Ēģiptē vienā dienā tiesas priekšā stājas Mubaraks un Badi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 8 mēnešiem.

Ēģiptē svētdien notika divas tiesas sēdes, kurās apsūdzības izvirzītas diviem savstarpēji naidīgiem pretiniekiem. Tiesas priekšā stājās gan 2011. gada revolūcijā gāztais prezidents Hosni Mubaraks, gan process uzsākts pret Musulmaņu brālības garīgo līderi Muhamedu Badi, kuru šonedēļ arestēja. Abiem izvirzītas apsūdzības saistībā ar protestētāju nogalināšanu. Pēc Mubaraka ēras beigām varas grožus pārņēma Musulmaņu brālība, bet pēc nesenā armijas apvērsuma arī tā kritusi nežēlastībā.

Ēģiptes presē šī bija nodēvēta par divu režīmu tiesas dienu. Ilggadējā prezidenta Hosni Mubaraka prāvas sākās jau drīz pēc 2011. gada revolūcijas. Taču tagad tiesas priekšā jāstājas arī Musulmaņu brālības līderiem, kuru vadītā kustība bija pārņēmusi varu pēc parlamenta un prezidenta vēlēšanām, bet kuras valdību armija arī gāza jūlija sākumā.

Svētdien sākās tiesas process pret Musulmaņu brālības garīgo līderi Muhamedu Badi un diviem viņa vietniekiem. Visi trīs apsūdzēti par musināšanu uz vardarbību pret demonstrantiem, kas jūnija nogalē, dažas dienas pirms prezidenta Mohameda Mursi gāšanas, bija pulcējušies pie Musulmaņu brālības galvenās mītnes. Saistībā ar tajā dienā notikušajiem incidentiem, vēl trīs kustības biedri ir apsūdzēti par protestētāju nogalināšanu, un vēl gandrīz 30 draud tādas apsūdzības kā „pilsoņu iebiedēšana.”

Pēc trīs nedēļu bēguļošanas Badi aizturēja šīs nedēļas sākumā, un viņš kļuva par pirmo Musulmaņu brālības garīgo līderi, kurš arestēts, kopš 1981. gada. Tiesas sēde tomēr bija īsa, un ir pārcelta uz oktobri. Tas tādēļ, ka Badi un abi viņa vietnieki nebija nogādāti tiesas zālē drošības iemeslu dēļu. Avoti drošības struktūrās ziņu aģentūrai AFP atklāja, ka policijai baidījusies, ka protestētāji varētu uzbrukt konvojam. Apsūdzēto advokāts gan paziņoja, ka izvirzītās apsūdzības ir politiski motivētas.

Pēc pagājušās nedēļas vardarbīgās Musulmaņu brālību protestu apspiešanas, situācija Ēģiptē liekas nomierinājusies. Varas iestādes sestdien samazināja iepriekš noteiktās nakts komandantstundas garumu par divām stundām.

Vēlāk Kairā notika arī bijušā, gandrīz 30 gadus valdījušā prezidenta Hosni Mubaraka prāva. Tikai ceturtdien viņu pēc vairāk nekā divu gadu pavadīšanas cietumā pārvietoja uz militāro slimnīcu, kur viņš iepriekš ārstējies. 85 gadus vecajam Mubarakam tagad noteikts mājas arests, tomēr viņu joprojām tiesā saistībā ar apsūdzībām korupcijā un par simtiem protestētāju nogalināšanu. Pērn tiesa Mubaraku atzina par vainīgu, piespriežot mūža ieslodzījumu, taču apelāciju tiesa šī gada sākuma lika lietu iztiesāt no jauna.

Mubarakam draud arī nāves sods. Lietas atkārtota izskatīšana atsākās maijā, tomēr tiesas sēdes dažādu iemeslu dēļ vairākkārt atlikts īsi pēc to sākšanās. Tas izraisījis aktīvistu un upuru tuvinieku neapmierinātību, viņiem tiesnešus un advokātus apsūdzot par centieniem novilcināt procedūru, lai izvairītos no gala sprieduma. Arī šoreiz. Tiesa izveidoja trīs īpašas komisijas, kam būs jāizskata pierādījumi, un sēdi atlika uz septembra vidu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti