Pusdiena

Ķīnas reformu 40.gadskārtā prezidents Sji Dziņpins sola īstenot dažādus brīnumus

Pusdiena

Nojaukšanas vietā izdegušo Kalnciemielas jūgendstila ēku Rīga liks sakārtot

Britu valdība spriež par pastiprinātu gatavošanos «Brexit» bez vienošanās

Britu valdība spriež par pastiprinātu gatavošanos «Brexit» bez vienošanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 5 mēnešiem.

Lielbritānijas valdība apspriež, vai pastiprināt gatavošanos iespējai, ka valsts no Eiropas Savienības (ES) izstājas bez vienošanās. Premjere Terēza Meja paziņojusi, ka pārceltais balsojums britu parlamentā par esošo vienošanos notiks janvāra vidū – mēnesi vēlāk, nekā sākotnēji paredzēts.

Britu premjere Tēreza Meja pirmdienas, 17.decembra, vakarā paziņoja, ka pagājušajā nedēļā paredzētais, bet viņas atliktais balsojums par “Brexit” vienošanos notiks janvāra trešajā nedēļā. Ņemot vērā šķelšanos arī pašas konservatīvo rindās, Meja atlika balsojumu, atzīstot, ka parlamentā tam nebūs vairākuma un to noraidīs. Meja paziņoja, ka pagājušās nedēļas ES līderu samitā viņa saņēmusi apstiprinājumu, ka vienošanās nosacījumos iekļautais pagaidu risinājums attiecībā uz robežu starp Ziemeļīriju un Īriju „nav sazvērestība ieslodzīt Apvienoto Karalisti” bloka muitas savienībā.

Meja atkārtoti aicināja deputātus atbalstīt esošo vienošanos: „Atlikušas tikai 14 nedēļas, līdz Apvienotā Karaliste izstāsies no Eiropas Savienības. Zinu, ka daudzi deputāti vēlas, lai mēs drīz pieņemam lēmumu. Kad notiks balsojums, deputātiem būs uzmanīgi jāapsver, kas ir mūsu valsts interesēs. Zinu, ka ne visiem tā ir ideāla vienošanās. Tas ir kompromiss. Taču, ja, vēloties ideālo, noraidām labo, tad riskējam, ka no Eiropas Savienības izstāsimies bez vienošanās.”

Ņemot vērā neskaidro situāciju un to, ka daudzi britu parlamentārieši joprojām iebilst Mejas panāktajam vienošanās dokumentam, otrdien Mejas Ministru kabinets tiekas uz sēdi, lai apspriestu, vai pastiprināt gatavošanos tieši šādai iespējai, ka martā valsts no Eiropas Savienības izstājas bez vienošanās.

Ministri lēmuši piešķirt divu miljardu lielu finansiālu palīdzību ministrijām, ja nākamā gada martā piepildīsies šis sliktākais “Brexit” scenārijs. Ministri arī nosūtīs vēstules 140 tūkstoš uzņēmumiem ar ieteikumiem, ko šādā situācijā darīt.

Opozīcijas līderis, leiboristu partijas vadītājs Džeremijs Korbins ierosinājis parlamentā nesaistošu neuzticības balsojumu premjerministrei Mejai. Korbins kā iemeslu nosauca premjeres atteikšanos nekavējoties sarīkot balsojumu par “Brexit” vienošanos. Viņš paziņoja, ka tādā veidā tiek izšķiests vesels mēnesis, kamēr vienošanās tekstā nav mainīts ne vārds:

„Šī ir nepieredzēta situācija. Premjerministre mūs ievedusi nacionālā krīzē. Vienošanās nav mainījusies, un tā nemainīsies. Parlamentam jābalso, un jāiet tālāk uz priekšu, lai apsvērtu reālistiskas alternatīvas. Nav nekāda loģiska iemesla balsojuma novilcināšanai. Izņemot, ka haotiskajā valdībā premjerei vairs nav pašas ministru kabineta atbalsta,” paziņoja Korbins.

Britu uzņēmēju vidē valda satraukums. Laikrakstā “Daily Telegraph” otrdien publicēta vairāk nekā 50 vadošu biznesmeņu atklāta vēstule, kurā premjere aicināta dot iespēju par vienošanos lemt tautai. Vēstulē norādīts, ka pagājušā nedēļā pieredzētais liecina, ka parlamentā vienošanos „nav iespējams atdzīvināt”. Pati Meja gan pirmdien atkārtoti noraidīja vēl viena “Brexit” referenduma rīkošanu, brīdinot, ka tas britu politikai nodarītu „nelabojamu kaitējumu”.

KONTEKSTS:

"Brexit" vienošanās pašlaik ir iestrēgusi, jo balsojums par to britu parlamentā ir atcelts. Tikai pēc balsojuma Lielbritānijas parlamentā var sākties "Brexit" līguma ratifikācija dalībvalstīs un notikt arī balsojums Eiropas Parlamentā. Taču Lielbritānijā par "Brexit" vienošanos joprojām ir ļoti liela šķelšanās.

Eiropas Savienība ir apņēmības pilna neko nemainīt un, ja būs nepieciešams, gatavoties iespējai, ka Lielbritānija aiziet no bloka bez tālākās sadarbības līguma, kas nav izdevīgi nevienam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti