Dienas ziņas

Apkures pabalsti izgaismo vairākas problēmas

Dienas ziņas

Krievija atsāk dalību Melnās jūras graudu iniciatīvā

Dānijas vēlēšanās uzvar premjeres partija

Dānijas parlamenta vēlēšanās uzvarējis līdzšinējās premjeres vadītais kreiso spēku bloks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Dānijas parlamenta vēlēšanās uzvaru ar niecīgu pārsvaru guvis kreiso spēku bloks, nodrošinot līdzšinējās premjerministres, sociāldemokrātu līderes Metes Frederiksenas palikšanu pie varas.

Frederiksena trešdien paziņoja par atkāpšanos no amata un nodomu veidot jaunu valdību, kam būtu plašs atbalsts parlamentā.

Kreiso partiju veidotais "sarkanais bloks" sociāldemokrātu vadībā ieguvis 87 deputātu mandātus kontinentālajā Dānijā un vēl trīs – tās autonomajās aizjūras teritorijās Fēru salās un Grenlandē. Līdz ar to šim blokam būs 90 no 179 parlamenta deputātu mandātiem.

Dānijas parlamenta vēlēšanās uzvarējis līdzšinējās premjeres vadītais kreiso spēku bloks
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Labējo spēku "zilais bloks" – neformāla liberāļu un konservatīvo alianse, kuru atbalsta trīs populistiskas partijas, – ieguva 73 mandātus (72 kontinentālajā Dānijā un vienu Fēru salās).

No 14 partijām, kas kandidēja uz iekļūšanu Dānijas parlamentā, mandātus ieguvušas 12 un vēl četras grupas, visticamāk, nāks no Fēru salām un Grenlandes. Šis būs viens no sadrumstalotākajiem parlamentiem Eiropā.

Taču pašai premjerei Frederiksenai šis rezultāts ir liela uzvara. Viņa bija spiesta izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas pēc ūdeļu skandāla Covid laikā. Viņas valdība  lika iznīcināt 17 miljonus ūdeļu.

Tas izpostīja Eiropas lielāko kažokādu eksportētāju, un arī pasaulē lielākais kažokādu izsoļu nams Kopenhāgenā tagad tiek likvidēts. Vēlāk secināts, ka šim valdības rīkojumam nav bijis likumīga pamata.

Taču Frederiksena  kampaņas laikā uzsvēra savu izlēmīgo rīcību Covid pandēmijas laikā un apgalvoja, ka Dānijai šāda izlēmība ir nepieciešama arī turpmāk, lai pārvarētu dzīves dārdzības krīzi un pieaugošo ģeopolitisko spriedzi, tai skaitā drošības izaicinājumus Baltijas jūrā.

Kreiso uzvara sagrāva jaundibinātās centriskās Moderātu partijas cerības iegūt "zelta akciju" nākamās valdības veidošanā, kā to prognozēja priekšvēlēšanu aptaujas.

Šī partija tika izveidota tikai neilgi pirms vēlēšanām. To vada bijušais premjers Lars Lekke Rasmusens.

Moderātu partija mudināja izveidot centrisku valdību ar kreisā un labējā spēka partijām, jeb "zilo" un "sarkano" bloku, kā tos dēvē Dānijā.

"Kad es gribu plašu valdību, tas ir tāpēc, ka divas reizes esmu bijis premjerministrs un zinu, cik maz jūs varat paveikt, ja jāpaļaujas uz blokiem, kas bloķē," atzina Rasmusens.

Moderātu partijas politikas vadītājs Jakobs Engels-Šmits sarunā ar Latvijas Radio sacīja, ka šādu pieeju prasa mūsdienu izaicinājumi.

"Tas būtu svarīgi, jo parasti sarkanais vai zilais bloks lielākoties pieņem lēmumus ar savu deputātu balsīm. Protams, ka mēs sadarbojamies, bet svarīgākie jautājumi tiek pieņemti ar diezgan nelielu balsu pārsvaru.

Tomēr pašreizējie smagie izaicinājumi drošības, enerģētiskas un citās jomās, mūsuprāt, pieprasa, lai tiktu izveidota valdība, kas sastāv no abu bloku partijām, lai balsojumos nevajadzētu paļauties uz galēji labējo vai galēji kreiso partiju balsīm."

Vēlāk naktī tomēr kļuva zināms, ka kreisais jeb "sarkanais" bloks sociāldemokrātu vadībā uzvarējis ar viena mandāta pārsvaru. Tādēļ zelta kārts ir izslīdējusi no mēreno rokām.

Frederiksena sacīja, ka viņa joprojām apsver sadarbības iespējas ar Moderātu partiju. Bet ir skaidrs, ka tas notiks uz viņas nosacījumiem.

Dānijas premjere, sociāldemokrātu līdere Mete Frederiksena svin uzvaru parlamenta vēlēšanās
Dānijas premjere, sociāldemokrātu līdere Mete Frederiksena svin uzvaru parlamenta vēlēšanās

Sociāldemokrāti ieguvuši 50 vietu parlamentā, kas viņiem ir labākais rezultāts 20 gadu laikā.

"Dārgā Dānija, esmu tik laimīga un lepna. Sociāldemokrāti: mums ir bijušas labākās vēlēšanas vairāk nekā 20 gadu laikā," savā uzvaras runā teica Frederiksena.

"Mēs esam partija, kas pārstāv visu Dāniju. Mēs esam gan tiem, kas dzīvo laukos, gan tiem, kas dzīvo mazpilsētās un lielajās pilsētās. Patiesībā, mēs esam vienīgā tautas partija. Līdz ar to nāk atbildība. Mēs un personīgi es darīsim visu, ko spējam, lai to attaisnotu. Liels paldies par jūsu uzticēšanos!"

44 gadus vecā Frederiksena paziņoja, ka iesniegs atlūgumu, neskatoties uz to, ka viņas pārstāvētie sociāldemokrāti otrdien notikušajās Dānijas parlamenta vēlēšanās ieguvuši vislielāko balsu skaitu.

Dānijā reti tiek izveidotas valdības, kas pārstāvētu plašu politisko spektru, bet Frederiksena pauda pārliecību, ka šī būs pareizā pieeja, ņemot vērā pašreizējās krīzes.

Ņemot vērā vēlēšanu rezultātus, jaunās valdības veidošana, visticamāk, atkal tiks uzticēta Frederiksenai.

Frederiksena vēlas veidot plašāku centrisku koalīciju gan ar kreisajām, gan labējām partijām. Bet tas nebūs viegli, jo vairākas mazās kreisās partijas vēlas tīri kreisu valdību, bez centristiem un labējiem.

Dānijas līdzšinējā nostāja ārpolitikas un Eiropas Savienības jautājumos, visticamāk, paliks nemainīga.

Dānijas priekšvēlēšanu kampaņā dominēja iekšpolitiskie jautājumi par veselības aprūpes kvalitāti, inflāciju un klimata pārmaiņām. Interesanti, ka salīdzinoši maz uzmanības tika veltīts karam Ukrainā vai nesenajam gāzesvada "Nord Stream" sprādzienam Baltijas jūras dzelmē, kas notika netālu no Dānijas Bornholmas salas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti