda fosilajos kurināmajos vai veicina mežu iznīcināšanu.

"Šādai blēdībai ir jāliek punkts," piebilda Gutērrešs un mudināja pilsētas, reģionus un uzņēmumus gada laikā koriģēt savus brīvprātīgus klimatiskās neitralitātes solījumus, lai tie atbilstu jaunākajiem ekspertu ieteikumiem.

Klātesošos uzrunāja arī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, kura mudināja izmantot pašreizējo krīzi kā iespēju beidzot atteikties no fosilajiem kurināmajiem.

"Tajā pašā nedēļā, kad Krievija iebruka Ukrainā, Starpvaldību klimata pārmaiņu panelis izsludināja baisu brīdinājumu pasaules sabiedrībai. Tās vēstījums nevarēja būt skaidrāks.

Klimats mainās straujāk, nekā mēs spējam tam pielāgoties. Tādēļ pasaulei ir jārīkojas labāk un ātrāk.

Globālai fosilo kurināmo krīzei ir jāmaina spēles noteikumi. Draugi, nebrauksim pa lielceļu uz elli. Labāk nopelnam sev tīru biļeti uz debesīm. Tā ir mūsu atbildība."

Eiropas Komisijas vadītāja Ēģiptē parakstīja arī vienošanos par sadarbību mežu saglabāšanas jomā ar Mongoliju, Gajānu, Kongo, Zambiju un Ugandu.

Tāpat fon der Leiena parakstīja sadarbības memorandu ar Namībiju par izejvielu un ''zaļā''  ūdeņraža piegādi. Līdzīga vienošanās pirmdien tika noslēgta ar Kazahstānu.

Dokumenti paredz nodrošināt, ka Eiropai ir pieeja dažādiem derīgajiem izrakteņiem, kas nepieciešami jauno tehnoloģiju attīstībai.

Vairākkārt Ēģiptē tika runāts arī par karu Ukrainā. Gan Francijas prezidents Emanuels Makrons, gan arī bijušais Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons mudināja nenobīdīt cīņu ar klimata pārmaiņām otrajā plānā.

"Esmu satraukts, jo Ukrainas notikumu un augsto naftas cenu dēļ cilvēki varētu ne tik aktīvi cīnīties ar klimata pārmaiņām. Tādēļ es vēlos pateikt, ka Lielbritānijā valdība aktīvi attīsta tīrās tehnoloģijās, jaunos vēja parkus un jaunās atomstacijas. Tas ir īstais ceļš uz priekšu, un mēs vēlamies, lai visā pasaulē ieviestu līdzīgus risinājumus," uzsvēra Džonsons.

Savukārt ASV klimata sūtnis Džons Kerijs ir solījis, ka prezidents Džo Baidens turpinās īstenot cīņu ar klimata pārmaiņām pat tad, ja Kongresā varu pārņems republikāņi.

Kā zināms, bijušā prezidenta Donalda Trampa vadībā ASV izstājās no Parīzes Klimata nolīguma, bet Baidens šo lēmumu mainīja.

Jaunākie dati liecina, ka šā gada oktobris Eiropā ir bijis siltākais novērojumu vēsturē.

KONTEKSTS:

COP 27 konference pulcē visas valstis, lai vienotos, kas visiem būtu jādara, mēģinot sasniegt pasaules kolektīvos klimata mērķus, kas noteikti Parīzes nolīgumā.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs konferencē uzsvēra, ka esam ceļā uz klimata elli. Jaunākais ANO ziņojums par globālo klimata stāvokli liecina, ka pēdējie astoņi gadi bijuši siltākie novērojumu vēsturē. Tagad jūras līmenis paaugstinās divas reizes ātrāk nekā 90. gados un ir pārspēti visi ledāju kušanas rekordi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti